Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инвестиционните намерения се припокриват както с новооткрит светилищен комплекс, така и със средновековни обекти

Археология срещу фотоволтаици - край три мездренски села интересите се пресичат

Георги Ганецовски: Знам какви апетити има, но ще трябва да си опазваме наследството

| Репортаж
археологът Георги Ганецовски
Снимка: Ива Антонова

Районът на три съседни мездренски села се оказва арена на сблъсък на различни интереси.

Преди няколко години край село Ослен Криводол беше открит светилищен комплекс, разгърнат на десетки декари и богат на скални изображения от различни исторически периоди. Наскоро стана ясно, че за района има инвестиционно намерение за изграждане на фотоволтаична централа. О

В края на 2019 година археологът и директор на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски открива мащабен светилищен комплекс в района ма мездренското селце Ослен Криводол. Пандемията блокира детайлното му изследване, но находките изглеждат обещаващи.

Макар че обектът вече е регистриран в археологическата карта на България, поради голямата площ все още има необходени, непроверени участъци, уточнява Ганецовски.

Светилищният комплекс се характеризира с плитко вдълбани скални гравюри от различни периоди – както от дълбоката праистория до късното Възраждане. Характерно е, че най-много от изображенията касаят тракийския период.

"И затова говори и контекстът – съвсем близо до него, северно от светилището регистрирахме тракийски могилен некропол от общо 8 могили, всички - до една или друга степен копани или частично разрушени от иманяри. Много любопитна природа – ждрело с твърде интересни скали, които напомнят на Бегликташ."

Светилището обхваща поне 40 декара. Най-ранните открити аналози сред изображенията са птица и богинята-майка в поза на раждаща жена.

Към района, богат с пластове история, освен интересът на археолозите и иманярите, вече има заявен и друг. В интернет страниците на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца и на Община Мездра намираме уведомление за инвестиционно предложение за изграждане на фотоволтаична централа в девет имота в местността Осене в землището на съседното Старо село. Общата площ на парцелите, върху които на забити в земята метални стълбове ще има слънчеви панели, е близо 20 дка. В района ще се копае за окабеляване и свързване на отделните фотоволтаични модули.

"Явно има интереси в целия участък – Ослен Криводол, Старо село, Царевец, заради наличието на скални пространства, където отсъстват обработваеми земи – именно по тях да се изградят подобен тип фотоволтаици. Проблемът е, че на немалко от тези предварително маркирани участъци има много археология! Както това светилище, така и няколко обекта от Средновековието. Видях на предварителната идейна карта, че обхваща все средновековни крепости, регистрирани в националната система, със статут от национално значение, както и светилището, за което говорим. Тепърва ще тече съгласуване. Би следвало всички археологически обекти, с определяне на точните им граници и охранителни зони, да бъдат изключени от тези инвестиционни намерения. Знам какви апетити има, но археологията си е археология и ще трябва да си опазваме наследството", категоричен е археологът Георги Ганецовски.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13