До преди 2 години никой не знаеше къде се намира село Лисиците. След видео в социалните мрежи обаче, това населено място обиколи света и сега хиляди посетители искат да го видят.
До родопското село Лисиците не стига нито кола, нито автобус. Единственият начин за придвижване е пеша – по мост над язовир „Студен кладенец“.
Липсата на път обаче се превърна в туристическа атракция. Защото съоръжението е най-дългият въжен пешеходен мост на Балканите, цели 261 метра.
За да го видят, хиляди туристи всяко лято пристигат в района. Пикът е през почивните дни, когато идват по над 300 души. Оставят колите на другия край на язовира, под село Широко поле, и оттам преминават по моста. Жителите на Лисиците още се чудят откъде се появиха толкова много хора.
Събина Герасимова живее в Лисиците от няколко години. Дълго време е била в Турция, но се върнала заради чистия въздух и красивата природа. Жената е една от малкото, която събота и неделя предлага на туристите домашно приготвена храна.
В края на най-дългия пешеходен мост вече се е оформил своеобразен пазар. Там по-инициативните жители предлагат своя продукция, а един от тях – Бейхан Мехмед, е поставил каравана и кани туристите на разходка с лодка.
Когато попитате местните хора какво може да се види в село Лисиците, те учудено повдигат рамене. Казват, че нямат забележителности, освен природата. И мостът, който прослави селото.
Заради липсата на път не могат да предложат места за настаняване. Не знаят как да изхранят туристите, след като хранителните продукти се пренасят с лодка по язовира, а оттам на гръб до домовете.
Така плановете за разрастване на туристическия бизнес в Лисиците остават само добро пожелание. Единственото, което хората искат сега, е направата на паркинг до началото на моста.
Още по темата в звуковия файл.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..