"Ние сме принципно корави момчета. Тук даже е добре – асфалт е, в рудника е зимата кал, лятото – прах. На условията ще отърпим. Въпросът е дали държавата ще склони на нашите искания. Това, което се случи миналия ден (срещата в парламента, след която бе подписано споразумение – бел . ред.), е поредният цирк. То е глупаво – да се изпълни решение на Народното събрание от 2020 г., да се изпълни решение на НС от 2023 г. Стига с тези лъжи! Искаме нещо точно, ясно и конкретно. Да изтеглят териториалните планове, да вкарат вътре нашите искания и се прибираме по къщите. Хората са доста надъхани. Може да издържим", коментира пред БНР Георги Господинов, председател на КНСБ в "Мини Марица Изток".
"Тръгнахме заедно. Колегите пуснаха блокадата, пляскаха на правителството, тяхно решение е. Те не ни оставиха избор. Недоверието във властта е толкоз голямо, никой вече не им вярва", допълва Господинов.
Това мнение изрази пред БНР Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България.
Замяна на базовите мощности с ВЕИ-та е абсолютно несериозно, подчерта Георгиев и продължи с критиките:
"Териториалните планове трябваше да дадат визия как ще изглежда енергетиката към края на този период. Но разни прохождащи към момента технологии от сорта на водород – зелен, син, червен не звучат сериозно, тъй като това не е технология, която е масово използвана никъде по света все още."
Запитан защо постигнатото споразумение устройва една част от протестиращите, а не устройва друга, Кремен Георгиев уточни, че "има доста голяма разлика между двете сфери".
По думите му във времето до 2038 г., визирана в териториалните планове, миньорите ще добиват все по-малко въглища, докато тецовете има какво да правят през това време, за да могат да продължат да работят след това в друг вид.
"Централите трябва да се преобразуват в по-екологични. Има много варианти за това. Работи се по много зелени проекти – смяна на горивна база, газификация…"
Георгиев прогнозира по-скъпо парно през предстоящия отоплителен сезон заради връщането на ДДС от 9 на 20%.
Повече по темата чуйте в звуковите файлове.След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..