"Мили хора, недейте тъгува, напишете на някой с душа, че животът вовеки си струва, да си пратим добрите писма - казва в едно свое стихотворение поредният гост на "Нощен Хоризонт".
"Всичко, което ни се случва е вследствие на нашите действия, нашите осъзнати действия, които бележат посоката на пътя, по който вървим. Надявам се, че тя тепърва ще става все по-положителна и светла, сподели след Деня на Съединението и след тежките наводнения по Черноморието Димитър Драганов, гост на предаването на БНР "Нощен Хоризонт".
По думите на младия поет ние сме отговорни за всичко, което ни се случва и за всичко, което не ни се случва.
"Вярата е сила, от която имаме нужда, която да ни помага да вървим напред, особено в настоящите комплицирани времена на едно духовно разделение, на един разкол по различните етажи на обществото ни. Който, като че ли трудно може да бъде преодолян...Но с вярата като основа, на която ние бихме могли да стъпим, можем да достигнем до моста на промяната, каза още Драганов.
Според него културата е също тази, която може да изведе българинът към вътрешната хармония.
"Когато човек помага, се изпълва с вътрешно усещане за топлина и светлина. При тези ужасяващи събития, които се случват по Черноморието ни, за хората, живеещи там, в тези моменти на тъмнина доброволчеството е онази малка светулка, която прави така, че хората да повярват, че те не са сами в този труден момент, коментира Драганов.
На въпрос дали бедствията, природните стихии, войната поставят човек пред допълнителна несигурност и страх, Драганов отговори:
"Войната и всички други събития с негативен оттенък, изправят пред съществена дилема човешката психика и това как тя да не се разпадне под напора на такива събития.
Светът се промени и начинът, по който хората гледат на връзката помежду си...Последните три години доброто започна лека - полека да бъде подложено на огромни удари...
Човешката психика е подложена на сериозно изпитание от всички тези външни фактори.
Димитър Драганов Драганов е роден на 20 май 1999 г. в град Ямбол. Родом е от град Стралджа, в който в най-ранните си детски години вдъхва живот на своята поезия – пъстроцветната магия, която го прави щастлив и му помага да повярва, че целият свят е едно красиво и безбрежно измерение. Димитър започва да пише стихотворения от 10-годишен и с течение на времето поезията става неговият най-добър и верен приятел. Носител е на награди от различни поетични конкурси. Димитър Драганов е автор на дебютната стихосбирка със заглавие „Моят глас“, излязла от печат през месец юни на 2021 г., с редактор господин Станислав Марашки от Конфедерация на българските писатели, намираща се в град Бургас. През месец декември на 2021 г. печели Голямата награда в Международния конкурс на Издателство „Многоточие“ „Защо пиша това писмо?“ с творбата „Моето добро писмо“, която се състои в издаване на стихосбирка, получаване на статуетка „Любов“ и специална грамота. Отличен е и с трето място в раздел „поезия“ на Международния литературен конкурс „Небесни меридиани“, гр. Бат Ям, Израел, както и др. Втората книга на Димитър Драганов със заглавие „Портрет на живота“, излязла от печат през месец януари на 2022 г., включва 75 стихотворения на любовна и социална тематика. Третата стихосбирка на поета от Стралджа „Път над страха“, излязла от печат през месец април на 2023 г., съдържа 90 стихотворения на любовна, философска и социална тематика.
Също така Димитър Драганов завършва бакалавър психология във Великотърновския университет през 2022 г., а година по-късно завършва и магистър „социална психология“. Записва следната специалност, ръководен от желанието си да помага за оформянето на облика на едни по-добри времена, в които всички ние бихме могли да живеем. За него психологията е както и специфична, уникална наука, така и неповторим начин да научи повече както за себе си, така и за заобикалящия го свят.
Автор е на проект за предоставяне на равен достъп до психологическо консултиране от края на 2021 г. Понастоящем се обучава във втори модул на когнитивно-поведенческата парадигма за придобиване на титлата „консултант“.
Още по темата в звуковия файл.
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..