Над 17 милиона чуждестранни туристи посещават Виетнам всяка година, увеличава се и интересът на българските туристи към тази дестинация. Това каза в интервю за БНР посланикът на Виетнам у нас Негово Превъзходителство До Хоанг Лонг.
Той отбеляза, че българските розови продукти са много известни в югоизточната азиатска страна. Именно това провокира и растящия интерес към посещение на България.
Посланикът съобщи също, че се очаква тази година да бъде подписано споразумение за сътрудничество между българското и виетнамското министерство на туризма.
"Отношенията между България и Виетнам имат дълга история. В продължение на години имаме традиционно добро приятелство. Преди години имахме общо сътрудничество в много и различни сфери, като образование, наука, култура и търговия. Смятам, че сега, в контекста на глобализацията, имаме добра база нашето сътрудничество в тези сфери да продължи. Има предпоставки за засилване на взаимните връзки в сферите на образованието и културата, както и да има различни форми на взаимна подкрепа по различни въпроси по време на международни форуми. Давам пример - през последните години Виетнам и България си оказваха взаимна подкрепа за кандидатстване и членство в различни механизми на ООН и други международни организации".
Какви продукти от Виетнам биха били успешни на българския пазар и биха могли да се реализират на него - хранителни, козметични, чай, кафе?
В момента страната ни демонстрира сериозно развитие в областта на експорта на аграрни продукти. Виетнам е сред страните с най-голям износ на ориз, кафе и морски дарове. Тези продукти вече са много популярни на европейския пазар. Количеството на кафе, внесено от Виетнам е на стойност 4-5 милиарда долара. България е част от Европейския съюз, а скоро ще е част и от Шенген и Еврозоната. Така че смятам, че България е много подходящ пазар за виетнамски продукти.
Какви са перспективите за развитие на туризма - повишава ли се интереса на български туристи, които да посещават страната Ви?
Туризмът също е сфера, в която двете държави могат добре да си сътрудничат. В момента Виетнам е дестинация, която привлича много туристи от целия свят. Между 17 и 18 милиона чуждестранни туристи посещават всяка година Виетнам. Има потенциал тази бройка да се увеличава в близкото бъдеще. Наблюдаваме също така, че има ръст на българските туристи, които посещават Виетнам. От наша страна виетнамските туристи също проявяват сериозен интерес като цяло към Европа и към България в частност. Мога да дам пример - българските розови продукти са много известни във Виетнам. Това може би е причината все повече виетнамци да искат да посетят България. Очаква се тази година Министерството на туризма на Виетнам и българското министерство на туризма да подпишат споразумение за сътрудничество в тази област.
Знаем, че през Социализма у нас страшно много граждани дойдоха тук, за да работят и да се реализират в България. Някои от тях останаха - създадоха семейства тук и продължиха живота си в България. Сега имате ли данни колко граждани на Виетнам живеят у нас?
Така е. Преди години България помогна много на Виетнам. Много хора получиха високо ниво на образование във вашата страна. Не малко от тези, които са учили в България, станаха важни фигури във Виетнам - в политиката, в икономиката. По време на Прехода обаче сътрудничеството между двете страни в сферата на образованието беше в застой. Въпреки това много студенти, учили през този период, след завършването си останаха да живеят в България и успяха да се интегрират в обществото. Също така в страната ви останаха много от хората, които дойдоха да работят тук. В момента в София живеят около 500 виетнамци. Смятам, че те също допринасят за развитието на България. Особено второ, трето поколение, вече са добри студенти или пък вече работят в различни фирми, институции в България.
През този месец предстои да пристигне у нас парламентарна делегация от Виетнам - да очакваме ли активизиране на междудържавните отношения?
Всяка визита на такова високо ниво ще даде нова и солидна основа за сътрудничество между двете държави. Посещението на председателя на нашия парламент ще е много добър шанс за нов тласък на добрите отношения между България и Виетнам.
Къде е мястото на Виетнам на сцената на световната геополитика в момента на фона на потенциалните заплахи за увеличаване на напрежението в Южнокитайско море?
