За масово изсъхване на полезащитните пояси в област Добрич алармират от години от Североизточното държавно предприятие. Първите сигнали за проблеми с ясеновите дървета бяха получени още през 2020 година, а днес тревогата на специалистите е още по-голяма, тъй като процесът вече се наблюдава и при цера.
Причините според тях са комплексни, но една от водещите е променените метеорологични условия в Добруджа, характеризиращи се с все по-драстична суша, придружена от високи температури, които допринасят и за развитието на гъбни заболявания на дърветата, срещу които борбата е неефективна.
Изграждането на полезащитните пояси в Добруджа започва през петдесетте години на миналия век и постепенно е създадена система, която опазва плодородието на региона. Те заемат не повече от 2-3% от общата обработваема площ, но в същото време спират ветровата ерозия на почвата и увеличават с между 15 и 30% добивите от земеделските култури, категоричен е зам.-директорът на Държавното ловно стопанство в Балчик инж. Радослав Радев.
"Ако тези пояси бъдат премахнати, не само ще има по-малки добиви, а в дългосрочен план почвата ще ерозира. На тази възраст започват да съхнат".
Инж. Радев посочва, че от юли месец досега количеството на падналите валежи е 32 литра на метър, като през август те са едва 4 литра, а през септември критичните 2 литра. Общото количество на валежите за последната селскостопанска година е от 340 мм, което е много под средното за страната. Сушата намалява и имунитета на дърветата и те биват засегнати много по-лесно от вредители.
Ясеновите дървета, които съставляват около 20% от поясите, в огромната си част вече са засегнати от съхненето, допълва инж. Радев.
"Това ни поставя пред едно голямо предизвикателство след това да ги залесим, което значи доста средства, работна ръка и транспорт. Проблемът с работната ръка е сериозен".
Заболяване запушва проводящите съдове ва дърветата и води до тяхната смърт, разясни още той.
"Поясите са незаменим елемент в ландшафта на Добруджа. Те са оазис на биоразнообразието. В тях гнездят значителен брой птици. Става въпрос за около 35 вида. Някои от тези птици не са горски видове и няма как автоматично да се прехвърлят в съществуващи широколистни гори. По-скоро ще изчезнат от тези райони, ако поясите изсъхнат".
Едно от големите предизвикателства за възстановяването на съхнещите пояси, според инж. Радев, е ограничеността от видове, които те могат да използват при залесяването. Затова от СИДП ще настояват поясите да бъдат извадени от сертификацията на България.
"Целта на поясите не е да се произвежда дървесина. Те са вид ограда. Не е толкова важно да бъдат сертифицирани. По-важно е да можем да ги възобновим и след нас да не остане пустиня".
Климатът в Добруджа върви към опустиняване, категоричен е инж. Радев и мерките трябва да бъдат предприети незабавно, за да се минимализират негативните последствия от продължителната суша. Според него е необяснимо и защо се отпускат държавни субсидии за всички обработваеми площи в страната, но не и за поясите, които всъщност спомагат за по-добрите добиви и се борят срещу ерозията на почвата.Президентът на националния испански мрежов оператор Red Electrica с първа позиция след безпрецедентното спиране на тока. Беатрис Коредор защити производителите на енергия от възобновяеми източници и отхвърли възможността да подаде оставка. Два дни след срива на електроенергийната система в интервю за радио "Кадена Сер" Коредор обяви, че..
С 36 гласа "против" - от всички 36, участвали в заседанието, общинските съветници в Кюстендил отхвърлиха докладната за изграждане на ветрогенераторен парк в Осогово. Повече от два часа около 200 протестиращи през сградата на Общината настояваха за гаранции, че такива проекти, съсипващи планината или земеделски земи в района, няма да се..
Парламентът прие окончателно промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Това е един от законите, от чието приемане зависи одобрението за получаване на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на 653 млн. евро. Промените предвиждат изключение от..
Столичната община възобнови премахването на незаконния строеж край язовир "Искър" в ловното стопанство на територията на Югозападното държавно предприятие. На място пред сградата в стопанството, която се събаря, дойдоха Иван Василев – зам.-кмет в направление "Финанси и здравеопазване", и Никола Лютов – зам. -кмет в направление "Правен и административен..
Украйна е готова да подпише споразумението за природните ресурси със Съединените щати и това може да стане още днес, съобщава Ройтерс. Завършен е проектът на споразумението, което предвижда създаване на съвместен фонд за управление на украинските инвестиционни проекти. Украинският министър на икономиката Юлия Свириденко тръгва към Вашингтон..
Повече от 2,5 млн. проверки са направили пътните полицаи в страната от началото на годината до 27 април, проверени са близо 1 млн. водачи. Това заяви във Велико Търново комисар Димитър Мичев, началник на Пътната полиция към Главната дирекция "Национална полиция". До 9 юли по пътищата на страната трябва да бъдат поставени още 187 камери на МВР..
Изкуственият интелект (ИИ) може много да ни помага, но крайните решения трябва да останат у хората. И в дигиталната ера ИИ предлага, но решенията се взимат от човешкия фактор. Това каза в интервю пред БНР доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии, който ръководи секция "Информационни технологии в..
При катастрофа в центъра на София загина оперният певец Богомил Спиров - артист-солист на Националния Музикален театър. Той е бил блъснат от..
25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов, Българска асоциация за управление на хора, Българска конфедерация..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през..