Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Руската икономика понася много про-сериозни щети, отколкото европейската"

Руслан Стефанов: В Европа има уникален и доста силен консенсус за продължаване на подкрепата към Украйна

"Европа се подготвя за възможността да има един продължителен конфликт"

| Интервю
Руслан Стефанов
Снимка: Ани Петрова

Войната на изтощение на Русия срещу Украйна се води през последните седмици изключително активно на икономическия фронт. "Санкционната офанзива не бива да спира!", призова украинският президент.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш обаче е влязъл във връзка с Русия, за да се опита да получи отстъпки, чрез които да бъде възобновена Черноморската зърнена инициатива, предаде ДПА, цитиран от БТА. Организацията е направила три предложения за облекчаване на руския експорт. 

"Русия поставя държавите в Африка и Близкия Изток в сложна ситуация. Тя притиска ООН да търси решение. Позицията на генералния секретар на ООН за отстъпки от санкциите обаче е неприемлива. Ясно е, че Русия се опитва да наруши тези специфични доставки. Това не е от толкова решаващо значение за икономиката на Украйна. Ако говорим за предотвратяването на гладна смърт, тук големият отговорник е Русия. Отговорите трябва да се търсят от нея", коментира пред БНР Руслан Стефанов, главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията.

Естествено е да има умора от санкциите, отбеляза той.

"Русия разчита но това. Желанието й е да се замрази този конфликт, както в Грузия, Приднестровието, Нагорни Карабах и т.н. Това са конфликти, които замразява и след това използва за прискане в удобен момент"

Санкциите работят, посочи Стефанов.

"Този таван на цените, който Г - 7 наложи на Русия, е болезнен. Нейните геополитически патньори - Китай и Индия, са изключително щастливи да участват на този пазар. Русия се поставя в една ситуация, в която се превръща в донор за абсолютно всички държави. Това ще въздейства върху руските елити

Малко хора обърнаха внимание на последния пакет от санкции. Той не включва допълнителни стоки, но въвежда нещо много важно - съредоточаване върху приложението на тези санкции. Европа се подготвя за възможността да има един продължителен конфликт. Тепърва ще виждаме по-добро прилагане на тези санкции. 

Девалвацията на рублата също дава отражение.

Руската икономика понася много про-сериозни щети, отколкото европейската".

Руслан Стефанов отбеляза, че се случват и други събития, като природните бедствия, които променят политическия фокус върху Украйна. 

"Но в Европа има уникален и доста силен консенсус за продължаване на подкрепата към Украйна. Ясно е разбирането, че Украйна не е крайната цел. Крайната цел е връщането на предходни граници  и на влиянието в Източна Европа". 

Той анализира и решението да се отмени забраната за внос на украинско зърно у нас.

"ЕК го отбеляза като позитивен ход за България. От чисто политическа гледна точка това е добре за България. Икономическата гледна точка през последните години винаги е била съсредоточена върху малки, но силни групи. В случая се заговори за земеделските производители. Забравяме, че българското бощество и пазарът се състои от потребители. От гледна точка на потребителите и задържането на цените на тези култури, това би имало позитивен ефект.

Би могло да има позитивен ефект и върху основния препъни камък пред желанието на България да реализира основните си стратегически цели, сред които е влизането в еврозоната, като се постигне задържане на ценовото равнище".

ЕЦБ предупреди, че продължава да се притеснява за инфлационния натиск, отбеляза икономистът.

"Не се говори обаче за това, че основната част от повишението на цените отиде в повишение на печалбите"

Цялото интервю на деян Йотов с Руслан Стефанов може ад чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Карни

Остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп

Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп.  "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..

публикувано на 03.04.25 в 05:23
Никос Христодулидис

Никос Христодулидис ще опита да привлече американски инвестиции в Кипър

Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната.  Целта на започващото посещение е популяризирането на..

публикувано на 03.04.25 в 04:43
Киър Стармър

Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова

Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..

публикувано на 03.04.25 в 04:24

"Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49%

Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си.  На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..

публикувано на 03.04.25 в 00:56

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..

публикувано на 02.04.25 в 22:19

БАИ: Инвестиции за над 2,5 млрд. евро са влезли в икономиката ни през 2024 г.

Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова.  Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места.  От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..

публикувано на 02.04.25 в 22:11
Турският външен министър Хакан Фидан.

Турският външен министър е на посещение във Франция

Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..

публикувано на 02.04.25 в 21:59