Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нови тъкачи за Габрово" - рециклиране на времето в нестандартно музикално приключение

| Интервю

Какво ще правиш в последния ден на септември – 30-и, в сърцето на красивата есен? Искаш ли да участваш в нещо оригинално, музикално и специално, далеч от делничния шум? Тази покана отправят от "Нови тъкачи за Габрово", събитие-мостра с високо съдържание на култура. Организаторите обещават нетипични локации и приключенски дух.

Пограмата е своеобразна пресечна точка между на фотограф, който снима изкуството преди да е изкуство, и музикант, който прави концерти там, където ги няма.

Росина Пенчева  Снимка: Добрин Кашавелов

"Започнах да разкривам красотата на града и неговия културен потенциал благодарение на хора, които не са от Габрово. Габрово е притегателен център за много артисти. Някои от тях, като режисьора Петринел Гочев, ми показаха града в друга светлина", сподели в предаването "Изотопия" фотографът Росина Пенчева от Capturing Creativity, която обича да работи зад кулисите и да показва по вдъхновяващ начин "какво се случва зад това, което е много добре познато иначе". Росина е автор на документални проекти, свързани с театъра.

Невена Екимова  Снимка: Anna Kalapazana

Невена Екимова е живяла в Исландия, Швеция и Норвегия, но Габрово се оказва нейното място.

"Винаги много съм си харесвала града и винаги съм си представяла, че рано и ли късно ще се върна там. Хората не могат да го разберат – как някой от скандинавските страни ще се засили обратно към България. Но все пак е центърът на България. Освен това, ние, габровците, си представяме, че сме в центъра на света. Корените ми са си габровски. Не можах да намеря дома си в тази съвсем различна култура и винаги ме е притегляло обратно."

Нейното участие във фестивала е наречено "Новата колекция". Тя ще представи скулптура от китеник, защото е "голям фен на китеници", притежава солидна колекция от "кичозния, синтетичен китеник в ярки цветове" и които нейното поколение помни от диваните, задните седалки на москвича.

"След комунизма всичко това масово се изхвърли и аз си го събирам."

Христина Белиева и Васил Хаджигрудев  Снимка: Дарина Златкова

Фестивалът ще протече на нестандартни места. Една от частите на програмата се нарича "Рециклирани музики по маршрут дотам и обратно" – пътешествие в градски автобус, в който ще има концерт на китариста Мирян Колев. Дестинацията – регионалното депо за неопасни отпадъци, което често е домакин на културни събития и "търси подобно съдържание". За публиката там е организирана кратка разходка с разказ как се обработва боклукът. 

В бившия Техникум по текстил в Габрово (отскоро Център "Кристо и Жан-Клод") ще има два музикални спектакъла. Те ще се случат в бивша производствена зала, която сега е празна, но има останал тъкачен стан.

"Има много интересни нишки, които си кореспондират със струните, с пианото и ще ги обвържем в декора."

Теодор Петков-Тото  Снимка: Теодора Николова

В тази част от програмата ще се включат пианистът и композитор Теодор Петков-Тото, а след него дуото Белева & Хаджигрудев ще покаже нагледно как "тъкат" гъдулка и контрабас. Финалът е отреден за "Балкантон носталгия" парти на DJ Skill – легенда на хип-хоп и винил културата.

"За мен беше много интересно, че в училището е имало ученически оркестър. Габрово е известен с традициите в джаза и много се радвам, че тези музиканти ще бъдат част от програмата. Габровци ще могат да чуят музика за ценители с вход свободен", подчерта Росина Пенчева.

НеСметни богатства - скулптура на Невена Екимова   Снимка: Росина Пенчева

В залата ще бъдат разположени произведенията на Невена Екимова.

"Това пространство е страхотно! Трябва да се види на живо. Училище по текстил, но не само. Това е било място за подготовка на кадри, които ще влязат в текстилната индустрия. Габрово е бил текстилна столица на България. Не е било само училище, а и място, където са се произвеждали от нишката до готовата стока и дори са се продавали. Уникално, огромно място, с високи тавани – 5 метра. Работите, които показвам, не са точно от най-"мегаломанските", но в двора имам едно гигантско 3-метрово митично същество, направено от капачки и други материали втора ръка. Много е интересно как ще се развие в бъдеще това пространство."

Тъкачна машина от бившия Техникум по текстил  Снимка: Росина Пенчева

Невена работи основно с рециклирани материали – намерени и подарени – "всичко, свързано с текстил, платове, прежди, конци, копчета". Твърди, че тези материали "осят в себе си друг живот, предишен живот" и крайният резултат носи заряд. Освен с текстил обаче тя предизвиква себе си и с нови техники.

"Последната ми мания е хартиената глина, която се изработва от тоалетна хартия и няколко други материала – шпакловка, лепило. Може да постигнеш най-различен завършек – рошав, гладък."

Центърът за съвременно изкуство в сградата на бившия Техникум по текстил   Снимка: Росина Пенчева

Защо фестивалът се нарича "Нови тъкачи за Габрово"?

"Ние сме новите тъкачи на култура и изкуство. Поводът е сградата на бившето училище и тази бивша титла на града – текстилен град."

Рециклирането пък е нишка, която преминава през цялата програма на фестивала.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30