Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев: Тази година за първи път ще се наблюдава комбинация от три инфекции

| Интервю
д-р Александър Симидчиев
Снимка: Ани Петрова

Защо депутатите не намериха време за законодателните промени, свързани с карантината на болни от Covid-19 и техни контактни, но пък отново пощадиха законово частните болници, които все така няма да купуват лекарства чрез обществени поръчки, въпреки че за целта НЗОК им предоставя публични финанси. 

Тези теми коментира пред БНР д-р Александър Симидчиев, депутат от ДБ и зам.-председател на парламентарната здравна комисия. Той обясни защо в НС не е паднала карантината за Covid-болните:

"Има технологично време между това да се внесе едно предложение, да мине през здравната комисия, Законът за здравето да бъде отворен, след което да може да мине през зала и да се приеме на второ четене. Това е един процес, който нормално за стандартен закон отнема около 2 месеца. В момента, имайки предвид, че сме в предизборна ситуация и силно е ограничена възможността за работа на парламента, това, което се получава, е, че се приемат закони, внесени преди 3-4 месеца и са маркирани като приоритетни, свързани със срокове".

"Отпадането на карантината е свързано с това Covid-19 да бъде дефинирано като особено опасна инфекция в Закона за здравето - това трябва да отпадне и то ще отпадне със сигурност при първото отваряне на Закона за здравето, заедно с други промени, които трябва да станат в същия закон", коментира още д-р Симидчиев. 

По думите му проблемите в сектора са доста и те не могат да се ограничат само и единствено с Covid-19, но той ще стане много актуален сега. Навсякъде в Европа, както и у нас, броят на случаите нараства, подчерта той в интервю за предаването "Преди всички". Нарастват и случаите на грип и респираторен вирус. Според него тази година за първи път ще се наблюдава комбинация от трите инфекции.

Д-р Симидчиев смята, че нивата на скритата заболеваемост няма да са по-малки от преди: "Не по-малко от 2-3-ма недиагностицирани за всеки диагностициран, т.е. диагностицирани около 30%. Тези цифри, които имаме на дневна база, трябва да бъдат умножени по 3 или по 4, за да получим реалното ниво на инфектираност в нашата държава".

По думите му с ПСР могат да бъдат хванати новите варианти на Covid-19. При бързите тестове това може да не стане, добави той. Според него хората трябва да са с повишено внимание и когато имат симптоми, да се самоизолират. 

По въпроса с лекарствата, д-р Симидчиев подчерта, че от ПП-ДБ са гласували за това да има обществени поръчки за всички болници. Според него условията трябва да бъдат еднакви за всички и да няма фаворизирани.

"Разликата между държавните и частните субекти е, че частните субекти може да имат собствени дистрибутори на медикаменти, които да могат да им предлагат по-високи цени и по този начин публичният ресурс да се използва неправомерно".

В зала обяснихме, че ние сме в наказателна процедура за неправомерна държавна помощ, отбеляза още депутатът от ДБ. За него е мистерия защо така са гласували останалите депутати. 

"Предстои България да влезе в условия да трябва да плаща за това, което се случва. Ще бъдат милиони, вероятно двуцифрени милиони. Независимо колко е, важното е, че нарушаваме права на хората - вместо да даваме медикаменти или медицински услуги, да трябва да плащаме наказания, защото не спазваме законодателството".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман ал Халиди

Правозащитници протестираха срещу депортацията на саудитски активист

Членове на правозащитни неправителствени организации се събраха пред дирекция "Миграция" на МВР, за да протестират против депортацията в Саудитска Арабия на саудитския активист Абдулрахман Ал-Халиди . Според протестиращите Ал-Халиди, който повече от три години е в България, вече е преместен в секцията на дирекция "Миграция", където се държат..

публикувано на 05.04.25 в 18:16

Проверено е състоянието на над 20 язовира в Кюстендилско

Проверено е състоянието на над 20 язовира в Кюстендилско - на язовирните стени, изпускателните съоръжения и др. Проверката започна преди седмица и ще обхване над 70 обекта, както и за проводимостта на речните корита, съобщават от Областната администрация. Проверката ще продължи до края на май. Установява се дали има повишен риск от възникване..

публикувано на 05.04.25 в 17:35

"Величие" предлагат временна комисия за престъпленията срещу деца

От парламентарната група на "Величие" предлагат Народното събрание да създаде временна комисия, която да проучи причините за престъпленията срещу деца, предаде БТА. Предлага се комисията да се състои от девет народни представители, излъчени на паритетен принцип, като всяка парламентарна група има по един представител. Срокът за работа на..

публикувано на 05.04.25 в 17:21
Петър Петров

"Възраждане" искат изслушване в НС за безопасността на движението по пътищата

По проблема с безопасността на движението по пътищата да се проведе парламентарно изслушване настояват от партия "Възраждане". Те са внесли в Народното събрание искане в следващата сряда в парламента да бъдат извикани министрите на вътрешните работи и на регионалното развитие и председателите на Агенция "Пътна инфраструктура" и на Държавната..

публикувано на 05.04.25 в 16:53

Ръководството на дружеството, стопанисващо лифта край Сливен, ще бъде уволнено

Инцидентът на лифта на "Карандила" в Сливен, при който двама души бяха ранени, е заради начина на експлоатация на съоръжението и човешка грешка, обяви кметът Стефан Радев на извънреден брифинг този следобед. Вероятно става въпрос за не затегнат обтегач на седалката, но това тепърва ще се доказва от вече назначената техническа експертиза...

публикувано на 05.04.25 в 16:34

4 млрд. лв са внесени в бюджета от акциз върху тютюневи изделия през 2024 г.

4 млрд. лв са внесени в държавния бюджет под формата на акциз от тютюневи изделия през миналата година, тези средства са около 51% от всички събирани в България акцизи- сочи статистиката. От сектора отчитат увеличени количества тютюн и засилен интерес към производството му. 7897 земеделски производители са записани досега в регистъра на..

публикувано на 05.04.25 в 15:45
Доналд Тръмп

Държави и компании обмислят стратегии за реакция на новите мита на САЩ

Различни държави и компании по света започнаха да обмислят стратегии за реакция, след като новите по-високи американски мита влязоха в сила. Британският производител на автомобили Jaguar Land Rover ще преустанови за един месец доставките на произведени във Великобритания автомобили за САЩ, докато обмисля как да смекчи удара от новите..

публикувано на 05.04.25 в 15:24