Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вендинг машини за лекарства в малките и отдалечени населени места?

| Интервю

Проект за продажба на лекарства с електронна рецепта от вендинг машина и онлайн консултация с магистър фармацевт бе публикуван и часове по-късно изтеглена от платформата за обществено обсъждане. От Министерството на здравеопазването отговориха на запитването на БНР по темата:

"Наредба номер 28 бе свалена временно от сайта във връзка с необходимостта от допълнително обсъждане и анализиране на нормативната уредба".

"Достъпът на гражданите както до медицинско обслужване, така и до лекарства става все по-затруднен през последните години, особено в малките, отдалечените населени места, в планинските райони, където живее предимно застаряващо население и където достъпът до здравни грижи се затруднява допълнително и от липсата на обществен транспорт". Това коментира пред БНР Силвия Георгиева от Националното сдружение на общините в Република България.

Тя посочи, че към края на 2022 г. 25 от общо 265 общини са без аптека. По думите й това са малки общини, разположени неравномерно на територията на страната. Най-много са те в северозападния район.

Кметовете на селата са много повече от кметове и хора с административни ангажименти, отбеляза Силвия Георгиева. Тя добави, че именно кметът често помага на хората със закупуването и доставката на необходимите им лекарства. Разчита се също на роднини и близки, които пътуват до места, където има аптека. 

Аптеките са търговски дружества и трудно може да бъдат задължени да отворят филиали на такива места, изказа мнение Георгиева. 

"Наредбата беше анонсирана и много бързо оттеглена. Не можахме да се запознаем в детайли с нея. В около 38 населени места има разположени общо 54 автомата за лекарства. Съгласно разпоредбите една вендинг машина може да бъде разположена само на територията на аптеки и дрогерии и в нея се продават само медикаменти без рецепта". 

Проблемът ескалира с годините, категоричен бе в предаването "Хоризонт до обед" Антон Вълев от Националната аптечна камара.

"В България нямаме единна цялостна държавна политика, която да казва какво ще прави с осигуряването на лекарства. Като резултат от липсата на адекватна политика, притиснахме аптеките, обезкървихме ги. Практически да се управлява аптека вече е икономически нерентабилно, поради което аптеките се изтеглиха от икономически неподходящите места - това са малките населени места. Ние отдавна казваме, че има сериозен проблем с достъпа на пациента до лекарствени грижи, до самите лекарства и до фармацевтична услуга. Фармацевтичната услуга се осъществява от фармацевта на място, който да види пациента с очите си и да го консултира".

Според него такива предложения не водят до подобряване на достъпа на пациента. Той подчерта, че в малките и отдалечени населени места хората са предимно възрастни и те няма да могат да си купят лекарства от вендинг машината. 

"България редовно някой я използва като опитно поле, за да се тества метода и след това да го продаде на големите пазари", смята Антон Вълев.

Държавата трябва да седне със съсловните организации и да реши въпроса, категоричен е той. Според него е крайно време България да отдели законодателството за лекарствата и законодателството за лекарствоснабдяването в два отделни закона. Аптеката трябва да бъде по принципа на нотариуса, смята той. По думите му обаче няма достатъчно управленски капацитет. 

Вълев изказа, че съществена роля могат да окажат общините, като даде за пример идея да се дават безплатно общински помещения за разкриване на аптеки. По малките населени места е пълно с празни сгради, посочи той. 

Дори да им предоставим общински помещения, нито един фармацевт няма интерес да отиде в отдалеченото място с труден достъп, където живеят 80 души, подчерта Силвия Георгиева. 

"Кметовете са тези, които са на терен при гражданите. По всякакъв начин съдействаме да се осигури достъп до здравни грижи, медицински услуги и лекарства. Многократно сме предлагали празни помещения, но в него трябва да дойде фармацевт. Общините предприемат действия съобразно своите възможности". 

Вълев отново покани Георгиева на разговори. Тя е убедена, че темата ще продължи със съвместни усилия. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15