Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Засилването на националистическите тенденции може да постави под въпрос съгласуваната политика на Запада относно конфликта в Украйна"

Валерий Тодоров: Замеряме се с пропаганда!

| Интервю
Валерий Тодоров
Снимка: БНР

Централната банка на Русия обяви вчера увеличение на основния лихвен процент със 100 базисни пункта до 13 на сто и прогнозира инфлацията през тази година да достигне 6-7 процента при целеви 4. През август увеличението на основната лихва беше с 350 базисни пункта - защото рублата стана по-евтина от 1 щатски цент. Новият лихвен скок беше предприет след като курсът на руската валута отново наближи този психологически праг. Вчера близо 97 рубли купуваха 1 долар. Ръстът на икономиката е възпрепятстван от затягането на пазара на труда, предупреди още централната банка в Москва.

Президентът Владимир Путин, който говори тази седмица във Владивосток, на традиционния годишен икономически форум, даде да се разбере, че одобрява политиката на централните банкери. "Да, това сдържа икономиката, но намалява инфлацията", заяви той.
Периодично се предприемат мерки за стабилизиране на рублата, обясни пред БНР Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР в Русия. 

"В момента тревогата на Русия е, че ако продължи този  конфликт, обемът на санкциите и секторите, които са засегнати от тях, може да дестабилизират допълнително рублата. Сред мерките, които в момента се предприемат, е ограничаването на износа на рубли до 100 милиона. Твърди се, че рублата се стабилизира". 

Забелязва се един силен и рязък спад в приходите от нефт и газ, обясни Тодоров.

"Путин постави като акцент ускореното внедряване на тръбопроводни мощности в посока към Китай, Индия и въобще Азия. Но този праг, които беше въведен за цените на енергоносителите, също оказва натиск върху Русия. Това е изгодно за нейните азиатски партньори. Саудитска Арабия също изкупува петрол от Русия и увеличава запасите си. Китай е натрупал рекордни резерви от енергоносители".

Част от мерките се преоринтират към социални програми – газификация, изграждане на нефтопроводна мрежа в райони, които бяха в социална сянка, отбеляза Валерий Тодоров. 

"Войната е едно тежко бреме. Това е иконимическа тежест. Вече се говори за забавяне на ръста на икономиката. За първи път Русия призна, че има дефицит на работна ръка. Този проблем ще възникне и за Украйна.".

Има обаче и един положителен ефект от санкциите, разясни той. 

"Те дадоха възможност да се организират алтерантивни прозиводства на стоки".

Русия се опитва да компенсира недостига на валута по два начина, разказа журналистът.

"Веднъж, създавайки собствена блокчейн програма. От друга страна част от търговията в БРИКС се осъществява във валути на всяка една от страните. Това се прави между Китай и Русия и между Индия и Китай. Представлява опит да се възпира и натиска на долара". 

Предстоящите избори в Русия и в Америка оказват влияние на случващото се, смята журналистът.

Засилването на националистическите тенденции може да постави под въпрос съгласуваната политика на Запада относно конфликта в Украйна, отбеляза още Тодоров.

Цялото интервю на Деян Йотов с Валерий Тодоров може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20