Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не е учудващо, че има неодобрение. Критики ще има до последно"

Емил Дечев: Всеобщо одобрение на конституционните промени е абсолютна илюзия

Има риск някои от текстовете да бъдат обявени за противоконституционни, смята заместник-министърът на правосъдието

| Интервю
Емил Дечев
Снимка: БГНЕС

Част от институциите, представили негативно становище, са институции, които ще бъдат засегнати тези промени, ако се случат – ще им бъдат ограничени правомощия и привилегии. Затова и не е учудващо, че има неодобрение на проекта за изменение на Конституцията.

Това заяви пред БНР заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев след отправените критики от професионалната общност към заявените промени в Конституцията. "Това е проект, написан от депутати от 3 парламентарни групи – ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. Ние не сме участвали в този процес", уточни той.

Сред критиците на проекта са Съюзът на съдиите, прокуратурата, ВСС. Дечев посочи, че не е съгласен "с всяка една от техните критики".

Техните опасения са, че приключването на единния ВСС и разделянето му на два ще бъде противоконституционно, защото според решение на Конституционния съд от 2003 г. това е промяна на формата на държавно управление, която може да се извърши само от Велико народно събрание, уточни заместник-министърът на правосъдието.

"Истината е, че докато не стигне до Конституционния съд, няма да знаем кой е прав и кой е крив. Това решение от 2003 г. прави необичайно разширително тълкуване на "форма на държавно управление" и не се позовава на никаква европейска конституционна традиция. Това е изцяло българско конституционно творчество, с чиято логика не мога да се съглася."

Относно указите на президента Емил Дечев изтъкна, че това вече е "пример, как може наистина да се получи проблем, защото излизаме извън една власт" и "действително има риск, ако настоящият състав на КС следва логиката на решението от 2003 г., да приеме, че такава промяна е противоконституционна, ако бъде гласувана от обикновено народно събрание".

По темата с намаляването на мандатите Дечев коментира, че намаляването на мандатите може да доведе до увеличаването им – "от седем на десет години".

"Не споделям тази идея. На върха на прокуратурата и съда трябва да бъдат хора, които не трябва от първия ден на техния избор да премислят как трябва да се държат и какви решения да вземат, за да си подсигурят втори мандат. Това става опасно. Първоначално в проекта не е имало такава идея. В един момент се е появила идеята за втори мандат от 5 години, тоест стават 10."

Емил Дечев обясни, че ако този петък се съберат 160 гласа, защото е ясно, че няма да има 180, текат срокове между 2 до 5 месеца до гласуването на второ четене. Така най-рано второто гласуване на промените може да е 6 декември, а най-късно – на 6 март, когато би трябвало и премиерът Николай Денков да подаде оставка, за да се получи т.нар. ротация.

"Не вярвам да се стигне до този вариант – в един и същи ден да се правят такива големи промени – както на изпълнителна власт, така и на Конституция. (…) Има възможност за подобряване на текстовете, те да се премислят по-добре, но да очакваме, че ще бъдат посрещнати с всеобщо одобрение, е абсолютна илюзия. Критики ще има до последно."

Дечев изрази резерви относно текстове, касаещи двойното гражданство и преформатирането на служебното правителство.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Създават се бухалки срещу бизнеса!

Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР  промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара.  В законопроекта са заложени..

публикувано на 23.07.25 в 08:35
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц и Макрон обсъждат сигурността и търговията със САЩ

Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде постигната сделка до 1 август. Макрон и Мерц, който оглави германското правителство през май,..

публикувано на 23.07.25 в 08:33
Красимир Вълчев

Министър Вълчев представя предложения за промени в учебните планове в гимназиите

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката. Ще бъде представен и проектографик на..

публикувано на 23.07.25 в 08:20
Доналд Тръмп

Тръмп обяви търговско споразумение и 15% мита за Япония

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика.   Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..

публикувано на 23.07.25 в 08:14
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Трети кръг от преговори между Киев и Москва в Истанбул

В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия.  Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца. Снощи в няколко големи градове на Украйна избухнаха най-големите протести от началото на войната.  Стотици изразиха..

публикувано на 23.07.25 в 08:04

Животновъди искат спешна ваксинация на овцете заради огнища на шарка

Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена във връзка със заболяването шарка по дребните преживни животни.  Към момента броят на констатираните огнища там е 54. Най-тежко засегнати остават общините Марица и Раковски.  Въведени са допълнителни ограничения, свързани с достъпа до животновъдни обекти. Извършва се засилена..

публикувано на 23.07.25 в 07:52

В НС обсъждат нов учебен предмет - "Добродетели и религии"

За първо гласуване в комисия влиза въвеждането на нов учебен предмет - "Добродетели и религии". Предложението е част от цялостен пакет с промени в Закона за предучилищното и училищното образование. В Комисията по образованието и науката ще бъдат разгледани и гласувани на първо четене промени в Закона за признаване на професионални..

публикувано на 23.07.25 в 07:44