Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест срещу обжалването на заповедта, забраняваща развъждането на норки

Снимка: Сдружение КАЖИ

Сдружение КАЖИ организира протест срещу обжалването на заповедта на МОСВ за забрана на развъждането на вида Американска норка в България. Издадената през 2022 г. заповед беше атакувана в съда от собственика на единствената у нас ферма за кожи от норки, срещу която природозащитниците протестират от много години насам. Протестът ще се проведе от 8.45 ч. по време на съдебното заседание по делото, пред сградата на Административен съд - София - град.

"Това е нещо не толкова типично – да се забрани отглеждането на конкретен вид животно само със заповед, но е факт. Съществува в Закона за биоразнообразието текст, според който министърът на околната среда и водите има право да забрани вноса, развъждането и отглеждането на неместни видове, ако случайното им освобождаване в дивата природа би застрашило съществуването на местни видове. Този текст е изключително релевантен", коментира пред БНР Петя Алтимирска от УС на сдружение КАЖИ. Тя определи заповедта за норките като "може би закъсняла", защото от години природозащитниците настояват за нея.

"Още 2018 г. имаше национална гражданска инициатива, която събра над 51 000 подписа да бъде забранено отглеждането на животни за ценни кожи."

Административният съд е приел молбата на сдружението за конституиране като страна по делото. Така сдружение КАЖИ ще участва активно в съдебната защита на заповедта, заедно с министерството на околната среда. Като конституирана по делото страна от сдружението са внесли допълнителни доказателства, които се позовават на експертни оценки, уточни Алтимирска.  

Делото е отложено за 1 декември

Природозащитници протестират от години за забрана на фермите за норки  Снимка: Евелина Стоянова

Повече от 30 години неправителствени организации за защита на животните се борят за забрана на производството и продажбите на ценни кожи в Европа. 20 държави-членки са забранили изцяло или строго регулират отглеждането на животни за ценни кожи. В някои от тях са предвидени преходни периоди за прекратяване на процеса.

Последният пример е Литва, където се гласува затварянето на над 70 ферми за кожи. За сравнение, в България има само една ферма, но вече пет пъти законът за забрана на отглеждането на животни заради ценните им кожи се внася в пореден парламент, засега неуспешно. 

Заповедта за забрана на развъждането и вноса на вида Американска норка беше издадена на основание рисковете за биологичното разнообразие, произтичащи от инвазивността на този вид. Собствениците на единствената българска ферма оспорват мотивите на заповедта, както и експертизата на екоминистерството. 

Организаторите на днешния протест - сдружение КАЖИ, предупреждават, че отмяната на заповедта за забрана на развъждането на Американски норки у нас ще означава гарантирана и жестока смърт за милиони животни, както и множество негативни последствия върху природата, хората и държавата. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работиха: Венцислав Василев, Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08