Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проeктът Look представя изкуството като мост между екологията, технологията и реалния свят

| Интервю
Aлбена Баева Елизабет Талауер и Александър Мрохс
Снимка: Ирина Недева

Изложби на пет различни локации ще бъдат открити едновременно в рамките на събитието Look – Ecology and Technology. Галериите, които се включват в проекта, са "Аросита", "Харта", "Херитаж", Depoo Gallery и Punta Gallery. Експозициите ще останат в тях от 3 октомври до 17 октомври. Днес е представянето на този мащабен арт проект в Гьоте институт в София. 

Свои творби ще представят Александър Мрохс, Анна Стюард, Албена Баева, Александър Вълчев, Филип Попов, Мира Янкова, Мария Налбантова, Лакова и Яна Абрашева. 

Елизабет Талауер, която е мултидисциплинарен артист, разказа пред БНР, че не става въпрос за леки пътища за финансиране. 

"Когато един творец се занимава с неудобни, неприятни теми, това е нещо, което е много емоционално. Такива са темите, свързани с екология, замърсяване, прекалено бързо развитие на технологията, без да се контролират социалните аспекти. Всички колеги имат дълбоко вътрешно убеждение, че трябва да се обърне внимание и да се въвлече обществото". 

Росица Гецова обясни в предаването "Хоризонт до обед", че е необходимо е да се грижим за света, който ни заобикаля. 

"Темата е политически модерна, но тя наистина ни вълнува сериозно. Обединява много хора. Във всеки е заложена връзката с природата". 


Александър Мрохс събира различни артефакти и обекти, за да ги обединени в една творба.

"Инсталацията в галерия "Херитаж" представлява виртуален комплекс, в който се намират деформирани обекти, които чрез дигитален хореография са интегрирани във виртуалния свят. С помощта на специален сензор посетителят може да навлезе в този виртуален свят и да манипулира обектите. Той става част от инсталацията, която пък се опитва да се провре в реалния свят".  

До 6 октомври Александър Мрохс ще присъства лично в галерия "Херитаж" и ще асистира за комуникацията с неговата инсталация. 

Албена Баева предтавя две свои серии на фестивала. 

"Какво бъдеще очакваме? Антиутопия ли ще е, утопия ли ще е? Как ние  бихме изградили света? В момента сме тук и имаме възможност да поправяме грешките и да сътворяваме бъдещето". 

Тя не се плаши от възможността да бъде изместена от машините. 

"Ако един ден машините се самообучат, за да създават изкуство, то ние ще имаме още едно разнообразие, още един различен глас". 

Посветила е време на тренирането на алгоритъм за създаване на изображения. 

"Вървя в посока на автономността на идеите и свободата на духа на машините".

Цялото интервю на Ирина Недева с Росица Гецова, Елизабет Талауер, Александър Мрохс и Албена Баева може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08