Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС: Комисията за противодействие на корупцията - 3 членове, юристи или икономисти

Снимка: БГНЕС

Юристи и икономисти със седемгодишен стаж в службите ще се борят с корупцията по високите етажи на властта. Това окончателно записаха депутатите с приетите текстове в Закона за противодействие на корупцията, внесен от ГЕРБ-СДС.

Комисията за противодействие на корупцията ще се състои от трима членове, които ще се избират с мнозинство от две трети от Народното събрание. 
Днес депутатите успяха окончателно да прокарат някои промени в Закона за противодействие на корупцията, пряко свързани с реформа на настоящата КПКОНПИ и разделянето ѝ на две - Комисия за противодействие на корупцията, която да поеме случаите на корупция и конфликт на интереси, и другата, която ще се занимава с проверките за незаконно имущество и конфискацията му.

Новата Комисия за противодействие на корупцията ще  трябва да разследва лица, заемащи високи публични длъжности, за корупционни престъпления, конфликт на интереси и несъвместимост на имуществото им с декларираните доходи.

Кръгът на лица, който ще е обект на дейността на комисията, е широк – президент, депутати и евродепутати, министри, конституционни съдии, членове на регулаторни органи и до ръководителите на БЧК и публичните възложители на обществени поръчки.

Депутатите окончателно записаха, че юристите в комисията трябва да имат поне седем години юридически стаж, а икономистите -  поне седем години опит в службите за сигурност. 

Новата комисия ще е с шестгодишен мандат, като всеки от членовете ще я председателства за по две години, а редът на ротацията ще се определя с жребий.

По предложение на ПП-ДБ се реши членовете да имат право само на един мандат.

Почти единодушно, по предложение на ИТН, се реши да бъде завишен юридическият стаж или стаж в службите за сигурност и обществен ред за директор на Специализираната дирекция "Противодействие на корупцията " - от 5 на 10 години.

Депутатите подкрепиха още членовете на Антикорупционната комисия да се избират от парламента с мнозинство от две трети.

Спор възникна при първоначално предвидения петгодишен юридически стаж или стаж в службите за директор на Специализираната дирекция "Противодействие на корупцията". 

По предложеното възразиха Станислав Богдански от "Има такъв народ" и Бойко Рашков от ПП-ДБ:

"Не е необходимо да има юридически опит в службите за сигурност. Той може да има юридически опит в някоя неправителствена организация, занимаваща се със защита правата на животните, и това ще бъде достатъчно той да заеме длъжността директор на Специализирана дирекция "Противодействие на корупцията" и този човек да отговаря за разследването на корупционно поведение и корупционни престъпления сред висшите етажи на властта. Абсолютно недопустимо", посочи Богдански.

"Очевидно на голяма част от народното представителство изобщо не е ясно как се изгражда един разследващ орган. Понятие няма някой, който предлага това ние да го приемем", каза Рашков.

Мнозинството подкрепи и предложение на ДПС за нов член 16 А в Закона за противодействие на корупцията, представен от Хамид Хамид:

"При наличие на законен повод за започване на разследване срещу директора и заместник-директорите на Специализирана дирекция "Противодействия на корупцията", както и в случай по член 212, алинея 2-ра от НПК се уведомява главния прокурор.

Главният прокурор разпределя преписката по алинея първа на прокурор от Софийска градска прокуратура и на двама следователи от Национална следствена служба на принципа на случайния подбор".

На което възрази Бойко Рашков от ПП-ДБ, но без резултат:

"Тоест, ако този човек блъсне един гражданин по непредпазливост на улицата със собствената си кола, ще се занимава главния прокурор, Софийска градска прокуратура.

Ние трябва да уточним за какво деяние става въпрос, ако смятаме, че е толкова важно при случай и престъпен казус с директора на Дирекция "Противодействие на корупцията" трябва да уведомим главния прокурор, който да вземе някакво отношение".

Парламентът удължи своето заседание си до приключване на второто четене на законопроекта за противодействие на корупцията.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ЕС Европейска комисия

ЕК ще продължи дискусиите с Украйна за транзита на газ през страната

Европейската комисия ще поиска от Украйна гаранции, свързани с продължаването на трансфера на газ по тръбопроводите към ЕС, се казва в изявление на Комисията и върховния представител на Съюза за външната политика и сигурността Кая Калас. Комисията е готова да продължи с Украйна дискусиите за транзита в съответствие с международните..

публикувано на 27.01.25 в 14:14

Трима задържани за домашно насилие в Монтана

Инцидентите с домашно насилие от страна на мъже над жени са регистрирани през почивните дни. 37-годишен мъж от село Габровница нанесъл удари с ръка по лицето и влачил по земята 37 годишна жена от Монтана, с която живеел на семейни начала. Лекарите в спешния център установили, че е стресирана и с паник атака, в добро общо и адекватно състояние...

публикувано на 27.01.25 в 14:08

Кибератака спря работата на информационната система на ВАС

Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната. Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд.  От пресцентъра на тази институция уверяват, че са..

публикувано на 27.01.25 в 14:03

ЕС удължи санкциите срещу Русия

Министрите на външните работи се споразумяха за удължаване на санкциите срещу Русия, съобщи в Х върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. "Европа дава резултати. Това ще продължи да лишава Москва от приходи за финансирането на войната. Русия трябва да плати за щетите, които причинява", пише още Калас. По-рано..

публикувано на 27.01.25 в 13:53

Георги Кадиев: Не можем да излезем с 9% дефицит, ЕС веднага ще започне процедура

Не очаквам кой знае какво в новия бюджет за 2025 г. Почти няма как да изработят 3% дефицит и да няма пипане на данъците и намаляване на капиталовите разходи.  Това сподели бившият депутат от БСП Георги Кадиев, бивш зам.-министър на финансите, в интервю пред БНР. И заяви, че тази година България няма да влезе в еврозоната. "Последните 4..

публикувано на 27.01.25 в 13:48
Изказване на посланика на Израел Йоси Леви Сфари при отбелязването на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста в Дома на Европа, 27 януари 2025 г.

Международният ден в памет на жертвите на Холокоста бе отбелязан и в София

Международният ден в памет на жертвите на Холокоста беше отбелязан и в Дома на Европа в София. Преди 80 години - на 27 януари 1945 г., Червената армия освобождава оцелелите от нацисткия концентрационен лагер Аушвиц-Биркенау край полския град Освиенцим. "Ужасите на Холокоста могат да се повторят и това е най-важният исторически урок, който..

публикувано на 27.01.25 в 13:28

Лена Бориславова: ГЕРБ взеха завой, те нямаха намерение да влизаме в еврозоната

ПП-ДБ е единствена опозиция в този парламент - Делян Пеевски не е опозиция, ГЕРБ правят това, което им каже той, а "Възраждане" помагат за прокарване на решения на ГЕРБ. Това заяви пред БНР Лена Бориславова, депутат от ПП-ДБ, като уточни: "Това, което видяхме, че от плана на ГЕРБ, който имаха - да спрат влизането в еврозоната , заради ясно..

публикувано на 27.01.25 в 13:23