Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Атанас Русев: Бежанските потоци може да се намалят съществено с политически инструменти

| Интервю
Снимка: Стоян Радев

Ако искаме съществено намаляване на бежанските потоци, трябва да се търсят политически инструменти, изказа мнение пред БНР д-р Атанас Русев, директор на програма "Сигурност" в Центъра за изследване на демокрацията. 

"С полицейски прилагащи средства няма как да решим проблема. Усилването на полицейски натиск, на граничния натиск, кара тези хора да поемат още по-рискови маршрути, започнаха да се увеличават случаите с агресивност и насилие. Усилването на натиска води до ответна адаптация на тези каналджийски мрежи - дали ще търсят по-рискови маршрути, дали ще опитат чрез по-голяма агресивност и насилие да продължат бизнеса си. Самото полицейско насилие трудно се толерира, особено в Западна Европа. Няма лесно решение. Но трябва да търсим политическите инструменти", обясни той в интервю за предаването "Събота 150".

Според него България стои извън дебата за дълбока реформа на европейската миграционна политика:

"Част от проблема е това, че покрай всички тези усилия в последните години България най-после да получи одобрение за влизане в Шенгенското пространство, страната е поставена в едно разкрачено състояние между тези два лагера, които са в ЕС, опитвайки се да угоди и на едните, като покаже, че може да ограничи потока на влизащите незаконно мигранти. От друга страна да покаже, че реално спазва всички поети ангажименти по отношение на спазването на човешките им права. Опитва се да демонстрира и на двата лагера, че е готова да спазва каквото европейско законодателство е прието и хармонизирано с нашето".

Хора от институциите участват във всички процеси, но публично този дебат не се води, подчерта д-р Русев. Според него има притеснение България да излезе и да заяви позиция в едната или другата посока. 

Миналата година ние сме се справили прилично добре - в рамките на 3 до 4 дни повечето от тези хора биват идентифицирани, подават молба и биват препращани в центровете на Агенцията по бежанците, коментира още той. Но добави, че 80% от подалите молби въобще не изчакват решението: 

"В рамките на 2 седмици те самоволно напускат тези центрове. Полицията отново трябва да хвърля ресурс и да ги задържа евентуално на сръбската граница. Старателно се опитваме да приложим от едната страна шенгенското законодателство, което казва, че трябва да осигурим ефективен контрол на границата, в следващия момент веднъж попаднали, тези хора подали молба, тези хора попадат в едни отворени центрове, в които спрямо цялото това законодателство за търсещите убежище ние нямаме право да ги държим като затворници. От това се възползват каналджиите. Самите мигранти не искат да стоят в България. Те искат да стигнат другаде. Няма как да задържиш един човек, който не иска да стои в твоята страна и търси всички възможни начини да я напусне".

На европейско ниво няма общ консенсус за това какво да се прави с тези хора, категоричен бе д-р Атанас Русев. 

По думите му през европейските фондове се изсипват огромни средства от една страна за опазване на границата, от друга страна не по-малко средства се изсипват за защита на основните права на хората, търсещи убежище, за интеграцията им.

"Ако погледнем случая с България - само в нашия случай тук виждаме как се говореше за едни 2 млрд., които ще се отделят за защита на границата. Ние още не сме ги видели. На практика това, което влезе по програмата за вътрешна сигурност и ред в рамките на по-голямата европейска помощ, която България получава и се насочва към МВР за покриване на различни такива мерки - средствата не са чак толкова големи - около 300 - 400 хил. евро. Това е само националният бюджет, отпуснат за България, за да реализира такива мерки. Много по-големи суми се отпускат за гранични страни като Италия, Гърция, Полша и балтийските страни договориха големи суми за гранична сигурност. Говорим за стотици милиони евро, които ще бъдат похарчени в следващите години на европейско ниво". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Манушева

Ирина Манушева: НВО не бива да работи като вход за училища!

НВО не бива да работи като вход за училища. Това заяви пред БНР Ирина Манушева, философ, преводач и активист за достъп до качествено образование. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие публикува доклад за образованието у нас. Това е първият цялостен и независим анализ на българската система за оценяване, достъпен на български..

публикувано на 03.07.25 в 09:55

Пожарът на Халкидики е потушен, обстановката на Крит - критична

Пожарът на Халкидики е потушен без да пострадат туристи. На Крит обаче от вчера не могат да спрат огнената стихия. Има изгорели къщи и хотели. Овладян е пожарът на Халкидики. Няма активен пожарен фронт, съобщи кметът на Ситония. Огнеборците успяха да спрат пожара към вилната зона на град Никити. Все още има опасност от разпалване на огнища от..

публикувано на 03.07.25 в 09:52
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Девалвира се самият инструмент на вот на недоверие

Девалвира се самият инструмент на вот на недоверие , изказа мнение пред БНР политологът Любомир Стефанов. " Единственото, което правят "Възраждане", "Величие" и МЕЧ, е да използват парламентарната трибуна за политическа пропаганда , а тя вече не е и политическа, а е някаква много съмнителна и конкретно специфична, като че ли далеч от темата..

публикувано на 03.07.25 в 09:52

Желязков свиква институциите за координирани действия срещу отпадането на ученици

Премиерът Росен Желязков свиква от 13 часа днес среща в Министерския съвет на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите за обхващане, включване и предотвратяване на отпадането на деца и ученици от образователната система, съобщи правителствената пресслужба. В срещата ще участват вицепремиерът Томислав Дончев,..

публикувано на 03.07.25 в 09:47
Кирил Петков

НС прие оставката на Кирил Петков като депутат

Без дебати парламентът прие оставката на Кирил Петков като народен представител от "Продължаваме промяната - Демократична България", която той депозира в деловодството на 30 юни. 197 депутати гласуваха "за", въздържаха се 8 народни представители от "Величие". Петков внесе заявлението си за оттегляне като депутат, след като преди това..

публикувано на 03.07.25 в 09:39
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Петима ранени при масирана среднощна руска атака с дронове срещу Одеса

Петима души са ранени, сред които деца на 7 и на 9 години, при масирана руска атака с дронове срещу Одеса тази нощ, съобщи председателят на областната военна администрация Олег Кипер в приложението Telegram. "Децата са получили натравяне от продукти при горенето и са хоспитализирани. На тримата пострадали възрастни жители на града също се..

публикувано на 03.07.25 в 09:02

Горски пожар бушува край бивш военен полигон в Югоизточна Германия

Горски пожар край бивш военен полигон в югоизточната германска провинция Саксония се разраства с бързи темпове, предаде ДПА, позовавайки се на местните власти, според които ситуацията носи изключително голям риск. Над 200 пожарникари се борят с огнената стихия, която се разпростира и в съседната провинция Бранденбург, посочва БТА...

публикувано на 03.07.25 в 08:54