"Народното събрание не успя да събере достатъчно подкрепа и поради тази причина не одобри. Ако използваме думата "отхвърли", няма как да има следващ етап", заяви пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право, относно заявката на управляващо мнозинство да променя Конституцията.
Ако след гласуването в началото на декември са налице отново 160 гласа, ще започне работа по конкретните текстове, поясни тя.
Критиките на Венецианската комисия Киселова определи като "общи болести, които може да видим по всеки един законопроект", не само в този.
"Проблемът в този законопроект е, че бяха включени повече въпроси, отколкото бяха първоначално заявени", коментира Наталия Киселова в предаването "Преди всички". Така според нея се получава ситуация всеки да критикува нещо конкретно, а да изглежда, че се критикува целия проект.
Доц. Киселова изрази мнение, че е по-добре "да отпада значителна част и да останат най-съществените промени, без които не може", а всичко, което може да се направи през Закона за съдебната власт, да се осъществи през него, като в този случай няма да е необходима подкрепата на ДПС.
Хубаво е "вместо на конституционно ниво да се заковават определи правомощия на прокуратурата, да се прегледа много по-съществено Законът за съдебната власт", смята тя.
"Нормално е да се цели съдии да избират съдии и да се възприеме тази препоръка за самоуправлението. Въпросът обаче с прокурорите е да няма такава доминация, при която косвено Народното събрание да влияе върху кадровото развитие на прокурорите. И по отношение на главния прокурор – дали е достатъчно да бъде само административен ръководител, или с оглед на функцията по спазване на законността да има и други правомощия. Това са вече фини настройки. Но ако кажем, че ограничаваме главния прокурор, хубаво би било да се прецени каква да е дозата. За да не стане пък от маша - беззъбо котенце."
Идеята на вносителите да се ограничат хората, измежду които президентът избира служебен премиер, не беше реализирана добре, подчерта доц. Киселова във връзка с промените, засягащи института на служебното правителство.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя. Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..