Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навършват се сто години от началото на развитието на българската биоспелеология

Нощ на учените в Националния природонаучен музей при БАН от 18.00 часа

80 на сто от всички видове, които живеят на Земята все още не са известни на учените, каза д-р Виолета Желязкова

Д-р Виолета Желязкова
Снимка: Мая Данчева

През 1878 г. унгарският ентомолог Едуард Меркл открива в пещери в Средна Стара планина вид пещерни бръмбари. Това слага началото на проучването на пещерната фауна у нас. Истинското развитие на биоспелеологията обаче, започва в двайсетте години на миналия век от учени от Царските природонаучни институти. 

Ново поколение български зоолози след средата на миналото столетие създават каталози и обобщават знанията за пещерните видове. Днес вече знаем много за животинския свят, чийто дом са пещерите. Всяка година у нас се откриват и описват нови за науката организми, но все още броят на пещерите, в които не са правени проучвания остава много голям.


 Неизвестен малък животински свят има в пропасти и минни галерии, недостъпни подземни кухини, дълбоки почвени слоеве и в цепнатини в скалите. За някой видове пещерите са част от жизнения им цикъл, те зимуват там. А може и да са случайно попаднали ларви, пренасяни от водата и вятъра. Или да са адаптирани към тази среда на живот и за тях, тя да е естествена. Нито един вид от българската пещерна фауна не е защитен, но пък всички неблагоустроени сухоземни и морски пещери са определени като местообитания с европейска значимост в България.

Д-р Виолета Желязкова

"Националният природонаучен музей при БАН и Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН представят своите изследвания и открития в Европейската Нощ на учените 2023 днес в петък, разказа в "Нощен Хоризонт" д-р Виолета Желязкова, зоолог в Националния природонаучен музей.

Националният природонаучен музей при БАН има над 130 годишна история, посветена на науката и събирането на знания за природата. Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН провежда научни изследвания в областта на теоретичните и приложните аспекти на екологията, биоразнообразието, опазването на околната среда и устойчивото ползване на биологичните ресурси.

Всяка година в Нощта на учените ние вдъхновяваме нови изследователи на природата и природозащитници.

"Националният природонаучен музей при БАН сме подготвили разнообразна програма в рамките на Европейската нощ на учените 2023 по проекта SEARCH. Ще има хора от всякакви науки тази вечер, ще разкажат на хората най-новото от актуални научни теми с важни обществени проблеми и предизвикателства.


80 на сто от всички видове, които живеят на Земята все още не са известни на учените.

Входът е свободен, започваме след 18 часа. Програмата започва с изложба, посветена на  сто години от началото на развитието на българската биоспелеология.

Цялата програма е на сайта на музея, каза още д-р Желязкова. Самата тя се анимава с имунната система на прилепите.



Още за развитието на българското пещерно дело и изследването на пещерите от гледна точка на науката слушайте в разговора на Мая Данчева с д-р Виолета Данчева.




По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Eдна седмица на остров Сардиния

На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж... След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня",..

публикувано на 03.10.24 в 10:21
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21

Сметище край язовир "Искър" ще бъде разчистено от доброволци и ветроходци

Ветроходци и любители на природата се обединяват днес от 10 часа за почистване на нерегламентирано сметище край язовир "Искър". Ветроходни клубове са потърсили помощ от швейцарската организация "Биодизайн" , която предоставя ръкавици, чували и други необходими консумативи за разчистването на района край язовир "Искър". Партньори на..

публикувано на 21.09.24 в 07:21

Над 172 млн. кг отпадъци са събрани благодарение на инициатива за почистване на крайбрежните райони

Над 172 милиона килограма боклук са изчистени от плажове и морски зони благодарение на Световния ден за почистване на крайбрежните райони , който отбелязваме днес.  Боклуците са събрани от над 18 милиона доброволци, включили се в акциите, които се провеждат всяка година от 1986-а насам, обявиха организаторите на екологичната инициатива. Тя е създадена..

публикувано на 21.09.24 в 05:26
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57