Със спектакъла “Роня, дъщерята на разбойника“ започва новият сезон за куклените артисти, а след първото представление вчера, предстоят още две през октомври.
Посланието в тази приказка е много силно и за родителите, и за децата, каза Христина Арсенова, режисьор на постановката, припомняйки накратко сюжета.
"Във вековна гора с девствена природа, но и приютила също странни страшни вълшебни същества от много години в непрестанна вражда живеят разбойническите групи на Матис и Бурка.
Омразата между тях е наследена от предците им, а никой дори не помни как е започнало всичко. Съперничеството е станало начин на живот, но всичко се променя, когато на разбойника Матис му се ражда дъщеря - Роня, а по същото време на смъртния му враг - Бурка се ражда син – Бирк.
Не след дълго двете деца се срещат случайно, впускат се в съвместни приключения, а сред изпитанията се зараждат приятелството и обичта. В крайна сметка Роня и Бирк, поели убедено по пътя на честността, помиряват и променят разбойниците.
"Става дума за безсмислието в света на възрастните. Понякога живеем един "разбойнически" живот и не можем да си обясним защо не се обичаме, каза за "Закуска на тревата" Христина Арсенова.
По думите й е много важно да се акцентира на това, че децата в книгите на Астрид Линдгрен не само се забавляват, но и са мъдри по свой начин.
"Поколението деца днес са много различни, те се опълчват на родителите си, защото имат позиция и ние сме на страната на децата в нашия спектакъл, каза още Арсенова.
"Децата със своята понякога не детска решителност, постигат нещата по-добре от възрастните, смята Арсенова.
"Децата са необременени и могат да се поставят на мястото на другия, да погледнат от различната гледна точка, това е свойство на детската наивност и е хубаво да си го припомняне, защото децата лесно прощават и когато съдят, не е жестоко и не е за дълго, сподели за "Закуска на тревата" директорът на театъра Тодор Влайков.
Една „разбойническа“ история за истинско приятелство, детска самоувереност и не толкова детска решителност, която може да промени всичко към добро.
Още по темата в звуковия файл.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..