В момента Виетнам има важно място не само в Югоизточна Азия, но и в целия Индийско-Тихоокеански регион. Първата причина е, че Виетнам се намира на източния вход на региона, на източната порта на Азия. Второто е, че Виетнам е една много бързо развиваща се икономика. Също така Виетнам има важен глас в различни международни организации. Друга причина е, че Виетнам има гъвкава външна политика - готов е да бъде приятел с всички международни партньори по целия свят. Именно заради това напоследък много от лидерите на държави по целия свят посетиха официално Виетнам, за да се срещнат с ръководството на страната. Преди няколко дни това направи американският президент Джо Байдън. В последно време ръководителите на редица европейски държави също посетиха Виетнам. Така че ние се гордеем с нашата държава и искаме да допринасяме за мира и стабилността както в региона, така и по света.
Какво българите знаем и какво не знаем за Вашата страна?
Това е много интересен въпрос. Има неща, които виетнамците знаят и такива, които не знаят за България. Именно заради това трябва да си сътрудничим повече в сферата на културата и образованието, за да може двата народа да знаят повече един за друг. И за да може да има повече обмен между двете култури и между самите хора.
Като посланик на Виетнам у нас - как изглежда България през Вашите очи?
Мисля, че България има потенциала да увеличи авторитета си в Европейския съюз. Но във вътрешно и във външнополитически план страната ви е изправена пред определени предизвикателства. Това пречи на България да се възползва напълно от този свой потенциал. Това е така, защото винаги икономическият растеж е свързан със стабилната политическа обстановка в държавата. Това е проблем, с който смятам, че България ще се справи скоро. Лично аз много обичам България. Първо заради това, че между двете държави имаме традиционно приятелство. Второ - България е много красива страна, има прекрасна природа и трето - българите са много добри приятели. Затова пожелавам на българите повече развитие и по-гладка и успешна интеграция в Европейския съюз.
Цялото интервю на Лъчезар Вълев с До Хоанг Лонг може да чуете в звуковия файл.
14 бедстващи животни са били спасени миналата година от екипи на шуменската служба по пожарна безопасност. Спасителите огнеборци не отказват помощ, но молбата им е гражданите да проявяват повече съобразителност как сами могат да се справят. Сред спасените домашни и бездомни животни най много са котките, които обикновено се озовават на високи..
" Тръмп се връща към епохата, когато той смята, че Америка е най-велика – периода в края на 19 век, когато САЩ дори силово контролират западното полукълбо и това са техните преки интереси. САЩ са променили много своите политически виждания за света, особено в годините след Втората световна война и Тръмп като че ли има проблем с това."..
От гледна точка на здравия разум е напълно основателно да се очаква да има още допълнителни санкции срещу Русия и да се следи изпълнението на наложените. Интересът на България е да прекрати вноса, като прекрати вноса през Турски поток, защото това е интересът и на ЕС, и САЩ. Това каза Руслан Стефанов в интервю пред БНР. В предаването..
Откриха шарка по овцете на гръцкия остров Самотраки. Наложена е забрана за клането им и продажбата на месо. В три стада с около хиляда овце са открити огнища на шарка, съобщават санитарните власти от остров Самотраки. На острова се оглеждат около 50 хиляди овце и ако заразата се разпространи щетите ще са огромни, коментират местни фермери...
В монтанското село Горно Церoвене започва ритуалното къпане на ергените в река Огоста, с което ще бъде отбелязан Ивановден по стар стил. В Горно Церовене тачат традициите. На 19 и 20 януари, по стар стил, се отбелязват Йорданов и Ивановден. Днес церовчани ще почетат празниците. В 11 часа на центъра ще засвири духова музика. Под нейните звуци..
Идната неделя - на 26 януари - в Беларус ще се проведат президентски избори. Александър Лукашенко - единственият досега президент на страната след разпадането на Съветския съюз - се е прицелил в седми мандат. На пръв поглед странно - лидерката на опозицията в изгнание Светлана Тихановская - призова в серия от интервюта съмишлениците ѝ в..
Ръководството на Украйна и невстъпилата още в длъжност администрация във Вашингтон са пред сблъсък още преди Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом, стана ясно през изминалата седмица. Хората, номинирани от републиканеца да оглавят Държавния департамент и финансовото министерство, изразиха готовност да накарат Кремъл да отстъпи от..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..