Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Газдов: България е един от регионалните лидери в областта на възобновяемата енергетика

"Конфликтът между конвенционалната и ВЕИ енергетиката е много преекспониран, доколкото изобщо го има"

| Интервю
Снимка: Дневник

Никола Газдов, председател на Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергия, обясни пред БНР, че през последните години възобновяемата енергия поевтиня значително. 

"При фотоволтаиците има срив в цената на компонентите. Той е над 90% за последното десетилетие. ВЕИ вече са най-евтиният начин за производство на електроенергия. Малки бизнеси и домакинства също могат да инвестират в производството й. С намаляване на цените на батериите, тя ще може да бъде и съхранявана"

През последната седмица се приеха законови изменения, които ще допринесат за по-лесното реализиране на такива проекти, обясни той в предаването "Хоризонт до обед". 

Конфликтът между конвенционалната и ВЕИ енергетиката е много преекспониран, доколкото изобщо го има, посочи Газдов.

"Конвенционалната енергетика предоставя една база за новата". 

В България от слънчевите централи ще можем да произвеждаме енергия от 1500 до 1700 часа, а от вятърни – 2300 до 3000 часа, разясни той.

"Затова ще трябва да има доста нови инвестиции. Те са частни. Ще има нужда от временна подкрепа за системи за съхранение на енергия, за изграждане на нов ПАВЕЦ, и за възстановяване на "Чаира". При възобновяемите източници има само капиталова инвестиция за оборудването и много ниски оперативни разходи"

България е един от регионалните лидери в областта на възобновяемата енергетика, поне що се отнася до изграждането на слънчеви централи, отбеляза Газдов.

"Български компании строят много от соларните паркове в Нидерландия, Дания, Германия и други".

Цялото интервю на Юлиана Корнажева с Никола Газдов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08