Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Или тежките раници ще ги разболеят, или пък стоенето пред компютъра, с онлайн учебниците"

Специалисти алармират: Някои деца са толкова обездвижени, че не могат да си стигнат коленете

Причини за гръбначните изкривявания при децата са лошата стойка, тежките раници и обездвижването

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Преди първия учебен ден болница "Пирогов" обяви прегледи за профилактика на гръбначни изкривявания. За два дни ще бъдат прегледани 50 деца.

Рядко се прави профилактика на значимо социално заболяване като сколиозата. Гръбначните изкривявания се откриват в много по-късна възраст, когато вече има първа или втора степен изкривяване.

Това заяви пред БНР доц. Красимира Казалъкова от отделението по физиотерапия в "Пирогов".

Статистиката за децата в България показва много широка граница - между 12,5 и 33% за първа и втора степен, защото няма единен подход в диагностиката.

Гръбначните изкривявания винаги са провокирани от лоша стойка при седене и тежките раници, които се носят още от първи клас, подчерта доц. Казалъкова.

"Гърбиците, схващанията и сколиозата мъчат най-вече тийнейджърите заради дългото стоене пред компютрите и таблетите и липсата на добра двигателна активност."

Световни изследвания доказват теорията за училищната деформация - продължителната порочна стойка на учениците води до асиметричен растеж на гръбначния стълб и асиметрична деформация, уточни още специалистът по физиотерапия.

Запитана дали т.нар. дигитална раница е решение на проблема в противовес на тежките раници сега, д-р Красимира Казалъкова е категорична:  

"И едното, и другото е порочно. Или тежките раници ще ги разболеят, или пък стоенето пред компютъра, с онлайн учебниците."

Снимка: Pixabay

Затова доц. Казалъкова препоръчва повече движение и съветва родителите да обръщат внимание върху лесно разпознаваемите симптоми: ако едното рамо или едната плешка стои по-ниско от другата, ако някоя извивка на талията е по-заострена, може да се говори за гръбначно изкривяване.

Сколиозата има четири стадия, като само първите два могат да се коригират с упражнения, спорт и лечебна гимнастика. Трети и четвърти стадий вече се лекуват със специални корсети и оперативни техники.

"Затова препоръчваме основно плуване, когато забележим такъв проблем, и спираме тежките спортове като кикбокс, возене на колело, защото там има едно тръскане. Когато едно дете се наведе напред и трябва да си хване пръстите на краката с прави колене, а не може, защото го опъва отзад, по бедрата, това е сигнал за ниска двигателна активност. Някои са толкова обездвижени, че не могат да си стигнат коленете."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40