Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Това е единствената специалност без клинични пътеки"

Д-р Цветеслава Гълъбова: Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването

| Интервю
д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: Борислава Борисова

Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатрична болница „Свети Иван Рилски“, обясни пред БНР необходимите стъпки за подобряване на качеството на психиатричната грижа в България. 

"Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването. Това е единствената специалност без клинични пътеки. Едва сега се започна разговор за това. Сегашният министър е активен относно създаването на клинични пътеки, които ще позволяват да се контролира и качеството". 

Преди година беше създаден Национален съвет по психично здраве, за да подпомогне реформирането на психиатричната грижа у нас. Приета беше и стратегия. 

"Ние сме още в началото на изпълнението на стратегията. Резултат все още не се вижда и основната причина е стигмата, наложена върху психичната болест. Това е цивилизационен проблем и ще ни отнеме няколко поколения, за да го преодолеем. За тази цел обаче държавата трябва да наложи някакви правила, включително и невъзможност за отказ да се откриват социални услуги от местната власт". 

Д-р Гълъбова посочи основните проблеми в сектора. 

"Социалните работници не са обучени да работят с психично болни. Отделят се малко пари. Битовите условия са лоши. Психиатричните заведения са едни бараки, разположени по периферията на населено място или в гората. Няма достатъчно персонал. Средната възраст на сестрите при нас е 59 години. Санитарите в психиатрия никой не ги обучава". 

Тя обясни, че ще настоява да се промени начинът на финансиране.

"Това ще позволи да се наеме повече персонал, който да работи по-качествено. Срам ме да кажа на младите хора каква заплата ще получават". 


Лоши материални условия, зле финансирана медицинска грижа, както и неяснота относно спазването на човешките права на хората с увреждания в държавните психиатрии и специализирани социални институции – тези проблеми обсъдиха участниците в дискусия за качеството на психиатричната грижа у нас. Тя беше организирана от депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Стела Николова. В дебата се включиха представители на правителството, съда, прокуратурата, както и на неправителствени организации. 

Дали българското право осигурява на хората с психични заболявания възможността да получат справедлив наказателен процес, когато се твърди, че са извършили престъпление. Проблемът постави съдия Владислава Цариградска, която има дългогодишна практика в Районния съд в Луковит. 

"Когато се разкрие едно престъпление и в семейството има болен, по незнайно какви логически принципи, но се приема, че болният е извършител на това престъпление. Не се осигурявят гаранциите, които предвижда нашият Процесуален кодекс". 

Друг въпрос, будещ тревога, според съдия Цариградска, е спазването на правата на хората, настанени в психиатриите. Тя даде пример с болницата в Карлуково, която е в района на съда в Луковит. 

"Един от дългогодишните пациенти се яви на едно от  заседанията с гипсирана ръка. На въпроса ми от какво е пострадал, той каза, че се ударил. Но дойде едно дежурство, на което получих споразумение между един санитар от психиатрията и прокурор, с което се уговаря пробация за санитаря. От това споразумение научих при какви обстоятелства въпросният човек е пострадал. Изгледах записа от камерите. Санитарят с прът или тръба нанасяше свиреп побой". 

У нас хората, поставени под пълно запрещение, се настаняват в социални институции след съдебна процедура, която би трябвало да установи и каква е волята на съответния човек. Не се изследва какво е желанието му – дали да бъде в институция, дали да се върне в общността, обясни съдия Галя Вълкова от Софийския градски съд. 

"Практически изборът се свежда между това дали да е в съответната институция, или на улицата. Липсата на адекватни услуги в общността, които да подкрепят хората в пълнота да реализирит правата си, води до това през три години ние да повтаряме една  и съща процедура, която по същество е път без изход. 

Когато много избори са отнети, ние обричаме хората на следващата им институционализация". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест в Бобов дол след смяната на шефа на общинското предприятие "Чистота"

Работещите в общинското предприятие "Чистота" и граждани на Бобов дол излязоха на протест тази сутрин, заради смяната на директора на фирмата по решение на Общинския съвет. При протестиращите беше и кметът на града Елза Величкова. Протестът е по повод назначаването на пенсионер за директор на ОП "Чистота" след внесена докладна записка в..

публикувано на 22.05.25 в 10:13

Ивайло Мирчев съобщи за кибератака срещу представителството ни в НАТО

За пробив на киберсигурността на Постоянното представителство на страната ни в НАТО, съобщава депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. Той посочва, че атаката от април е била с цел искане на откуп и при нея е изтекла чувствителна информация. В писмен въпрос към министъра на отбраната Атанас Запрянов депутатът иска от министерството отговор за..

публикувано на 22.05.25 в 09:57

Предложение: Общинските съветници в Пазарджик да намалят заплатите си от 2000 на 220 лв.

В деловодството на Общинския съвет в Пазарджик е внесено искане за намаляване на месечните възнаграждения на общинските съветници от 2000 лева на 220 лева. Предложението е на съветника от коалиция "Новото време" Румен Димитров. Според него, в момента възнагражденията на колегите му са нереално високи на база почасово заплащане. В..

публикувано на 22.05.25 в 09:50
Снимката е илюстративна

За ученици и родители: Панаир на уменията в Плевен

Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат  представени днес по време на  Панаир на уменията . Организатор е  Община Плевен съвместно с професионалните гимназии, а мотото е "От знание към умение - от Плевен към успеха!" Събитието започва в 10 часа в Градската градина и ще завърши с  праз нична..

публикувано на 22.05.25 в 09:50
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: С анекса нищо няма да се промени за качеството на здравната помощ

Допълнителният договор, който определя как ще се заплаща медицинската помощ през тази година, ще бъде подписан от ръководствата на Здравната каса и Българския лекарски съюз.  Анексът ще остане без подписа на организацията, която представлява пациентите в Надзорния съвет на НЗОК. Причината е липсата на процедура за заплащане на биомаркерната..

публикувано на 22.05.25 в 09:41

Паднали покриви и стени на сгради след земетресението на остров Крит

Много силно земетресение е регистрирано до бреговете на остров Крит. Има срутени стени на сгради, но няма жертви, съобщават от Гражданска защита. Земетресението е било от 6,1 по скалата на Рихтер. Не се очакват толкова силни вторични трусове, заявиха сеизмолозите. Епицентърът се намира на 74 километра западно от столицата на острова -..

публикувано на 22.05.25 в 09:38
Цветелина Пенкова

Цветелина Пенкова за приемането на еврото: Печелим влияние, стабилност и възможности

"Не губим суверенитет. Печелим влияние, стабилност и възможности" - така евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова се обърна към пленарната зала на Европарламента в Страсбург, защитавайки присъединяването на България към еврозоната. Като подчерта, че страната ни е на прага на тази възможност, тя..

публикувано на 22.05.25 в 09:32