"Това пътуване беше планирано да бъде около една седмица, на границата между Австрия и Италия, в онази част на Алпите, която хората познават като Доломитите.
Доломитите са много красива планина и повечето хора ги познават от календарите с природни картини.
Доломит означава един минерал, открит от геолозите и на името на откривателя носи точно това име. Представлява мраморизиран варовик, затова те са бели, розови, жълти, но и ръбести скали, които са много красиви, разказа в "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов.
"Ние бяхме там като туристи, но които ходят по-малко по-трудни терени, не по класическите пътеки. За такива като нас има прекарани специални въжени пътеки, за да се преодолеят тези масиви.
До 3300 варираше височината при нашите турове. Ние бяхме група от четирима души, водач имахме също, мой приятел италианец.
Задължително е нужна подготовка преди такива катерения. Да си минал в България подобни терени. За да може човек да свикне с преминаването на тези пасажи, има стъпала, метални въжета...
Спяхме или в полите на планината, или на палатка в къмпинг, прекарахме много хубаво, защото времето беше чудесно, което е най-важно при такива изкачвания, поясни още Руслан Борисов.
"Момичето с нас имаше най-добрият алпийски опит, човек трябва да няма страх от високото, да има отношение към планината и как се качват подобни участъци, вертикални участници, базови умения за катерене по скала трябва да имаш, но това не е алпинизъм, това е туризъм, разказа още Борисов.
"Когато се качиш на тези върхове, ти си в средата на безкрайни бродерии от скали и в далечината се виждат заснежени върхове. Усещането е въздушно...Там трябва да спазваш всички правила, да си концентриран и да спазваш знанията за оцеляване - скала - въже и чак когато мине опасното катерене, тогава започва да те освобождава адреналинът и да се радваш на всичко...
Там горе се чувстваш като един малък бръмбар, на фона на тези огромни скали и масиви, величествено е усещането. Човек се чувства смирен, въжето сякаш те държиш за Бог!, каза още Руслан Борисов пред БНР.
Още по темата в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..