Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Грешките при бюджетните разходи на ЕС са нараснали значително

Европейска сметна палата
Снимка: transparencyinternational.eu

Грешките при разходите от бюджета на ЕС са се увеличили значително през 2022 г., посочва в годишния си доклад Европейската сметна палата. Одиторите предупреждават и за растящия риск, свързан със заемите за финансиране на допълнителни нужди, като например за отговор на пандемията и военната агресия на Русия в Украйна. 
Дългът на ЕС се е увеличил до 344,3 млрд. евро през 2022 г. спрямо 236,7 млрд. евро през 2021-ва. Одиторите посочват също, че завръщането на високата инфлация има съществено отражение върху бюджета. Въз основа на прогнозата на Европейската комисия за инфлацията,  Европейската сметна палата изчислява, че бюджетът на ЕС може да загуби близо 10 % от покупателната си способност до 2023 г.
Бюджетът на ЕС е изложен на потенциални бъдещи задължения в края на 2022 г. в размер от 248,3 млрд. евро. Част от това увеличение се дължи на финансовата помощ на ЕС за Украйна, която е нараснала над два пъти през 2022 г. в сравнение с 2021 г.  Одиторите отбелязват, че одобряването на допълнително подпомагане от 18 млрд. евро в края на 2022 г. ще увеличи значително тази експозиция за бюджетите на ЕС в бъдеще.
Разходите от бюджета на ЕС, които са 196 млрд. евро, са засегнати от значително по-високо ниво грешки - 4,2 % , като за сравнение те са били 3 на сто през за 2021 г. Одиторите считат две трети от одитираните разходи за високорискови и заключават, че 46,9 млрд. евро, изразходвани по Механизма за възстановяване и устойчивост, са засегнати от проблеми, свързани с редовността на разходите и слабости, установени в системите за контрол на страните-членки. Установени са 14 случая на съмнения за измама, които са докладвани на  Европейската служба за борба с измамите.
Тя вече е започнала две разследвания. Шест от тях са докладвани и на Европейската прокуратура, която е започнала три разследвания. При 11 от 13-те плащания на безвъзмездна помощ по Механизма за възстановяване и устойчивост има проблеми с редовността, тъй като 15 от проверените 281 ключови етапи и цели не са били задоволително изпълнени или не са отговаряли на условията за допустимост. В резултат на това, шест от тези плащания са засегнати съществено от грешки. Одиторите установиха и случаи на незадоволително формулирани мерки и свързани с тях ключови етапи или цели, както и проблеми с надеждността на информацията, която държавите членки включват в своите декларации за управлението. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Интензивен трафик на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция

Интензивен е трафикът на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция, показват данните към 6:00 часа тази сутрин на Главната дирекция "Гранична полиция" на МВР. Това съобщи БТА. На границата с Румъния движението е натоварено на ГКПП ''Кардам'' и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския..

публикувано на 04.10.24 в 08:34

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в коментар за конфликта в Близкия изток. Според него Израел нямат интерес от..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Цените на петрола се стабилизираха

Цените на петрола на международните пазари се стабилизираха след започналото покачване в отговор на притесненията от задълбочаване на кризата в Близкия изток. На фона на прогнозите за възможния отговор след изстреляните ракети от Иран срещу Израел - котировките на суровия петрол се повишиха с 10 процента. Цената на петрола на..

публикувано на 04.10.24 в 07:47

130 години от основаването на читалище "Светлина" в град Априлци

Народното читалище "Светлина 1894 г". – в град Априлци отбелязва днес и утре 130 години от своето създаване с откриване на паметник на основателите си, изложба и концерти. Читалището е духовно и културно средище и в момента към него има датски духов оркестър, детска вокална група, хор за народно пеене, танцов състав, клуб За народни..

публикувано на 04.10.24 в 07:44

Започват доставките по схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко"

Започват доставките на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти по схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко", а днес е последният срок от обявения допълнителен прием, в който кандидатите за доставчици могат да подават документи за одобрение. Допълнителният прием се прави с цел да бъдат обхванати повече учебни заведения 95 доставчици..

публикувано на 04.10.24 в 07:36