Проф. Манов е кинокритик, преподавател и писател. Той е автор на 9 книги по теория и критика да киното, преводач на шест романа.
Тези 16 разказа с носители на документалната достоверност. Те са плод на авторското въображение, но в тях има и зърно документална достоверна истина. Останалото като сюжет, персонажи и диалози са плод на авторското въображение. Такава е с Мара Опълченката, която е възрастна жена от стария ми квартал до Централна гара и ние като деца, абсолютно с несъзнателна детска жестокост, се подигравахме с нея, по глупов начин й викахме - "Мара Опълченката с космата бенка", което си беше истина, но другото като сюжет е измислено от мен, каза още проф. Манов.
Според него българското предложение за "Оскар" - "Уроците на Блага" на Стефан Командарев, е великолепен филм, основателно получил седем награди - Златна роза.
По думите му, за да стигне филм до "Оскар", филмът трябва да е хубав, а "нашият е такъв, такъв филм, в такъв формат, с такива качества, с такава характеристика и такава обратна връзка с публиката има всички основания да бъде между номинациите".
"Командарев с ранния си филм - "Светът е голям и спасение дебне от всякъде" вече стигна до краткия списък на номинациите. Второто - този филм "Уроците на Блага", за да достигне до награда, трябва да има много широка и сериозна пиар кампания, но за това трябват много средства. Трето важно обстоятелство е, ако възможност филмът преди това да бъде разпространен в САЩ поне в някои от големите телевизионни канали".
Проф. д. н. Божидар Манов има стотици публикации в печатни и електронни медии. Сценарист е на 12 документални и редактор на 124 научнопопулярни филма. От 1980 год. е преподавател в НАТФИЗ, катедра „Кинознание и драматургия“ и разработва и преподава курсове по: „Филмова критика“, „Еволюция на екранното изображение“, „Поетика на екранните изкуства“. Бил е и гост преподавател в НБУ по „Аудиовизуална драматургия“ и „Теория на изображението“. От 2000 до 2011 год. е ръководител на катедра „Кинознание и драматургия“ в НАТФИЗ, а от 2011 до 2013 год. е декан на Факултет „Екранни изкуства“, НАТФИЗ. От 1994 год. е председател на Сдружение „Критика“ при СБФД и български представител във ФИПРЕССИ /FIPRESCI/ - Международната федерация на филмовите критици. В периода 2001 до 2005 год. е вицепрезидент на ФИПРЕССИ. Многократно е бил член на журита на международни кинофестивали / в Берлин, Кан, Венеция, Карлови вари, Палм Спрингс, Висбаден, Гьотеборг и мн. др./.
Бил е член на Националния съвет за кино, на УС на Национален фонд „Култура“, на Европейската Филмова Академия / EFA/. Носител е на наградата „Златен век“ от Министерството на културата и на наградата „Златно перо“ от СБЖ. Той е почетен гражданин на София. Проф. д. н. Божидар Манов е автор на 9 книги за кино /теория и критика/ и преводач на шест романа. „Хора с прякори“ е втората му белетристична книга след „Неизмислено човече“ /2004/.
Още по темата в звуковия файл.
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..