Умората, изтощението на Запад от войната в Украйна ще доведе до фрагментация на нагласите в Съединените щати и Европа.На това се надява Кремъл, съдейки по думите на говорителя му Дмитрий Песков, когато беше попитан за решението на Камарата на представителите на американския Конгрес - броени часове преди крайния срок в събота вечерта - да разреши временно финансиране на правителството за срок от 6 седмици, но без да включва в това разрешение пореден транш от помощи за Киев. ?ез такава помощ Украйна ще издържи само седмица, прогнозира завчера Владимир Путин.
Европейският съюз обеща за пореден път непоклатима подкрепа за украинците, но призна, че не би могъл да запълни празнината, ако администрацията на американския президент Джо Байдън се окаже оттук насетне с вързани ръце заради хаоса, който сътвориха 8 MAGA ултраси от републиканското мнозинство в Камарата на представителите - хард последователи на Доналд Тръмп.Те обвиниха председателя й и техен съпартиец Кевин Маккарти, че е влязъл в сговор с Байдън въпреки това да осигури няколко милиарда долара, за да не спира помощта а Украйна. И използваха промяна в правилника на Камарата, която през януари го принудиха да направи, за да помогнат за избирането му за председател.Само един конгресмен поиска вот на недоверие и малката групичка радикали, заедно с всички конгресмени от Демократическата партия свалиха Маккарти от поста - безпрецедентен акт в 234-годишната история на Конгреса.
"По закон Конгресът има право да спре правителственото финансиране. Това се е случвало вече при Клинтън и, ако не се лъжа, при Обама също. Но макар и сега да беше на косъм, все пак не се стигна до това. Задържан обаче беше поредният транш - 3 милиарда долара - помощ за Украйна. Кризата като цяло беше предотвратена, но само временно. Защото 45 дни по-късно ще се сблъскаме със същия проблем. И големият въпрос е защо всичко това се случва точно в този момент?"
"Отговорът му отразява няколко фундаментални проблема. Първият е по-скоро икономически. Републиканската партия като цяло не харесва големите разходи. Като консерватори те не харесват бюджетен дефицит. Демократите точно обратното - не се притесняват от недостиг в хазната. Виждаме го и при управлението на президента Байдън. Като цяло обаче говорим за сериозни различия в икономическите разбирания. Трябва да ги имаме предвид, когато разсъждаваме върху случващото се.
На второ място, и това е тревожно видно и в страната, и извън нея - е огромното политическо разделение в Конгреса на Съединените щати. То е на много нива - между демократите и републиканците, както и сред самите републиканци, които се делят на "Крилото на Тръмп" и останалите - някои умерени, други по-малко умерени. Има разделение и сред демократите."
"Въпросът не е толкова в правителствените разходи, колкото в поляризацията дълбоко в сърцето на американската политическа система. Независимо, че проблемът с финансирането на администрацията беше временно превъзмогнат, разделението остава. Това е най-същественото", смята Кокс.
Ако през ноември се стигне до спиране на правителствените средства, какво ще означава това - за Съединените щати, за Украйна и за останалата част от света?
"За Съединените щати това означава, че много хора в обществения сектор в цялата страна няма да получат заплатите си навреме. Десетки милиони хора са това - заети например в здравната и в социалната система, поддържат националните паркове, стотици хиляди военни и заети в отбранителната индустрия.
Заплатите им за времето на финансовата блокада на правителството не се губят - ще си ги получат по-късно. Но голяма част от тези хора биват уволнявани или принуждавани да не работят временно. Съответно много хора ще са гневни на Конгреса, и конкретно на републиканците. Защото - представете си какво е да не можете да си платите наема, сметките или ипотеката. За тези хора това е огромна несигурност. За Украйна - проблемът е много по-голям и сериозен. Защото поне временно парите за определената за нея помощ бяха спрени, за разлика от всичко останало.
В същото време огромният проблем не е в тези 3 милиарда долара. Това е капка в морето от средства, необходими на Украйна, за да продължи да се отбранява от Русия на собствена територия. Много повече ме тревожи промяната в обществените нагласи в Съединените щати, поне сред републиканците, към икономическата и военната помощ за Киев. Проблемът е защо все повече републиканци, особено тръмписткото им крило, не искат да продължат помощта за Украйна. Струва ми се, че това тревожи много повече президента Зеленски и правителството в Киев."
Да се върнем към парите на американското правителство. Възможно ли е да остане без финансиране през ноември?
"Да се прогнозира какво ще се случи в Съединените щати към момента е почти невъзможно. Нищо не е сигурно. Първо, републиканците трябва да изберат нов председател на Камарата на представителите. Много ще е интересен този избор. Подозирам, че новият лидер на Камарата няма да е последовател на Тръмп, а някой позициониран повече към центъра. При всички случаи обаче в средата на ноември отново ще се стигне до противопоставяне за финансирането на администрацията.
Ако се стигне до избор на тръмпист, най-вероятно федералното правителство ще трябва да спусне кепенците. При по-умерен председател републиканец ще потърси някакъв вид компромис с отсрещната страна. Но така направи Кевин Маккарти и това му изяде главата, защото радикално дясното крило републиканци не обичат компромиси с демократите."
Дали те всъщност не целят с лишаване на администрацията на Байдън от финансови средства да предизвикат масово недоволство от него преди изборите догодина?
"О, без съмнение. Всичко е политика. Политиката е над парите в момента. Републиканците просто не харесват Байдън. Преди не харесваха и Обама, а също и Бил Клинтън. Републиканците постепенно се превръщат от организация в центъра и център-дясно - каквито бяха по времето на Роналд Рейгън, на Айзенхауер преди него и дори до Джордж Буш-младши в началото на този век - във все по-консервативна и по-крайнодясна Републиканска партия. Станали са партията на Доналд Тръмп.
Проблемът им обаче, когато дойдат изборите, ще е, че демократите с основание ще се представят като отговорната партия, която иска правителството да плаща заплатите на хората и здравната и социалната система да работят. За разлика от противниците си, които по идеологически, крайнодесни причини са готови да блокират правителството. И демократите ще кажат: ако гласувате за републиканците през ноември догодина, ще изберете хаос, още повече хаос."
Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината. Панайотова е получила над 4,3 точки..
Кандидатите за заместник-председатели на Сметната палата биха поели поста на служебен министър-председател. Това потвърдиха в отговор на депутатски въпрос Силвия Къдрева и Маргарита Николова - и двете предложени от председателя на одитната институция, и служебен премиер в два мандата Димитър Главчев. След промените в Конституцията..
Земеделският бранш отменя обявената в началото на седмицата протестна готовност заради провала на поливния сезон, съобщават от Българската аграрна камара. Решението е взето след проведена днес среща в Министерски съвет между представители на Аграрната камара и министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов,..
Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..
Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни. "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..
Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..
България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..