Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Основната задача ще бъде да се минимизират щетите, вместо да се създаде една хубава правна уредба"

Проф. Пламен Киров: Конституционните промени са елемент, за да се получи сглобката

"Когато се предприемат конституционни промени, в дъното винаги стоят политически цели"

| Интервю
Проф. Пламен Киров
Снимка: Стопкадър, bTV

На първо четене предстои да бъде гласуван законопроект за изменение и допълнение на Конституцията. Проф. Пламен Киров, преподавател по Конституционно право, заяви пред БНР, че конституционните промени са елемент, за да се получи сглобката.

"Целите, които са поставени със законопроекта, обхващат един по-широк периметър от първоначално заявения - текстовете, които са посветени на прокуратурата, и в частност нормите от главата за съдебната власт. Самият законопроект преминава през националния празник, правомощията на президента, мандата на Народното събрание". 

Когато се предприемат конституционни промени, в дъното винаги стоят политически цели, отбеляза проф. Киров. 

"Заявените цели бяха свързани с ограничаване на властта на главния прокурор - да се преборим с т.нар. прокурорски произвол. Люшкаме се в крайности. Ликвидираме фигурата на главния прокурор като основна фигура на съдебната власт, заличавайки цели функции на прокуратурата. Главният прокурор ще притежава правомощията на Висшия адвокатски съвет. Изцяло се прекрояват функциите на прокуратурата. Фигурата на главния прокурор се свежда до един административен ръководител на Главна прокуратура". 

Той коментира готвените промени, касаещи правомощията на президента. 

"Нашата Конституция предвижда два органа, които упражняват учредителната власт – Велико народно събрание и обикновен парламент. Винаги има една сянка на съмнение кога е компетентно Великото народно събрание да извърши желаните конституционни промени и кога може и обикновеното да ги стори. Тълкувателно решение на Конституционния съд от 2003 година определя параметрите на тази споделена компетентност".

Спорно е и дали не е в компетентността на Великото народно събрание предлаганата промяна във Висшия съдебен съвет и създаването на два самостоятелни съвета - съдебен и прокурорски, посочи още проф. Киров. 

Той обясни повече и за очакваната оценка от Венецианската комисия относно внесените в Народното събрание промени в Конституцията. 

"Тя не е ментор или надзорен орган по отношение на националните парламенти и конституционни системи. Може да даде препоръки и оценки". 

Струва ми се, че макар и по по-бавната процедура – с мнозинство от две трети, ще се пристъпи към изменение на някои текстове, прогнозира преподавателят по Конституционно право.

"Има възможност някои текстове да отпаднат между четенията, както и да да бъдат подобрени. Основната задача ще бъде да се минимизират щетите, отколкото да се създаде една хубава правна уредба"

Цялото интервю на Петър Волгин с проф. Пламен Киров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стачка отмени полети от България до Белгия

Един пристигащ вечерен и един заминаващ също вечерен полет за София от летище Завентем в Брюксел са отменени. На Шарлероа е анулиран един пристигащ полет от Варна. От Завентем няма да излети нито един самолет, не се допускат и част от пристигащите полети. Стотици полети на "Райън еър" пък са анулирани на Шарлероа.  И двете летища са..

публикувано на 01.10.24 в 13:10
Служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов

Ивайло Иванов: Полагаме усилия да транспонираме директивата за минималната заплата

"Полагаме усилия, за да транспонираме директивата за адекватните минимални работни заплати така, както е разписана. Процесът не е лесен". Това заяви служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов при откриването на двудневна международна конференция. Той увери, че министерството работи заедно със синдикатите и работодателите, за да се..

публикувано на 01.10.24 в 12:55
Петя Георгиева, ИПИ

Петя Георгиева: Моите очаквания са, че ще се върви към увеличаване на пенсионната възраст

Хората все повече се интересуват какво им се полага като профилактични прегледи и изследвания, а те са съобразени с възрастта на човек и насочени към откриване на социалнозначими заболявания. Това разказа пред "Хоризонт" д-р Николай Колев, общопрактикуващ лекар в Хасково и член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз. Той се..

публикувано на 01.10.24 в 12:50

Започва новата академична учебна година на Софийския университет

Новата академична учебна година на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ беше официално открита в Аулата в Ректората. Учебната 2024-2025 година на Софийския университет беше официално открита от министъра на образованието и науката Галин Цоков. "Нека Софийският университет да продължава да бъде истината и свободата, които да ни..

публикувано на 01.10.24 в 12:30

Рекорден интерес към тазгодишния Софийски маратон

Рекордните над 6000 участници ще се включат в 41-вото издание на Софийския маратон, който ще се проведе на 13 октомври. Началото ще бъде поставено от площад "Александър Батенберг" пред Националната художествена галерия. Маршрутът на състезанието преминава през центъра на София, близо до повечето исторически забележителности и емблематични сгради на..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Стачка на пристанищни работници застрашава икономиката на САЩ

Масирана стачка на пристанищни работници на Източното крайбрежие в Съединените щати и крайбрежието на Мексиканския залив спря потока на около половината кораби, използвани за океански транспорт в страната, предадоха световните агенции. Стачката, която е с искане за по-високи възнаграждения, заплашва състоянието на американската икономика...

публикувано на 01.10.24 в 12:09
Дим се издига след израелския обстрел на селата в района на Набатия, Ливан, 23 септември 2024 г.

Лондон осигури чартър за британците, желаещи да напуснат Ливан

Правителството на Обединеното кралство осигури чартърен полет от Ливан за британци, които искат да напуснат страната на фона на ескалиращото насилие. Самолетът трябва да излети от международното летище на Бейрут "Рафик Харири" утре, като приоритет ще бъдат по-уязвимите британски граждани и децата под 18 години, заявиха от Министерството на..

публикувано на 01.10.24 в 11:59