Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киев ще съди Полша, Унгария и Словакия заради забраната за внос на украински земеделски продукти

Украйна планира да предприеме действие в рамките на СТО срещу трите страни от ЕС заради "нелепите" ограничения

Снимка: Ройтерс

Киев ще съди Полша, Унгария и Словакия заради отказа им да премахнат забраната за украински селскостопански продукти, заяви търговският представител на Украйна Тарас Качка в екслузивно интервю за електронното издание "Политико" (Policitco).

Забраните от страна на трите централноевропейски държави имат за цел да защитят техните фермери от рязко нарастване на износа от Украйна след блокадата на Русия на украинските пристанища в Черно море.

"Важно е да се докаже, че тези действия са юридически погрешни. И затова утре ще започнем съдебно производство в понеделник", посочи Качка, добавяйки, че Киев се готви да отвърне на полския износ за Украйна на плодове и зеленчуци.

"Политико" напомня, че трите държави се разбунтуваха срещу Европейската комисия, която миналия петък реши да разреши продажбите на украинско зърно в ЕС. Полша, Унгария и Словакия заявиха, че ще наложат собствени забрани върху украинското зърно след решението на Комисията да прекрати ограниченията.

Докато Словакия просто разшири предишната забрана на ЕС за вноса от Украйна на четири вида зърно, Полша наложи през уикенда допълнителни забрани за украинското брашно и фуражи. Унгария, посочи Качка, отива още по-далеч и забранява допълнителни 25 продукта, които не са били обсъждани преди, включително месо.

Допълнителните забрани на Унгария са предимно символични, като се има предвид, че Украйна не изнася много говеждо или свинско месо за страната, но мерките на Полша ще засегнат значителна част от износа на Украйна, каза Качка, който е и заместник-министър на икономическото развитие, търговията и земеделието на Украйна. Освен ако Варшава не отмени тези допълнителни забрани, "ще бъдем принудени да отмъстим на допълнителните продукти и ще забраним вноса на плодове и зеленчуци от Полша".

Правителствата в Будапеща и Варшава заявиха, че действат, за да защитят своите фермери от скока на украинските продукти, който понижи цените, но Качка отвърна, че това разсъждение е погрешно: „Забраната на Полша няма да помогне на фермерите, няма да повлияе на цените, защото цените са глобални - това, което правят, се основава на общественото мнение.

"В нашите очи тези мерки на Унгария и Полша са изявление за пълно недоверие към Европейската комисия", каза още търговският представител на Украйна.

Качка твърди, че откритото неподчинение срещу Брюксел от страна на Полша, Унгария и Словакия не е само вътрешен въпрос за ЕС, но повдига въпроса за това, което той определи като "най-голямото системно безпокойство" – дали международните търговски партньори могат да вярват, че Брюксел говори от името на ЕС.

"В продължение на много години Европейската комисия е търговският преговарящ и институцията за търговска политика за целия ЕС. И ние работехме на тази основа", каза Качка и добави:

"Системният подход на Будапеща и Варшава за игнориране на позицията на институциите на ЕС в търговската политика, мисля, че това ще бъде проблем за ЕС като цяло, защото там няма единство ".

Киев планира да съди страните в Световната търговска организация, а не чрез собственото си търговско споразумение с ЕС.

"Мисля, че целият свят трябва да види как държавите членки на ЕС се държат към търговските си партньори и собствения си съюз, защото това може да повлияе и на други държави".

Неназован европейски представител посочи пред "Политико", че Брюксел се надява да разреши проблема, като накара Киев да наложи собствени ограничения върху износа в случай на внезапни скокове.

Запитан за такава потенциална сделка, Качка каза, че Киев е готов "да поеме отговорността да гарантира, че износът от Украйна не създава цунами в съседните страни" и ще наложи система от лицензи за износ "в реално време" за зърнени храни и "ще забави износа към съседните страни, като Украйна "ще реагира бързо", ако бъде открит скок в своя износ.

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16
Министърът на образованието Красимир Вълчев

По-доброто качество на обучението във ВУЗ-овете – приоритет на Съвета на ректорите и МОН

Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между  Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката..

публикувано на 08.02.25 в 10:03
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Тръмп гради представата за безпрецедентно силния президент

"Той наистина е непредвидим. Наистина изглежда, че сякаш винаги е на ръба да вземе радикално решение. Поведението му дотук повтаря стратегията му на поведение от първия мандат. А именно: заплаха, остър ход и сравнително бързо отстъпление срещу съмнителни придобивки за неговата страна. Търсене на бързи символни "успехи", по-скоро обърнати към..

публикувано на 08.02.25 в 09:56