Една трета или 34% от обществените поръчки, възложени от общините, съдържат критерии, които дават възможност за субективизъм при избора на победител.
Това показва изследване на Българския институт за правни инициативи, който днес представи резултатите от пилотно тестване от разработен от тях Индекс на корупционния риск при обществените поръчки.
Проверени са 166 поръчки, избрани на случаен принцип, в сферата на строителните дейности и чийто възложител са общини – административни центрове на области.
Методологът Радостина Ангелова коментира:
"Оставено е поле за субективна преценка от страна на комисията. Около 17% от протоколите от работата на комисията не са разгърнати, не са отразени мотиви за присъждане на оценката, което също оставя възможност за субективизъм, тъй като комисията не е се постарала да разгърне своите мотиви и да аргументира своите оценки".
Друго често срещано нарушение е липсата на конкуренция. В една трета от обявените процедури има само един участник, в още толкова – завършва само един след отстраняване на останалите конкуренти.
Едва 3 % от обществените поръчки са отстранени на основание липсата на конкуренция.
"Имаме сериозни основания да смятаме, че по един или друг начин се стеснява конкуренцията и възможността за състезаване на отделните субекти", коментира Радостина Ангелова.
Проучването ще продължи. То е част от международен международен проект, който освен у нас се изпълнява в Босна и Херцеговина, Румъния и Черна гора. Финансирането е осигурено от Държавния департамент на САЩ.
"Такива анализи трябва да се правят, защото показват нещо, което съществува от много време, от десетилетия. И от десетилетия съществува необходимостта от въвеждане на такъв мониторингов инструмент за оценка на риска от корупция при обществените поръчки, какъвто има в повечето европейски държави, включително и в Румъния. За съжаление в България все още липсва такъв инструмент. Дано най-накрая политиците да разберат, че и в България трябва да бъде въведен такъв инструмент, който да се ползва от Министерството на финансите, Агенцията за обществени поръчки, Агенцията за финансов надзор и всички други контролни органи. Силно скептичен съм дали ще се случи". Това коментира пред БНР експертът от Центъра за изследване на демокрацията Тодор Галев.
Репортаж на Мария Филева и интервю на Диана Янкулова с Тодор Галев от ЦИД в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковите файлове.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..