Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Независимостта през погледа на руската опозиционна журналистка Маргарита Шурупова

| Интервю
Маргарита Шурупова
Снимка: Личен архив

Какво е независимостта и какво се случва, когато я изгубиш - това коментира пред БНР Маргарита Шурупова от Русия, избягала от родината си по политически причини и търсеща убежище в България. 

Маргарита Шурупова е руска опозиционна журналистка от град Томск. По образование е биолог, със защитена докторска степен в областта на ботаниката, и журналистка. Сега от Русе работи по проект "Очевидци на 24 февруари", който има за цел чрез цикъл документални разкази на хора да представи това, което се случи на 24 февруари 2022 г. - нападението на Русия срещу Украйна. Освен картина за събитията и съдбите на хората, тези разкази са и своеобразна подкрепа за руснаците, които мислят опозиционно, но поради някакви причини все още живеят в Русия.

Тя, съпругът й - кардиологът д-р Владимир Шурупов, и двете им деца търсят международна закрила, но вече четири месеца нямат отговор от българската държава в лицето на Агенцията за бежанците. Всъщност тяхното напускане на родния им Томск е поради категоричното им несъгласие с политиката на Путин и липсата на каквато и да е свобода на изразяване. А какво по-важно за един журналист от възможността да каже свободно какво мисли!

Украйна доказа, че е истински независима, подчерта Шурупова в интервю за предаването "Преди всички" на БНР.

"Тя не срещна путинска армия дружелюбно и с цветя. Тя показа, че в нея има много смели хора, които искат да бъдат свободни. Украйна е независима държава".

Цената, която плаща семейство ми за независимост, е висока, сподели Шурупова, но добави, че тя не е толкова висока колкото на многото руснаци, останали в Русия и заявили позицията си там. Тя е доволна, че е в България със семейството си и заяви, че обича страната ни. 

"Ако вие мислите, че не сте независими, вие трябва да ходите през няколко месеца в Русия и да видите как живеят хората там", отбеляза още руската журналистка.

Ако сравниш България и Русия, веднага виждаш, че хората тук живеят независимо и свободно, категорична бе тя. И продължи: "Да, разбира се, има проблеми, като навсякъде, но има инструменти за решаването им. В Русия обикновените хора нямат инструменти да решават проблемите".

На днешния ден Шурупова пожела на българите да останат независими. И още:

"Да продължавате демократичния начин на развитие на страната, да съхранявате вашата самобитност, вашата необичайна красота на градовете и природата, да се развивате повече и по-добре. Мисля, че след 10-20 години животът в България ще бъде още по-добър, защото вие имате всичко". 

Ние българите си знаем, че оценяваме нещо, едва когато го изгубим. Дано това не се случи с независимостта ни, която празнуваме днес!

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър очаква силен сезон за морския туризъм

Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Британският крал Чарлз III

Крал Чарлз ще посети Италия и Ватикана

Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец.  Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..

публикувано на 07.02.25 в 10:15

Малък самолет "Чесна" с 10 души на борда изчезна в Аляска

Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра.  Спасителни екипи "работят, за да установят последните известни координати" на полета, се казва в изявление на властите...

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Болницата в Кюстендил

Заради неприетия държавен бюджет се бави закупуването на ЯМР за кюстендилската болница

Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..

публикувано на 07.02.25 в 10:08

Близо 36 000 чужденци са получили правото да работят у нас през 2024 г.

Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година. Това съобщи в интервю за БНР Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много..

публикувано на 07.02.25 в 10:07
Росен Желязков

Росен Желязков: Има потенциал за увеличаване на приходите в бюджета

Потенциалът за увеличаване на приходите в бюджета съществува. Това каза премиерът Росен Желязков по време участието си в парламентарния блиц контрол, където представи данни за финансовото състояние на държавата. "Аз в момента няма да повтарям всички известни факти и обстоятелства, защото всяко едно число има своята не само финансова, не само..

публикувано на 07.02.25 в 10:02
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: Психиатрията остава задният двор на медицината у нас

Видно е, че държавата не се справя с проблемите на психично болните хора у нас поради изоставането от добрите практики в Западна Европа . Тази констатация направи в интервю за БНР доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването. "Много е голяма пропастта между..

публикувано на 07.02.25 в 09:08