Не са отразени страховете на хората в плановете и те не са участвали в този процес, посочи Александров.
"Има легитимно подозрение, че някой е претупал нещата, движен от други съображения - да се наместят приятелски фирми, които да усвоят парите за компенсиране. По-лошото е, че се развихри още по-тежка конспирация и тя е, че българските правителства или част от българските партии са превърнати в изпълнител на една политика за съсипване на българската енергетика".
Става дума за мащабна технологична трансформация от един вид енергетика към друг, разясни социалният антрополог.
"Тя е мотивирана от ценностни и идеологически съображения. При Зелената сделка се оказва, че загубите са повече от печалбите за България. Причината за това е, че ние имаме добре развита енергийна система. Съществуващото статукво устройва всички. Очаква се да се плати цена, за да има повече природа и по-малко замърсяване. Някои ще изгубят работата си, на други ще се увеличат сметките, трети ще фалират".
Изобщо не знаем дали българските граждани са склонни да влязат в тази сделка, посочи Александров.
"На нас просто ни съобщиха, че трябва да приемем светлите цели на ЕС. В една тревожна и възбудена среда – с ниско доверие към управлението, това е взривоопасно. Не става въпрос за обичайна трансформация, която идва с логиката на пазарните механизми, а за силно контролиран политически пазар, с много тежки квоти. Ясно е, че ще е политическо решение и че ще има цена. Това означава изключително отваряне към обществото – не просто да му съобщиш нещо, но хората трябва да бъдат приобщени, овластени да станат част от този процес. Трябва да видят своето бъдеще в новата ситуация. На предишните правителства се падна задачата да осигурят този преход по нетравматичен начин и те се провалиха. Този проблем е политически".
Решението му обаче се отложи, отбеляза Александров. Като причина за това той посочи слабата позиция, в която се намират управляващите.
"Има заложени мини от предишните правителства. Не им остава нищо, освен да се гърчат и да се гънат".
Социалният антрополог смята, че управляващите трябва да заявят националния ни интерес и да го защитят в Брюксел.
Цялото интервю на Даниела Големинова с Харалан Александров може да чуете в звуковия файл.
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..
Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..
Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..
През последните години България и Гърция издигнаха на ново равнище двустранното сътрудничество в развитието на енергийната и инфраструктурната свързаност. Това беше общата позиция на президентите на двете държави Румен Радев и Константинос Тасулас, които проведоха днес среща в рамките на Делфийския икономически форум. Двамата бяха..
Пазарджишкият окръжен съд постанови доживотен затвор за 19-годишния Николай Райчев, който преди година и половина уби 21-годишния Ангел Здравков, заради момиче. Съдът прие тезата на обвинението, че убийството е извършено умишлено по особено мъчителен за жертвата начин. Преди днешното заключително заседание близките на убития Ангел протестираха пред..
Еднодневни винетки за автомобили до 3 тона и половина се предвиждат в изменения на Закона за пътищата, одобрени на първо четене от парламентарната комисия по регионална политика. Въвеждат се и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на тол таксите за камиони. Целта на въвеждането на ежедневните винетки е да се..
За рехабилитацията на проблемните пътни участъци са необходими 35 милиарда лева, съобщи министърът на регионално развитие Иван Иванов пред депутатите от ресорната комисия. Той допълни, че неразплатените средства от минали години за извършени дейности възлизат на един милиард и те трябва да бъдат платени тази година. Наша основна задача е строителството..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..