Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Има ръст на българските туристи, които посещават Виетнам"

Н. Пр. До Хоанг Лонг: Българските розови продукти са много известни във Виетнам

"България е много подходящ пазар за виетнамски продукти"

| Интервю
Снимка: Посолство на Виетнам

Над 17 милиона чуждестранни туристи посещават Виетнам всяка година, увеличава се и интересът на българските туристи към тази дестинация. Това каза в интервю за БНР посланикът на Виетнам у нас Негово Превъзходителство До Хоанг Лонг.

Той отбеляза, че българските розови продукти са много известни в югоизточната азиатска страна. Именно това провокира и растящия интерес към посещение на България. 

Посланикът съобщи също, че се очаква тази година да бъде подписано споразумение за сътрудничество между българското и виетнамското министерство на туризма.

"Отношенията между България и Виетнам имат дълга история. В продължение на години имаме традиционно добро приятелство. Преди години имахме общо сътрудничество в много и различни сфери, като образование, наука, култура и търговия. Смятам, че сега, в контекста на глобализацията, имаме добра база нашето сътрудничество в тези сфери да продължи. Има предпоставки за засилване на взаимните връзки в сферите на образованието и културата, както и да има различни форми на взаимна подкрепа по различни въпроси по време на международни форуми. Давам пример - през последните години Виетнам и България си оказваха взаимна подкрепа за кандидатстване и членство в различни механизми на ООН и други международни организации".

Какви продукти от Виетнам биха били успешни на българския пазар и биха могли да се реализират на него - хранителни, козметични, чай, кафе?

В момента страната ни демонстрира сериозно развитие в областта на експорта на аграрни продукти. Виетнам е сред страните с най-голям износ на ориз, кафе и морски дарове. Тези продукти вече са много популярни на европейския пазар. Количеството на кафе, внесено от Виетнам е на стойност 4-5 милиарда долара. България е част от Европейския съюз, а скоро ще е част и от Шенген и Еврозоната. Така че смятам, че България е много подходящ пазар за виетнамски продукти.

Какви са перспективите за развитие на туризма - повишава ли се интереса на български туристи, които да посещават страната Ви?

Туризмът също е сфера, в която двете държави могат добре да си сътрудничат. В момента Виетнам е дестинация, която привлича много туристи от целия свят. Между 17 и 18 милиона чуждестранни туристи посещават всяка година Виетнам. Има потенциал тази бройка да се увеличава в близкото бъдеще. Наблюдаваме също така, че има ръст на българските туристи, които посещават Виетнам. От наша страна виетнамските туристи също проявяват сериозен интерес като цяло към Европа и към България в частност. Мога да дам пример - българските розови продукти са много известни във Виетнам. Това може би е причината все повече виетнамци да искат да посетят България. Очаква се тази година Министерството на туризма на Виетнам и българското министерство на туризма да подпишат споразумение за сътрудничество в тази област.

Знаем, че през Социализма у нас страшно много граждани дойдоха тук, за да работят и да се реализират в България. Някои от тях останаха - създадоха семейства тук и продължиха живота си в България. Сега имате ли данни колко граждани на Виетнам живеят у нас?

Така е. Преди години България помогна много на Виетнам. Много хора получиха високо ниво на образование във вашата страна. Не малко от тези, които са учили в България, станаха важни фигури във Виетнам - в политиката, в икономиката. По време на Прехода обаче сътрудничеството между двете страни в сферата на образованието беше в застой. Въпреки това много студенти, учили през този период, след завършването си останаха да живеят в България и успяха да се интегрират в обществото. Също така в страната ви останаха много от хората, които дойдоха да работят тук. В момента в София живеят около 500 виетнамци. Смятам, че те също допринасят за развитието на България. Особено второ, трето поколение, вече са добри студенти или пък вече работят в различни фирми, институции в България.

През този месец предстои да пристигне у нас парламентарна делегация от Виетнам - да очакваме ли активизиране на междудържавните отношения?

Всяка визита на такова високо ниво ще даде нова и солидна основа за сътрудничество между двете държави. Посещението на председателя на нашия парламент ще е много добър шанс за нов тласък на добрите отношения между България и Виетнам.

Къде е мястото на Виетнам на сцената на световната геополитика в момента на фона на потенциалните заплахи за увеличаване на напрежението в Южнокитайско море?

В момента Виетнам има важно място не само в Югоизточна Азия, но и в целия Индийско-Тихоокеански регион. Първата причина е, че Виетнам се намира на източния вход на региона, на източната порта на Азия. Второто е, че Виетнам е една много бързо развиваща се икономика. Също така Виетнам има важен глас в различни международни организации. Друга причина е, че Виетнам има гъвкава външна политика - готов е да бъде приятел с всички международни партньори по целия свят. Именно заради това напоследък много от лидерите на държави по целия свят посетиха официално Виетнам, за да се срещнат с ръководството на страната. Преди няколко дни това направи американският президент Джо Байдън. В последно време ръководителите на редица европейски държави също посетиха Виетнам. Така че ние се гордеем с нашата държава и искаме да допринасяме за мира и стабилността както в региона, така и по света.

Какво българите знаем и какво не знаем за Вашата страна?

Това е много интересен въпрос. Има неща, които виетнамците знаят и такива, които не знаят за България. Именно заради това трябва да си сътрудничим повече в сферата на културата и образованието, за да може двата народа да знаят повече един за друг. И за да може да има повече обмен между двете култури и между самите хора.

Като посланик на Виетнам у нас - как изглежда България през Вашите очи?

Мисля, че България има потенциала да увеличи авторитета си в Европейския съюз. Но във вътрешно и във външнополитически план страната ви е изправена пред определени предизвикателства. Това пречи на България да се възползва напълно от този свой потенциал. Това е така, защото винаги икономическият растеж е свързан със стабилната политическа обстановка в държавата. Това е проблем, с който смятам, че България ще се справи скоро. Лично аз много обичам България. Първо заради това, че между двете държави имаме традиционно приятелство. Второ - България е много красива страна, има прекрасна природа и трето - българите са много добри приятели. Затова пожелавам на българите повече развитие и по-гладка и успешна интеграция в Европейския съюз. 

Цялото интервю на Лъчезар Вълев с До Хоанг Лонг може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“.  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10