Пограмата е своеобразна пресечна точка между на фотограф, който снима изкуството преди да е изкуство, и музикант, който прави концерти там, където ги няма.
"Започнах да разкривам красотата на града и неговия културен потенциал благодарение на хора, които не са от Габрово. Габрово е притегателен център за много артисти. Някои от тях, като режисьора Петринел Гочев, ми показаха града в друга светлина", сподели в предаването "Изотопия" фотографът Росина Пенчева от Capturing Creativity, която обича да работи зад кулисите и да показва по вдъхновяващ начин "какво се случва зад това, което е много добре познато иначе". Росина е автор на документални проекти, свързани с театъра.
Невена Екимова е живяла в Исландия, Швеция и Норвегия, но Габрово се оказва нейното място.
"Винаги много съм си харесвала града и винаги съм си представяла, че рано и ли късно ще се върна там. Хората не могат да го разберат – как някой от скандинавските страни ще се засили обратно към България. Но все пак е центърът на България. Освен това, ние, габровците, си представяме, че сме в центъра на света. Корените ми са си габровски. Не можах да намеря дома си в тази съвсем различна култура и винаги ме е притегляло обратно."
Нейното участие във фестивала е наречено "Новата колекция". Тя ще представи скулптура от китеник, защото е "голям фен на китеници", притежава солидна колекция от "кичозния, синтетичен китеник в ярки цветове" и които нейното поколение помни от диваните, задните седалки на москвича.
"След комунизма всичко това масово се изхвърли и аз си го събирам."
Фестивалът ще протече на нестандартни места. Една от частите на програмата се нарича "Рециклирани музики по маршрут дотам и обратно" – пътешествие в градски автобус, в който ще има концерт на китариста Мирян Колев. Дестинацията – регионалното депо за неопасни отпадъци, което често е домакин на културни събития и "търси подобно съдържание". За публиката там е организирана кратка разходка с разказ как се обработва боклукът.
В бившия Техникум по текстил в Габрово (отскоро Център "Кристо и Жан-Клод") ще има два музикални спектакъла. Те ще се случат в бивша производствена зала, която сега е празна, но има останал тъкачен стан.
"Има много интересни нишки, които си кореспондират със струните, с пианото и ще ги обвържем в декора."
В тази част от програмата ще се включат пианистът и композитор Теодор Петков-Тото, а след него дуото Белева & Хаджигрудев ще покаже нагледно как "тъкат" гъдулка и контрабас. Финалът е отреден за "Балкантон носталгия" парти на DJ Skill – легенда на хип-хоп и винил културата.
"За мен беше много интересно, че в училището е имало ученически оркестър. Габрово е известен с традициите в джаза и много се радвам, че тези музиканти ще бъдат част от програмата. Габровци ще могат да чуят музика за ценители с вход свободен", подчерта Росина Пенчева.
В залата ще бъдат разположени произведенията на Невена Екимова.
"Това пространство е страхотно! Трябва да се види на живо. Училище по текстил, но не само. Това е било място за подготовка на кадри, които ще влязат в текстилната индустрия. Габрово е бил текстилна столица на България. Не е било само училище, а и място, където са се произвеждали от нишката до готовата стока и дори са се продавали. Уникално, огромно място, с високи тавани – 5 метра. Работите, които показвам, не са точно от най-"мегаломанските", но в двора имам едно гигантско 3-метрово митично същество, направено от капачки и други материали втора ръка. Много е интересно как ще се развие в бъдеще това пространство."
Невена работи основно с рециклирани материали – намерени и подарени – "всичко, свързано с текстил, платове, прежди, конци, копчета". Твърди, че тези материали "осят в себе си друг живот, предишен живот" и крайният резултат носи заряд. Освен с текстил обаче тя предизвиква себе си и с нови техники.
"Последната ми мания е хартиената глина, която се изработва от тоалетна хартия и няколко други материала – шпакловка, лепило. Може да постигнеш най-различен завършек – рошав, гладък."
Защо фестивалът се нарича "Нови тъкачи за Габрово"?
"Ние сме новите тъкачи на култура и изкуство. Поводът е сградата на бившето училище и тази бивша титла на града – текстилен град."
Рециклирането пък е нишка, която преминава през цялата програма на фестивала.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..