Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът създаде нова Комисия за противодействие на корупцията

Снимка: Ани Петрова

Парламентът създаде нова Комисия за противодействие на корупцията, приемайки окончателно промените в проекта, внесен от Десислава Атанасова и група народни представители. Те бяха подкрепени от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Промените са част от ангажиментите ни по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), които, според управляващите, са една от стъпките за приемането ни в Шенген. 

Досегашната комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, придобила популярност с абревиатурата КПКОНПИ, се разделя на две.

Приетият сега закон урежда тази, която ще се занимава с разследването на корупцията по високите етажи на властта. Тя ще се състои от трима членове, с 6-годишен мандат. На всеки 2 години на ротационен принцип някой от тях ще я председателства. Те ще бъдат избирани с мнозинство от две трети от гласовете в НС, като преди това ще минават на предварителен подбор през Номинационна комисия, чиито членове ще бъдат предлагани от Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, Министерството на правосъдието, омбудсмана и Сметната палата.

Към комисията ще работят инспектори, които ще има разследващи функции, ще осъществяват и оперативно-издирвателна дейност. Ограничена обаче беше възможността им да прилагат СРС-та. 

В тримесечен срок от влизането сила на този закон новите членове на Комисията за противодействие на корупцията трябва да бъдат избрани.

Според един от вносителите му, Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ - СДС, това означава, че Комисията ще заработи до края на годината. По думите й промените ще дадат възможност да получим средства по ПВУ, но още по-важно е друго: 

"Усещането в българското общество, че ще се справим с борбата с корупцията, която водим години наред, ще бъде факт".

"Ключът ни към Шенген", така коментира и съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков: 

"Този закон е ключа на България към Шенген. Този закон е ключа на България към 3% дефицит и най-вече този закон е ключа към истинската бора срещу корупцията"

Приетият законопроект за противодействие на корупцията е най-добрият вариант на този закон, заяви депутатът от ДПС Делян Пеевски:

"Облекчена структура, трима човека в управлението, изключително независим директор на дирекция с големи правомощия, за да може да сезира директно двете прокуратурите - и българската и европейската - без комисията, което показва, че има независим човек. Нека да видим как ще работят, като се надявам скоро да ги изберем. Директорът ще се избира единодушно от тримата членове. Надяваме се, че този орган ще работи добре, но времето ще покаже".

От опозицията обаче не спестиха критики. Петър Петров Възраждане: 

"Единственото неистово желание на управляващата ни "некоалиция" от три парламентни групи е именно тази част от законопроекта да влезе веднага, преди местните избори, за да могат да бъдат мачкани неудобните с всякакви видове сигнали, разследвания и каквото още се сетите".

От ГЕРБ-СДС са се отказали да атакуват закона в Конституционни съд, каквато закана отправи депутатът Радомир Чолаков.

Следващият закон -  за другата Комисия за отнемане на придобитото по престъпен начин имущество, ще бъде внесен  още следващата седмица, съобщи Десислава Атанасова.



По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България

Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите".  Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той.  "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..

публикувано на 20.02.25 в 15:00

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..

публикувано на 20.02.25 в 14:58

Хранителни продукти за настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24