"Елитен руски шпионин, внедрен в сърцето на Европа", това е заглавието на голяма статия във вестник "Дейли телеграф", посветена на Ян Марсалек – човекът, смятан за определящ задачите на изправените пред съд българи от шпионската клетка в Обединеното кралство.
И преди тази седмица случаят с българската шпионска мрежа не беше лишен от интрига. В една история, богата на всичко, което Джон льо Каре и Иън Флеминг биха могли да измислят, трима българи и две българки са обвинени във водене на шпионска кампания във Великобритания от две и половина години, пише вестникът. Русев, Джамбазов, Иванова, Стоянов и Габерова са заговорничели дори да отвличат хора, посочени от руските служби за сигурност. Петимата са вършели съвсем нормална работа. Габерова, например, е била управител на салона за красота "Pretty Women". Пикантен материал да радва вестниците със седмици. Но в магистратския съд на Уестминстър във вторник настъпи такъв обрат, толкова необикновен, че ако се опитате да го вкарате в трилър, всеки достоен редактор би го изхвърлил като прекалено зашеметяващ, отбелязва "Дейли телеграф". Предполагаемото участие на Ян Марсалек в българския шпионски кръг е последният обрат в една от най-необикновените криминални саги напоследък – измамата с Wirecard.
До пролетта на 2020 г. разплащателната компания Wirecard беше нещо като кинозвезда за германския сектор на финансовите услуги - доказателство, че страната може да се конкурира с американците, когато става дума за динамични финтех бизнеси. Марсалек, неговият главен оперативен директор, беше стълб на европейската бизнес общност, харизматичен, говорещ три езика и винаги на разположение за колегите си. "За теб винаги", казваше той, независимо колко беше зает. Но на 18 юни същата година компанията съобщи, че почти 2 милиарда евро липсват от нейните сметки, практически цялата печалба, която някога е регистрирала, в това, което по-късно ще нарече "сложна измама". Парите са изчезнали, вероятно откраднати, от две банки във Филипините, регион под егидата на Марсалек.
Същата вечер Марсалек се среща с Мартин Вайс, приятел, който преди това е бил член на австрийските разузнавателни служби, на пица в Мюнхен. Вайс урежда Марсалек да напусне страната. На следващия ден Марсалек е прекаран през границата до Виена и излита с частен самолет от Бад Вослау, малко летище извън австрийската столица, за Минск и след това за Русия. Това беше последният път, когато Марсалек, който имаше поне осем паспорта, пътуваше под собственото си име.
Днес 43-годишният Марсалек е един от най-издирваните мъже в света. Той не е обвинен по делото за българските шпиони, но много други органи на властта биха искали да му зададат няколко въпроса. В сравнение със случая Wirecard български шпионски кръг от пет души почти не прави впечатление, пише "Дейли телеграф".
Петимата българи, уличени във Великобритания в заговор за шпионаж в полза на Русия, остават в затвора. Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня Габерова днес бяха обвинени в конспирация за шпионаж, наблюдение на хора и..
Обвинените в заговор за извършване на шпионаж във Великобритания в полза на Русия Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня Габерова остават в затворите, в които се намират. Очакванията на журналистите да заснемат българите при..
Днес петима български граждани, живеещи във Великобритания, ще се явят в съда в Уестминстър в централен Лондон, където ще им бъдат повдигнати обвинения в шпионаж в полза на Русия. Орлин Русев, на 45 години, от Грейт Ярмут, графство Норфолк,..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от..
България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо. Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..