Утвърдени автори в областта на съвременното изкуство и с богат творчески опит от Финландия, Япония, Южна Корея, Норвегия, Дания, Швеция, Германия, Франция, Словакия, Литва, Иран и България, а от тази година и Исландия участваха в изданията на арт пленерите в Павликени. Артистите създават и даряват на Павликени произведения на скулптурата, живописта, графиката, керамичното, хартиеното и дигиталното изкуство, инсталации, калиграфия, разказа кметът на Павликени Емануил Манолов:
„Събрахме една внушителна колекция. Да представим тези експонати, да представим творците. Забележително е, че трима от творците вече са за втори път тук. Яха на първите издания и се влюбиха в България и в Павликени и са за втори път тук. Тази изложба има вече музейна стойност, ще бъде оценена и може да бъде предоставена и в други градове. Живот и здраве имаме идея да бъде постоянна експозиционна галерия“.
Не красотата, а културата ще спаси света и ние ще работим за това да утвърждаваме културата дори и в трудни времена като днешните, казват от фондация „Аматерас“, по чиято идея вече 11 години в Павликени световни автори, творящи в различните направления на модерното изкуство, се изявяват на място. Артистичният директор на фондацията и куратор на изложбата Даниела Тодорова подчерта за съвместната работа с община Павликени:
„Когато срещнеш добра воля и разбиране за съвременно изкуство, защото не навсякъде са склонни да приемат едни по-авангардни, по-различни неща, инсталации, или абсолютно абстрактни неща, даже сюрреалистични, това не всеки би го посрещнал така горещо, както ние намерихме това разбиране в Павликени“.
Това не е суета, правим го за местните хора, разказа за БНР кметът на Павликени Емануил Манолов:
„Правим го за нашите съграждани, да имат досег със световното изкуство. Паралелно се провежда и творческа работилница на всеки пленер. Тази година тя премина с най-малките. Твориха много, беше много весело и забавно. Предни години беше с по-големи ученици и с възрастни любители художници. Няма ли връзка с местните хора, които се вълнуват и се занимават с изкуство, по-добре да не го правим“.
Във Велико Търново са представени 80 на сто от творбите, дарени на Община Павликени от артистите в арт пленера „Павликени и светът“ през последните 10 години, поясни Даниела Тодорова:
„Колекцията възлиза на 250 произведения. Направихме селекция да покажем от всички възможни направления представители. Важно беше да покажем всички стилове, всички автори от всички държави, участвали в пленера“.
Авторите представят различни стилове и течения – реализъм, абстрактно изкуство, сюрреареализъм, инсталации и др. Те превръщат в интересна симбиоза своите похвати и техники с това, което виждат в Павликени и региона.
„Инсталация на Мирослав Брош от Словакия събра земя от всички артисти от различните точки на света. Те донесоха пръст от своите родини и той направи тази инсталация, смесвайки тази пръст заедно с пръстта на Павликени. Така че абсолютно отговаряше на концепцията „Павликени и светът“. Идеята за земята е постоянна линия, която всяка година в някои от произведенията това се проявява“.
Творците се срещат с местните хора, обикалят по историческите забележителности в региона и провокирани от видяното и усетеното, са родени творбите, обяснява кураторът на изложбата:
„Те се вълнуват от това, което виждат и го интерпретират в съвсем нови произведения. Има произведения с парченца керамика от керамичния център. Беата Вьорц от по-концептуалните германски авторки, използваше българските думи като игра. Всеки от авторите по свой начин въз-приема това, което е тук“.
Вече започна подготовката за 12-ото и 13-ото издание на пленера „Павликени и светът“, които ще бъдат посветени на Корея и Аржентина.
Още по темата в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..