Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Или тежките раници ще ги разболеят, или пък стоенето пред компютъра, с онлайн учебниците"

Специалисти алармират: Някои деца са толкова обездвижени, че не могат да си стигнат коленете

Причини за гръбначните изкривявания при децата са лошата стойка, тежките раници и обездвижването

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Преди първия учебен ден болница "Пирогов" обяви прегледи за профилактика на гръбначни изкривявания. За два дни ще бъдат прегледани 50 деца.

Рядко се прави профилактика на значимо социално заболяване като сколиозата. Гръбначните изкривявания се откриват в много по-късна възраст, когато вече има първа или втора степен изкривяване.

Това заяви пред БНР доц. Красимира Казалъкова от отделението по физиотерапия в "Пирогов".

Статистиката за децата в България показва много широка граница - между 12,5 и 33% за първа и втора степен, защото няма единен подход в диагностиката.

Гръбначните изкривявания винаги са провокирани от лоша стойка при седене и тежките раници, които се носят още от първи клас, подчерта доц. Казалъкова.

"Гърбиците, схващанията и сколиозата мъчат най-вече тийнейджърите заради дългото стоене пред компютрите и таблетите и липсата на добра двигателна активност."

Световни изследвания доказват теорията за училищната деформация - продължителната порочна стойка на учениците води до асиметричен растеж на гръбначния стълб и асиметрична деформация, уточни още специалистът по физиотерапия.

Запитана дали т.нар. дигитална раница е решение на проблема в противовес на тежките раници сега, д-р Красимира Казалъкова е категорична:  

"И едното, и другото е порочно. Или тежките раници ще ги разболеят, или пък стоенето пред компютъра, с онлайн учебниците."

Снимка: Pixabay

Затова доц. Казалъкова препоръчва повече движение и съветва родителите да обръщат внимание върху лесно разпознаваемите симптоми: ако едното рамо или едната плешка стои по-ниско от другата, ако някоя извивка на талията е по-заострена, може да се говори за гръбначно изкривяване.

Сколиозата има четири стадия, като само първите два могат да се коригират с упражнения, спорт и лечебна гимнастика. Трети и четвърти стадий вече се лекуват със специални корсети и оперативни техники.

"Затова препоръчваме основно плуване, когато забележим такъв проблем, и спираме тежките спортове като кикбокс, возене на колело, защото там има едно тръскане. Когато едно дете се наведе напред и трябва да си хване пръстите на краката с прави колене, а не може, защото го опъва отзад, по бедрата, това е сигнал за ниска двигателна активност. Някои са толкова обездвижени, че не могат да си стигнат коленете."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51