Вноската за осигуряване в частните пенсионни фондове да се увеличи – за това се обяви председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова на международна конференция, посветена на перспективите за пенсионните пазари в Централна и Източна Европа.
В момента по закон вноската за най-масовите универсални пенсионни фондове, в които задължително се осигуряват родените след 31 декември 1959 година, е 5 процента от общата вноска за пенсия:
"Идеята беше друга, още в самата зора идеята беше между 7 и 10%. Ние тръгнахме от 2, едва преди 13-14 години станахме на 5, и не е докосвано", отбеляза Милтенова.
Друго искане на дружествата е въвеждане на така наречените мултифондове - дават възможност осигурените за втора и трета пенсия в допълнителните пенсионни фондове сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли.
В момента активите на частните пенсионни фондове надхвърлят рекордните 21 милиарда лева и в тях са осигурени близо 5 милиона души.
Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване и Европейската конфедерация "Пеншънс Юръп" са организатори на провеждащата се в столицата международна конференция на тема ,,Перспективи и нови възможности за пенсионните пазари в Централна и Източна Европа“. Асоциацията е член на конфедерацията, заедно с още над 20 национални пенсионни асоциации на пенсионни фондове в европейски страни. Акцент в обсъжданията са ключовите предизвикателства и решения, свързани с пенсионните системи в страните от Централна и Източна Европа. На дневен ред са и искания за законодателни промени от дружествата.
Предизвикателствата пред българската пенсионна система и в частност така наречените капиталови схеми в частните фондове са в унисон със ставащото и в другите европейски страни. Няма как да не се отчете, че България може да се похвали със стегната лицензирана и сериозно регулирана осигурителна система. И че има професионални екипи, които успяха през годините да минат през сериозни кризи, последните от които пандемията Covid-19 и войната в Украйна. В момента активите на частните пенсионни фондове у нас надхвърлят рекордните 21 милиарда лева, а осигурените в тях са почти 5 милиона души. Реформата стартира преди 23 години и на практика частните пенсионни фондове са на половината извървян път, преди да разгърнат пълния си потенциал, когато един човек се е осигурявал почти 40 години в тях. Но вече са налице основните изводи, свързани както с така наречената фаза на натрупване на средства в тях, така и с фазата на изплащане, която стартира преди две години.
От Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване се обявиха за предприемане на законодателни мерки за усъвършенстването на допълнителните задължителни и доброволни пенсионни схеми. На първо място е поставянето на дневен ред за пореден път през последните години на искането за въвеждане на така наречените мултифондове. Те дават възможност осигурените за втора и трета пенсия в допълнителните пенсионни фондове сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли.
Така наречената тристълбова пенсионна система - солидарният първи стълб от Националния осигурителен институт, вторият - от задължителните допълнително осигуряване в частните пенсионни фондове и третият - доброволният за допълнително осигуряване - трябва да донесат този заместващ доход, който беше планиран преди години:
"С многото промени през годините нещата се разбалансираха", коментира Евелина Милтенова.
Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Две домашни кучета са изгорели живи в пожар в къща в чепеларското село Проглед. Трагедията се е разиграла през нощта в събота срещу неделя. Пожарът тръгнал от втория етаж на къща, който бил даден под наем на чужденци. Обитателите му са бразилец и колумбиец. Те оставили заключени две кучета на етажа и отишли на заведение в Смолян. Към 3.40 ч през нощта е..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация на помощник-фармацевтите. "Проблемите стават все по-големи. Ние обявихме готовност за протестни действия. Времето на търпението изтича. Колегите протестират, напускайки сектора. Отправихме..
Полицията в Котел разкри телефонна измама и задържа извършителя, съобщават от ОДМВР - Сливен. Измамен е 82-годишен мъж от Котел. Сигналът за измамата е подаден от жертвата. По-рано през деня възрастният мъж е бил въведен в заблуждение, че помага на полицията за залавяне на телефонни измамници. Той е предал на непознат мъж сумата от 11 000..
Специализирана полицейска операция "Скорост" се провежда в Перник, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР. Дейностите са част от национална кампания за безопасност на движението по пътищата. От днес до 13 април ще има засилени проверки за нарушения, свързани с превишаване на максималната скорост за движение. Точките за контрол на скоростта ще са..
Европейският форум на субектите на социалната и солидарна икономика, на който се представят добри практики в осигуряването на заетост на хора от уязвими групи, беше открит в София. Кооперациите имат значима роля в развитието на регионите, като създават заетост и задържат младите хора, подчерта в приветствието си вицепрезидентът Илияна Йотова:..
Родители и близки на деца и възрастни, загинали при катастрофи, протестираха пред министерството на правосъдието и НС срещу убийствата по пътищата у нас. Някои от хората носеха плакати с надпис "Аз съм Сияна" - седмица след катастрофата край Телиш, при която загина 12-годишното момиче. От сдружение "Ангели на пътя", което организира протеста, се..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..