Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за историята на рода Рефетови беше представена в Русе

Книгата „История на рода Рефетови“ на русенския историк д-р Веселина Антонова беше представена в Националния пресклуб на БТА в Русе
Снимка: БТА

Тази седмица в Русе бе представена книгата за историята на рода Рефетови. Книгата -  „История на рода Рефетови“ e на русенския историк д-р Веселина Антонова.

Известният учен проф. Самуил Рефетов е от еврейски произход, роден през 1937 година в Русе. Проф. Рефетов е откривател на синдрома на резистентност към тиреоидните хормони, който е наречен на негово име. За откритието си през 2015 г. професорът беше номиниран за Нобелова награда.

"Никой не знаеше, че съм българин от Русе, казва преди повече от 10 години в интервю световният учен проф. Самуил Рефетов и така почти повтаря репликата на друг нобелист - писателят Елиас Канети, също Русчук.

Точно тези думи карат докторът по история Веселина Антонова да се разрови из архивите и да започне да събира парченце по парченце семейния портрет на Рефетови.

Заради желязната завеса и пълната забрана да се контактува с останалия свят, Рефетови от Щатите губят връзката си с България. След падането на комунистическия режим и развитието на технологиите, нещата се променят, обясни в "Рано в неделя" друга русенка - проф. Олга Петкова, дългогодишен преподавател в Кънектикът по информационни системи.

В годината, когато проф.Рефетов е номиниран за Нобел, се възстановява и връзката му с родния град, който той е напуснал на 12-годишна възраст. И въпреки това е съхранил езика ни с колорита на онова време.

Всъщност дядото на проф.Рефетов е второ поколение уважаван адвокат, доктор по право от Брюкселския университет, и благодарение на неговата прецизност в плащането на данъци и такси, запазени в русенския архив, става ясно точно кога фамилията напуска града - през май 1949 г. За цели 65 години.

Самата книга разказва не просто за членовете на семейството, а рисува пъстра картина на живота в Русе векове назад.

Проф.Рефетов бе отново в Русе и отнесе към Америка книгата за фамилията си - томчето, което за него е мост между поколенията.

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Парламентът в Атина.

Гръцките националисти искат Мъск да говори в парламента в Атина

Гръцките националисти искат милиардерът Илон Мъск да говори пред парламента в Атина. Левите са против заради случаите на трудова експлоатация в компаниите на Мъск. След като през последните седмици Илон Мъск декларира подкрепа за различни националистически и консервативни партии в Европа, лидерът на "Гръцко решение" Велопулос иска..

публикувано на 09.01.25 в 13:42
Васил Велев

Работодателите искат ускорено приемане на програмата за компенсации за цената на тока

Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена..

публикувано на 09.01.25 в 13:30

Хлябът поскъпна и в Силистра

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки. Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лв. Днес се продава вече за 1,90 лв. показва проверка в магазините. Основната промяна е в цените на външните доставчици...

публикувано на 09.01.25 в 13:11
Стоил Стоилов

Стоил Стоилов: Промени в ИК се правят след анализ, има много въпроси за преброителните центрове

С възмущение и насмешка към промените в Изборния кодекс (ИК), минали на първо четене, се отнася изборният експерт Стоил Стоилов, призна самият той в интервю пред БНР. "Когато имате 7 избора в един мандат и вървят критики за провеждането им, да се вкарват промени в ИК между коледни звънчета и наздравица за Ивановден е абсолютен..

публикувано на 09.01.25 в 12:58
Илон Мъск

"Файненшъл таймс": Мъск обсъждал отстраняване от поста на премиера на Великобритания

Милиардерът Илон Мъск е обсъдил в частни разговори със свои съюзници как Киър Стармър може да бъде отстранен от премиерския пост в Обединеното кралство преди следващите общи избори, съобщи „Файненшъл таймс“. Илон Мъск, най-богатият човек в света и ключов довереник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, проучва как той и неговите десни..

публикувано на 09.01.25 в 12:50
Алберт Попов в Мадона ди Кампильо, 8 януари 2025 г.

Италианските медии: Феноменален Алберт Попов

Българският алпиец Алберт Попов спечели неочаквано нощния слалом за Световната купа в италианския зимен център Мадона ди Кампильо. След първият манш той бе осми в класирането, но второто му спускане бе безгрешно, с което реализира първата победа в своята кариера. Това, което се случи на пистата в Мадона ди Кампильо, остава в историята на..

публикувано на 09.01.25 в 12:45

Емил Георгиев: Хлябът е основна храна за много хора, не е правилно възстановяването на ДДС

Хората в Северозападна България живеят на магия . Това каза със съжаление председателят на Федерацията на потребителите Емил Георгиев в коментар за цените на хранителните стоки. " За голяма част от хората, най-вече пенсионерите, може да се каже – над 1 млн. души, основната им храна е хлябът. Те не могат без хляб и вода. Това могат да си..

публикувано на 09.01.25 в 12:32