Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Вулджев: Все още сме много далече от изпълнението на инфлационния критерий

"Еврозоната има нужда от сериозни структурни реформи. Докато те не бъдат изчистени, за България е по-скоро риск да се присъединява"

| Интервю
Георги Вулджев
Снимка: Иван Русланов

"Датата 1 януари 2025 г. за влизане в еврозоната е напълно пожелателна. Правителството казва кога би искало да се присъедини, но това не е никаква гаранция, че тогава ще се случи". Това заяви пред БНР икономистът от Експертния клуб за икономика и политика Георги Вулджев.

"По отношение на изпълнението на инфлационния критерий не виждаме какъвто и да е успех. Все още сме много далече от него. Инфлацията по последни данни в България е 7,7%. За да изпълним инфлационния критерий, тя трябва да е поне с приблизително 3 процентни пункта по-ниска. Към този момент сме много далече от изпълнението на критерия и не е сигурно дали ще успеем навреме да се впишем в него. Скептичен съм, че това ще се случи", подчерта той в интервю за предаването "Преди всички". 

Икономистът обясни, че инфлацията трябва да е паднала до допустимите норми още в началото на следващата година. Ако ще се иска конвергентен доклад, това ще се случи в началото на 2024 г., а не в края, отбеляза той и добави, че този доклад трябва да е готов до средата на 2024 г. Ние трябва да си пишем инфлационния критерий в следващите няколко месеца, което на този етап ми се струва много малко вероятно, изказа мнението си Вулджев.

Относно законодателните промени в тази посока икономистът не очаква съществени спорове

"На политическо ниво между партиите, които участват пряко или непряко в управлението, няма спорове, ситуацията е много различна в сравнение с началото на годината. Дори имаме и ДПС, които изглеждат напълно съгласни и те нямат никакви възражения по отношение на нужните законодателни промени. Политически в рамките на този парламент не изглежда да има някакви сериозни бариери".

Вулджев очаква спорове обаче около обсъждането на бюджета за 2024 г. Очаквам някакъв политически конфликт по тази линия, посочи той и добави, че това може да доведе до необходимостта да се съкращават разходи от други пера, за да може да се закърпи бюджетът. 

От ЕКИП публикувахме исторически и икономически анализ за развитието на еврозоната от създаването й, обяви икономистът. По думите му докладът показва, че еврозоната страда от редица структурни проблеми: 

"Тя не представлява оптимална валутна зона, което води до редица икономически дисбаланси между страните-членки. Този валутен съюз има нужда от сериозни структурни реформи, за да стане функционален. Докато те не бъдат изчистени, за България е по-скоро риск да се присъединява". 

По думите му след присъединяването към еврозоната е много вероятно в цените на определени стоки и услуги (хранителни стоки и ежедневни услуги) да има известно забързване на инфлацията. Много държави са показали, че са преминали през такъв ефект, отбеляза още той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

"Смели промени" в правилата за електромобилите във Великобритания

Британският премиер Киър Стармър обеща "смели промени", като обяви, че ще смекчи правилата за електрическите превозни средства, след като производителите на автомобили бяха засегнати от митата на Доналд Тръмп. Jaguar Land Rover заяви, че фирмата ще прекъсне доставките за САЩ в опит да се справи с новите търговски условия. В поредна намеса..

публикувано на 07.04.25 в 11:30

Адвокати в Лондон подготвят жалба за военни престъпления срещу 10 британци

Жалба за военни престъпления срещу 10 британци, които са служили в израелската армия в Газа, ще бъде подадена до лондонската полицията от един от водещите британски адвокати по правата на човека, съобщи "Гардиън“.  Майкъл Мансфийлд ще предаде досие от 240 страници на отдела за военни престъпления на Скотланд Ярд, в което се твърди, че са извършени..

публикувано на 07.04.25 в 11:20

Еврото доближава 1,1 долара в междубанковата търговия

Курсът на еврото продължи да се повишава спрямо щатската валута, доближавайки нивото от 1,1 долара, съобщават германски сайтове за финансова информация, цитирани от БТА. Единната валута се разменяше тази сутрин във Франкфурт за 1,099 долара или с 0,3 на сто над ниво си при затварянето на петъчната търговия. Индексът на щатския долар,..

публикувано на 07.04.25 в 11:19
Абдулрахман ал Халиди

Адв. Качаунова: Докато не се реши въпросът за статута на Ал-Халиди, не може да се експулсира

Преди седмица саудитският правозащитник, журналист и кандидат за убежище Абдулрахман Ал-Халиди , който е задържан в България повече от три години и половина, докато обжалва откази от страна на Държавната агенция за бежанците, е привикан и му е прочетена заповедта на ДАНС за неговото преместване в секция на Дирекция "Миграция" в Дома за..

публикувано на 07.04.25 в 11:15

До 20 см е снежната покривка в Пазарджишко

До 20 см е снежната покривка в област Пазарджик. Всички пътища са проходими при зимни условия. Въведени са частични ограничения за тежкотоварни автомобил. В равнинната част на областта обстановката е нормална, няма сигнали за бедстващи хора, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "На територията на цялата Пазарджишка..

публикувано на 07.04.25 в 11:10

Гръцкото правителство подготвя мерки срещу американските мита

Основните стоки, които Гърция изнася в САЩ, са маслини, зехтин, вино и компот от праскови. Само в област Иматия 25 хиляди фермери се издържат от производството на праскови и кайсии за компот за американския пазар. Те се опасяват, че продуктите ще останат нереализирани и се обърнаха за помощ към правителството. Държави и компании обмислят..

публикувано на 07.04.25 в 11:04

Грешките в управлението и стопанисването на гората, за да се стигне до криза

От днес до неделя отбелязваме седмицата на българската гора. Тази традиция стана на 100 години. Много инициативи ще се проведат в цялата страна, а една от най- различимите е залесяването на територии, унищожени от пожари. Готова ли е българската гора за катаклизмите и промените в климата? Къде са грешките в нейното управление и стопанисване..

публикувано на 07.04.25 в 11:04