Със спектакъла “Роня, дъщерята на разбойника“ започва новият сезон за куклените артисти, а след първото представление вчера, предстоят още две през октомври.
Посланието в тази приказка е много силно и за родителите, и за децата, каза Христина Арсенова, режисьор на постановката, припомняйки накратко сюжета.
"Във вековна гора с девствена природа, но и приютила също странни страшни вълшебни същества от много години в непрестанна вражда живеят разбойническите групи на Матис и Бурка.
Омразата между тях е наследена от предците им, а никой дори не помни как е започнало всичко. Съперничеството е станало начин на живот, но всичко се променя, когато на разбойника Матис му се ражда дъщеря - Роня, а по същото време на смъртния му враг - Бурка се ражда син – Бирк.
Не след дълго двете деца се срещат случайно, впускат се в съвместни приключения, а сред изпитанията се зараждат приятелството и обичта. В крайна сметка Роня и Бирк, поели убедено по пътя на честността, помиряват и променят разбойниците.
"Става дума за безсмислието в света на възрастните. Понякога живеем един "разбойнически" живот и не можем да си обясним защо не се обичаме, каза за "Закуска на тревата" Христина Арсенова.
По думите й е много важно да се акцентира на това, че децата в книгите на Астрид Линдгрен не само се забавляват, но и са мъдри по свой начин.
"Поколението деца днес са много различни, те се опълчват на родителите си, защото имат позиция и ние сме на страната на децата в нашия спектакъл, каза още Арсенова.
"Децата със своята понякога не детска решителност, постигат нещата по-добре от възрастните, смята Арсенова.
"Децата са необременени и могат да се поставят на мястото на другия, да погледнат от различната гледна точка, това е свойство на детската наивност и е хубаво да си го припомняне, защото децата лесно прощават и когато съдят, не е жестоко и не е за дълго, сподели за "Закуска на тревата" директорът на театъра Тодор Влайков.
Една „разбойническа“ история за истинско приятелство, детска самоувереност и не толкова детска решителност, която може да промени всичко към добро.
Още по темата в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..