Мащабна изложба от картини на Златю Бояджиев се открива на 14 септември в Националната галерия в София. Поводът е 120 години от рождението на художника. Платната са подредени в 12 зали на два етажа в Двореца, събрани от различни художествени галерии в страната и частни колекции.
Името на изложбата е "Послания" и представя 70 платна на Бояджиев. Селекцията е била трудна, разказва Боряна Вълчанова – една от двете кураторки.
Подготвителните ескизи са към картините "Сватба в Брезово" (1939), "Брезовски овчари" (1941) и "На нивата/След оран" (1942). Това е много ценно, защото творбите са от различни колекции, казва другият куратор на изложбата Весела Радоева.
Селектираните произведения проследяват основните стилови и тематични линии в творчеството на художника до 1951 година, когато той е поразен от тежък инсулт и получава парализа на дясната си половина. Той започва да рисува с лявата ръка.
За посетителите на изложбата се предлага за първи път индивидуален аудиогид за 19 от експонираните картини с текстове на изкуствоведи от Националната галерия. Иновативният продукт е двуезичен. Двуезичен ще е и каталогът към изложбата, който ще бъде представен в навечерието на рождения ден на Златю Бояджиев – 22 октомври.
В програмата на изложбата ще бъдат включени турове с кураторите и презентация на главния реставратор на галерията Милена Донкова за технологията на художника.
Документален и снимков архив, предоставен на кураторите от наследниците на Бояджиев, също е включен в изложбата и е подреден на първия етаж.
Изложбата е под патронажа на президента Румен Радев и с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Платната на Златю Бояджиев ще останат в Националната галерия до 7 януари догодина.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..