Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Райна Кабаиванска: Моето правило е да не давам илюзии. Оперната кариера става все по-трудна

"Обичам младите хора и искам да им дам тази много ценна наследственост, която нося на гърба си"

| Интервю
Снимка: news.nbu.bg / Светослав Караджов

"Моето правило е да не давам илюзии. Това е една кариера, която става все по-трудна и трудна. Винаги е имало много кандидати за моите майсторски класове. ... Обичам младите хора и искам да им дам тази много ценна наследственост, която нося на гърба си. ... Аз никога не обещавам нищо, защото само с моята воля не може да се постигне. Това е един дълъг път, който иска воля и талант, за да се пребориш. ...  Днес театърът не е това, което беше преди 50 години, не е това, което беше преди 100 години. Театърът е нещо много специално, което ти дава емоция, което ти дава илюзия, дава ти сила да живееш. Има много млади хора, които искат да живеят с тази илюзия. И операта е илюзия на силни вълнения, които и днес вълнуват човечеството".

Това каза пред БНР маестра Райна Кабаиванска, която след дни ще пристигне в София за своя XXIII Международен майсторски клас в Нов български университет, когато тя ще избере състав за централните роли в операта "Аида". 

По думите на оперната прима трите седмици на майсторския клас не са достатъчни, за да се направи един певец:

"Един певец е готов след поне 2 години добра школа. А добра школа вече много не се намира. Като че ли аз останах единствена жива от старата италианска певческа школа. Тези деца, които аз избирам, са деца, които имат талант и ще имат бъдеще. Но не е само талантът. Преди всичко е необходима много работа и интелигентност. Днес само един голям глас не е достатъчен. Днес трябва да си и голям изпълнител, да правиш на сцената това, което зрителите очакват от теб - да влезеш в образа на този, който изпълняваш. От певеца се изискват много, много качества. ... Трябва да си музикант певец, а не само певец".

Тя призна, че най-голямото ѝ щастие е да види реализиран неин ученик:

"Почти навсякъде съм пръснала мои хора. Не са всички в големи роли, но няма никакво значение, важното е, че ти си на сцената и се изявяваш, изявяваш това, което си, твоята интимна същност. Това е най-голямото щастие".

Маестра Райна Кабаиванска коментира още, че модернизацията не помага на операта, а истинската историческа епоха трябва да бъде представена в оперното действие.

Документален филм разказва за оперната прима Райна Кабаиванска и нейната школа в София

Майсторският клас на Райна Кабаиванска в НБУ е първият майсторски клас в България. Създаден е през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на Настоятелството на НБУ и се осъществява в партньорство на НБУ със Столичната община, Софийската филхармония и Софийската опера и балет. Тази година се провежда 23-ото издание на културното събитие.

Класът предоставя възможност на млади оперни певци да се срещнат с изкуството и опита на Райна Кабаиванска и да усъвършенстват с нея своята вокална техника и интерпретаторски възможности. На конкурсен принцип за участие Райна Кабаиванска избира 10 млади оперни певци, с които работи в продължение на три седмици.

По време на майсторския клас Райна Кабаиванска ще избере състав за централните роли в операта „Аида“. Поканата е от Софийската опера и балет, спектаклите ще са през месец февруари 2024 г. и са в рамките на проекта на Нов български университет „Школата Кабаиванска на голямата оперна сцена“. Режисьор на спектакъла е световноизвестният Уго де Ана.

На 8 октомври талантливите млади артисти от майсторския клас ще се представят на галаконцерт в Софийската опера и балет с оркестъра на първия ни оперен театър под палката на маестро Найден Тодоров. На лауреатите, показали особено високи постижения по време на майсторския клас и галаконцерта, ще бъдат присъдени стипендии от фонд „Райна Кабаиванска“ в НБУ за обучение в Италия и България и за подпомагане старта на тяхната международна кариера.

Досега в майсторските класове на Райна Кабаиванска са се обучавали повече от 240 изпълнители от Европа, САЩ, Южна Америка, Австралия, Азия и Африка. Световноизвестни имена от съвременната оперна сцена – Андреа Каре, Вероника Симеони, Витория Йео, Киара Изотон, Мария Агреста, Мария Радоева, Прити Йенде, Селене Дзанети, Симон Лим, София Соловий, а също и младите надежди на българската оперна традиция Александрина Михайлова и Божидар Божкилов - са стипендианти на дарителския фонд на маестра Кабаиванска в Нов български университет.

Срок за подаване на апликационната форма: 15.09.2023 г.

Прослушване: 18.09.2023 г.

Майсторски клас: 19.09. - 07.10.2023 г.

Галаконцерт: 08.10.2023 г.

Интервюто на Даниела Големинова с Райна Кабаиванска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Целуната от ангел

Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..

публикувано на 01.12.24 в 07:31

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00