Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Меглена Костова: Рисувайки чрез нейрографиката, създаваме нови невронни връзки

3
Меглена Костова
Снимка: Мая Данчева

Спомняте ли си, колко много рисувахте, когато бяхте деца. Колко чисти са били мислите ви, колко отпуснато тялото и цялото ви внимание е било отдадено на света, който рисувате. 
Рисували сте семейството си, някаква къща, небе, облаци, слънце. В този момент сте били на това място, с тези хора, щастливи и доволни от нарисувания свят. Нещо повече, за вас като деца, той е бил истински, жив и цветен. И просто ваш, такъв какъвто сте го нарисували.
Мая Данчева, Камен Жеков и Меглена Костова (от ляво на дясно)

Рисуването като терапия влияе на физическото и емоционалното състояние. Енергията вложена в рисуване предизвиква положителни промени, свежо настроение, оптимизъм. Чувствата, които се изпитват са удоволствие и удовлетворение. Прекрасно нали?

Дали можем да управляваме живота си чрез рисунки – убедена е Меглена Костова, гост на "Нощен Хоризонт".

Меглена Костова е дипломиран инструктор по нейрографика в Института по психология на творчеството. Художник и педагог.

Меглена Костова се занимава с нейрографика. Това е визуален метод за работа с подсъзнанието, който следва своя графична азбука. Използва определени графични форми и линии.

Резултатът не е някакво абстрактно изкуство – не. Той е себесъзнателно моделиране към това, към което се стреми човекът, който рисува. Метод за самоусъвършенстване, психологическо въздействие, откриване на решения. Резултатът трябва да е пренастройване на личността за постигане на целите, които си е поставила.

"Аз съм художник и дългогодишен педагог. Но нейрографика я отрих, когато учех по моя метод хората да рисуват с две ръце, за да постигнат баланс между ляво и дясно полукълбо.

Нейрографиката не е нито арт терапия, нито изкуство, това е коуч метод - ние рисувайки нейрографика можем да си задаваме въпроси и да търсим отговори, но няма терапевтичен ефект, както е арт-терапията, затова сме по-близко до коуч метод, разказа за "Нощен Хоризонт" Меглена Костова.
Меглена Костова
Нейрографиката се появява през 2014 г. Рисувайки, ние променяме нашата реалност и то осъзнато, казва Меглена.

По думите й най-първото усещане е постигането на спокойствие, човек дори започва да се прозява, като видя това, аз се радвам, че хората са постигнали това спокойствие, поясни тя. По думите й друг ефект пък е одобряващият, такива хората се наспиват за по-кратко време - тези, които се занимават и рисуват нейрографика.

Методът е руски, има си определени стъпки, чиято цел е да навлизаме все по-надълбоко в своето подсъзнание.

Това е метод, при който съзнанието и подсъзнанието работят в екип и ние ползваме този потенциал от тези 90 на сто подсъзнание, до които обикновено нямаме достъп.

Рисувайки, ние създаваме нови невронни връзки, разказа още Меглена Костова.

Още по темата в зувковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14

Супергероят Крали Марко оживява в нова българска видеоигра

И двамата Бояновци са млади татковци и споделят, че са горди от факта, че и родителството е намерило място в играта. Или по-скоро малките Василеви и Йорданови. Героите в Marko: Beyond Brave говорят на измислен език, подобно на тези в "Тримата глупаци" или "Миньоните" , например, а част от думичките са именно такива, използвани от техните..

публикувано на 02.10.24 в 13:50
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15