Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Използването на електронни бележки ще спести 24 часа труд на класните за година"

Проф. Галин Цоков: Търсим възможност оценяването да се ориентира към формирането на умения и компетентности

"От следващия месец ще започне проект за въвеждане на компетентностния модел в българското училище"

| Интервю
проф. Галин Цоков
Снимка: БГНЕС

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков разясни пред БНР целите и предизвикателствата, пред които е изправена ръководената от него институция в началото на новата учебна година. Той посочи и какъв ще бъде ефектът от въвеждането на електронни извинителни бележки в училище от началото на следващия месец. 

"При изписване на рецепта лекуващият лекар ще има възможност да напише и електронна бележка. Тя автоматично ще се получи в училище. Диагнозите няма да бъдат видими за всички. Ще има сериозен ефект за самите класни ръководители. Ще се спести около едно денонощие труд на всеки класен ръководител от едногодишното използване на електронни извинителни бележки. Това означава, че той ще може допълнително да работи с децата и родителите, а не да отмята и преглежда хартиени бележки". 

Проф. Цоков обясни още, че реформите в образованието няма как да се случат, ако не се промени учебното съдържание

"Нашият екип продължи един процес, при който десетки педагогически специалисти са извели промени в учебните програми от 1. до 10. клас, които през юли отворихме за обществено обсъждане. Направихме го с идеята да има приемственост между екипите в МОН. Идеята е в някаква степен да отпадне фактологичната натовареност на учениците, без да има по-сериозни размествания и преструктуриране на учебното съдържание, за да няма необходимост от нови учебници. Това ще облекчи учителите да ориентират обучението не само към овладяване и възпроизвеждане на знания, а и към формирането на уменията и компетентностите на учениците. С това реформата в учебното съдържание няма как да приключи. Това е един етап. Другият е как да се промени учебното съдържание, така че то да е по-компетентностно ориентирано".

Идеята да не се дават домашни на учениците не е стояла във фокуса на промените, предложени в Наредба 11, отбеляза министърът в предаването "12+3".

"Предложихме промени, свързани с регулирането на броя на самостоятелните или екипни работи на учениците, които се оценяват. Оценяването на проекти може да се извърши от двама или трима учители съвместно. Търсим възможност оценяването да се ориентира към формирането на умения и компетентности на ученицитеа не само към възпроизвеждане на знание". 

В Наредба 11 записахме, че самостоятелните работи могат да се дават и за възприемане на нови знания, посочи той.

"Учителите могат да използват и модела на обърната класна стая, при който ученикът вкъщи получава новото знание чрез определено видео или с дигиталната раница, дискутира в клас и стига до разбиране и формиране на умения. Все повече методи от т.нар. "формиращо оценяване" трябва да се използват в нашето училище".

Министърът обясни и причината за наблюдавания спад в учебните постижения след началния училищен етап

"Ключовият клас е 5. Там отделните дисциплини се преподават от различни учители. Знанието е много по-структурирано и трябва да се усвоява по-системно и последователно. Важно е учебните програми след 5. клас да са ориентирани към формиране на умения и компетентности. Така учителите ще могат да работят и екипно. Това е в основата на мотивирането и успеха на учениците".

От следващия месец ще започне проект за въвеждане на компетентностния модел в българското училище, отбеляза проф. Цоков.

"В отделни училища ще се осъществи целенасочено обучение за формиране на ключови компетентности. След това да може да се мултиплицира в цялата образователна система". 

Увеличението на учителските заплати има благоприятен ефект и върху висшето образование, посочи министърът.

"Нарасна конкуренцията за тези специалности. Вдигна се и средният успех на обучаващите се в тях". 

Проф. Цоков обясни, че се работи и за увеличение на заплатите на университетските преподаватели

"На заседание на МС приехме решение да се прехвърлят 16 милиона лева на 33 висши училища. Това ще позволи началните заплати на асистентите да се увеличат от 1500 на 1810 лева. Това е с 110 лева повече от най-ниската заплата на учителите". 

Все още се ремонтират няколко десетки училища, каза той.

"През учебната година също ще има ремонти. По ПВУ ще започнат ремонт над 116 образователни институции в цялата страна. Това са детски градини, училища и ученически общежития". 

Цялото интервю на Даниела Големинова с проф. Галин Цоков в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военни унищожиха корозирала граната, открита край Гоце Делчев

Екип за обезвреждане на невзривени боеприпаси от 3-ти механизиран батальон – Благоевград от състава на Трето бригадно командване, с ръководител лейтенант Тодор Белчев, разузна, транспортира и унищожи силно корозирала ръчна отбранителна граната тип Ф-1 без взривател. Това съобщиха от Министерството на отбраната.  Боеприпасът беше открит на 3..

публикувано на 04.10.24 в 12:19
Виница, Украйна

Русия е атакувала с дронове критична украинска инфраструктура

Украйна обяви, че Русия е атакувала тази нощ критична украинска инфраструктура с 19 дрона, предаде Ройтерс. Руското министерство на отбраната от своя страна каза, че руската противовъздушна отбрана е прехванала и свалила 18 украински дрона през нощта. Главнокомандващият украинските въоръжени сили генерал-полковник Олександър Сирски заяви, че е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Ученици представят авторски филми на климатична тематика

Авторски филми, създадени от български ученици, ще бъдат представени лично от тях в 3 български града – Троян, Ловеч и Видин. Това ще стане тази есен в рамките на инициативата "Научи, разкажи, заснеми. Климатът и екологията се срещат с изкуството". Координаторът на инициативата за България от Сдружение "Арте Урбана Колектив" Ралица Асенова..

публикувано на 04.10.24 в 12:05
Израелски въздушни удари в Южен Ливан, 01 октомври 2024 г.

Основен път към Сирия е блокиран след израелски удари в Ливан

Израелски удари в Ливан блокираха основен път към границата със Сирия. Израел продължава атаките срещу цели на "Хизбула" в околностите на Бейрут.   Пътят, по който стотици хиляди хора напускат Ливан и преминават в Сирия през граничния пункт "Маснаа", е бил прекъснат след израелски въздушен удар, съобщи ливанският министър на транспорта Али..

публикувано на 04.10.24 в 12:00

Полицията в Гърция откри плантация за канабис с 8 000 растения, скрити сред царевица

Цяла плантация с канабис откриха полицаите от отдела за борба с организираната престъпност в Атика. В област Виотия в земеделска земя са отглеждани над 8 000 насаждения с канабис, скрити между висока царевица, съобщиха полицаите. Цената на намереното количество наркотик се изчислява на 15 милиона евро. Работили са по сигнал за..

публикувано на 04.10.24 в 11:50

Източник от унгарското председателство на ЕС: Има шанс за цялостно приемане на България и Румъния в Шенген

"Категорично смятаме, че има шанс да бъде постигнато пълноправното членство на България и Румъния в Шенген и ще направим всичко възможно това да се случи до края на нашето председателство" - това каза източник от унгарското председателство на ЕС. Въпросът ще бъде дискутиран на заседанието на министрите на вътрешните работи на 10 октомври в..

публикувано на 04.10.24 в 11:31

Трябва ли да се засили технологичното образование?

На какво биха научили децата часове по роботика в училище? Трябва ли да се засили технологичното обучение и защо повече познания по програмиране биха били полезни и за деца, които нямат интереси в тази сфера?  Всяко дете трябва да може по смислен начин да накара техниката да работи за него - в това вярва програмистът Николай Цонев, участник в..

публикувано на 04.10.24 в 11:24