Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Кърнолски в опит да върне децата към публичната реч и общуването извън мрежата

| Интервю
Мартин Кърнолски
Снимка: личен архив

Мартин Кърнолски е музикант, магистър по маркетинг и доктор на театралните науки, създател на българско училище в Сингапур, учител по сценично поведение на музикалната сцена. След завръщането си в България се захваща с нелеката задача да обучава български деца на публична реч. Така той ще се бори с липсата на комуникативни умения у деца и младежи и забития поглед в екрана на телефона или таблета. 

Плаче ми се, когато понякога разговарям с мои ученици, сподели той пред БНР и обясни:

"Буквално виждам напиращите сълзи в техните очи от това, че искат да кажат нещо, а не могат. Случи ми се няколко пъти - родители идват и ми казват "Детето ми след пандемията, след тези маски и това време в затворено пространство вкъщи не може да общува. Помагайте". Аз опитвам да говоря с него и да направя нещо, а детето отсреща - виждам как иска да каже нещо, а не може, не знае как, страхува се, няма опита в общуването с хора".

Мартин Кърнолски разказа за дъщеря си, която е на 10 години. Има телефон, както всички останали. Ограничаваме й времето на телефона, сподели той и добави, че тя се опитва да го научи да говори със съкращения от мрежата. Според него устройствата много пречат, но са неизбежни

Кърнолски открива курсове по публична реч за деца. По думите му има интерес към тях. Според него вина имат и родителите, които по-малко общуват с децата си:

"Лесно ни е да дадем таблета или телефона на детето и да си продължим разговора с приятелите. Това е повсеместно. Ако очакваме някой друг да свърши нашата работа, няма да стане. Трябва да общуваме, да си говорим, да обясняваме защо едно или друго нещо е добро или лошо, а не да го налагаме, т.е. трябва да внушаме. Трябва да намерим заедно правилния отговор. Няма двама еднакви човека и няма две еднакви правилни позиции за каквото и да било". 

Според него би било хубаво това да влезе в програмата на учениците, например в часа на класа. 

Кърнолски подчерта още, че голяма част и от учителите също не могат да общуват с децата. Всеки има в живота си учител, който си казва урока и си тръгва, отбеляза той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Епопея на загубените

Асен Василев:  В България има избирателно правосъдие… В България има произвол. Това, което се случи с Благомир Коцев, с влизането при жена му, с това, че не им се дава достъп до адвокат - това е абсолютен произвол. *** Иван Вазов е Патриарх на българската литература и архитект на националната ни идентичност. Малко трудно..

публикувано на 12.07.25 в 12:40

Леко напрежение сред пътуващите за Благоевград и Рилския манастир заради протеста на "Възраждане" против еврото

В Кюстендюслско се провежда пореден протест в защита на българския лев, организиран от партия “Възраждане”. Автошествието започна преди около 2 часа часа от Дупница и преминава по главен път Е - 79. То ще завърши в град Рила. Автомобилите се движат с 30 километра в час, но движението в района не е спряно. Заради бавното пътуване, се..

публикувано на 12.07.25 в 12:38

Велина Чакърова: Страните от БРИКС+ ще бъдат ключови за храните в бъдеще

БРИКС+ устоя на предизвикателствата на времето , но в следващите 10 години той няма да бъде институционализиран . Точно това е разковничето за устойчиво съществуване на формата. Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика, създател на агенцията за..

публикувано на 12.07.25 в 12:13

Приемателната комисия с положително становище за въвеждане на постоянната организация по ул. "Опълченска"

Приключи административната процедура по съгласуване на изпълнената постоянна организация на движение на ул.“Опълченска“ в участъка от бул.“Тодор Александров“ до бул. “Сливница“ от Пътна полиция – КАТ при СДВР. Днес се проведе приемателна комисия на обекта, която излезе с положително становище за въвеждане на постоянната организация. Това съобщиха от..

публикувано на 12.07.25 в 12:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: Вече се мисли за възстановяването на украинската икономика

Вече се мисли за възстановяването на икономиката на Украйна и за приобщаването ѝ към европейските вериги на доставки. ЕК постепенно прави това, което Европа прави най-добре: изграждане на инфраструктура за мирен просперитет. Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), след..

публикувано на 12.07.25 в 11:53
Фредерик Тетю

Фредерик Тетю: Тръмп се е променил в сравнение с първия си мандат

Война срещу нелегалната имиграция в Съединените щати, срещу върховенството на закона, срещу независимостта на правителствените институции, срещу американските университети. Търговски войни и с конкуренти, и със съюзници. Само за половин година от завръщането си в Белия дом Доналд Тръмп напредна значително в промяната на Америка и на света към..

публикувано на 12.07.25 в 11:45
Пожарникари работят на мястото, където се разби самолетът на

Катастрофата с Еър Индия на 12 юни - заради изключени превключватели за контрол на горивото?

Предварителен доклад за катастрофата с Еър Индия на 12 юни посочва, че и двата превключвателя за контрол на горивото са били преместени в положение "изключено", преди самолетът да се разбие, предаде Би Би Си. 260 са жертвите на катастрофата Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад От записите в пилотската..

публикувано на 12.07.25 в 11:07