Проф. Ивайло Христов, преподавател по ”История на журналистиката” и „Народопсихология” в УНСС, обясни пред БНР, че постигането на Независимостта ни е резултат от усилията на българския политически елит, който е бил обединен и е отстоявал интересите на България.
"Недостойно е да се неглижира Независимостта като празник. Той беше обявен за царски след 1944 г. и чак през 1998 г. беше възстановен като национален празник. В българското общество обаче не се възприема така, както се възприемат Трети март и Шести септември. Не е възпят в нито една поема или роман като форма на национално утвърждаване. Ако едно историческо събитие не влезе в националното съзнание посредством литературата, то остава встрани".
След 30 години България вече не е васално княжество на Османската империя, а става международен субект, припомни проф. Христов.
В съвременния свят не може да си независим, въпросът е обвързаността да не нарушава твоето национално достойнство, посочи той.
"Обявяването на независимостта през 1908 година е кулминацията на градивната енергия на българското народостроене. След това започна насаждането на братоубийствения синдром на противопоставянето в българското общество, което е видимо и до днес", отбеляза проф. Христов.
"Най-големият ни проблем е, че българското общество мисли едноцветно, много са резки разделителните линии. Не може да постигнем консенсус по най-елементарни въпроси. Това черно-бяло мислене не ни прави по-способни да взимаме разумни и държавнотворни решения. Тази бразда, която се изкопава в българското общество, е причина и за националните катастрофи"
Проф. Христов отбеляза, че в съвременното общество светът на образите изцяло е надделял над света на словото.
"Съвременното поколение е изцяло електронно. Знанията, които получава, са от медиите. Те са доста разпокъсани. Моите студенти много трудно могат да задържат вниманието си повече от 10-15 минути".
В българското образование е напълно занемарено патриотичното възпитание, подчерта той.
"Сега литературата не участва в съвременния живот на обществото. А тя е важен инструмент за изграждане на будно национално съзнание".
Цялото интервю на Диана Дончева с проф. Ивайло Христов може да чуете в звуковия файл.
Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..
"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност". Остават ни два пътя – единият е на пълния разпад, а другият - на смирението, посочи..
Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..
ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на Народното събрание без подпис върху декларацията за санитарен кордон. Това заявиха лидерите на коалицията ПП-ДБ, след като парламентът не успя да избере председател за осми път. Съпредседателят на ПП–ДБ Кирил Петков коментира: "Ние няма да подкрепим кандидат на никоя партия, която не..
"Виждах, че нещо не е наред. Чувствах се изморена, постоянно ми се плачеше, беше ми тежко. Мога да определя състоянието като малко по-лежерна форма на отчаяние". Това разказа пред БНР Светла Чимчимова, социален работник във фондация "За нашите деца", сътрудник на редакция "Хумор и сатира" на Националното радио. Тя преминава през състоянието на..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е ситуацията в областите Плевен и Ловеч. Подобно е положението и в Шумен. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...