Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стара Загора - първата у нас водородна долина?

| Интервю

Ще бъде ли Стара Загора първата у нас водородна долина и какво стои зад тези амбиции? Хората от старозагорско посрещат темата с голям скептицизъм и недоверие. Много от тях не разбират как това ще е по-ефективно от въглищните централи, а други се страхуват, че нуждата от водни ресурси ще затрудни водоснабдяването в региона и няма да доведе до търсения екологичен ефект. Темата за възможностите за трансформация на въглищния регион около комплекса "Марица изток" коментираха в предаването "Хоризонт до обед" проф. Дария Владикова и Петко Ковачев. 

Проф. Дария Владикова - председател на българската асоциация "Водород, горивни клетки и съхранение на енергия" и ръководител на направление "Водородни технологии и енергийни системи" в Институт за устойчив преход и развитие към Тракийския университет, заяви пред БНР, че е обезпокоена от мнението на гражданите, защото то не отговаря на реалностите. Тя смята, че именно хората са тези, които трябва да взимат решенията, но те трябва да са и добре осведомени.

"Водородът представлява един ограничен склад на възобновяема енергия и той е важна суровина за индустрията. България произвежда 5% от водорода, който се използва в ЕС за индустрията". 

По думите й при проекта за водородна долина е имало голяма конкуренция. ЕС отпусна 200 млн. евро за построяването на водородни долини, подчерта проф. Владикова. 

"На първия конкурс се борихме 8 проекта. Това е първият проект в бившата източна част на Европа и у нас сега гледат като на експеримент дали ще се справим". 

"Проектът е в Стара Загора. В града ние ще произвеждаме 200 тона годишно водород, което означава 600 кг. водород на ден. 10 литра вода за 1 кг. водоров, т.е. за един ден ще ни трябват 6 кубика. Едно четиричленно семейство дневно изразходва 1 кубик. Значи ние ще имаме дневен разход, равностоен на разхода на вода на 6 четиричленни семейства", обясни тя във връзка с притесненията на хората и отбеляза, че в момента ТЕЦ-ът използва много повече вода

Проф. Владикова бе категорична, че проектът няма да замени "Мариците". Според нея обаче може да промени енергийната картина в старозагорския регион

"Това не значи, че ТЕЦ-овете ще бъдат затворени до 0, ще има постепенно намаляване. Една такава долина се гради също постепенно".

Тя подчерта, че този проект ще създаде 7000 нови работни места

Според изпълнителния директор на Института за зелена политика Петко Ковачев, проектът за водородна долина е една много добра визия и идея за комплекса, но е много далече от реализацията му сега

"Дали ние не се опитваме в момента да се снабдим с един космически  завод за ракети в пустинята? България, както и всички останали страни, са в много начален етап на такива мащабни проекти".

Според него са необходими серия от действия от държава, инвеститори и общество

Той приветства предвидените хиляди нови работни места, но попита: 

"Имаме ли подготвени инженерни кадри, работници, проектанти, целия необходим персонал, които да се включат към този проект, или тепърва ще трябва такова обучение? Според хората, с които съм говорил не само в България - това е нещо, което предстои". 

Ние нямаме в световен мащаб борсова цена на водорода, в същото време проектът е силно ориентиран към износ, коментира Ковачев и попита също: "Кой би инвестирал в проект, за който не може да се направи финалната инвестиционна оценка?". 

Той призова хората зад този проект да дадат повече публичност. Водородът е част от бъдещия зелен микс и не е добре той да започва с недобра информираност и съпротива, смята експертът. 

По думите му районът е избран заради "Марици"-ите. Той посъветва ТЕЦ-овете да не се включват в проекта. Но препоръча хората, които работят там, отсега да се обучават. Според него технологиите, които трябва да преминат първи на водород, са в тежката индустрия. 

Според него имаме много лоша политика на управление на водите:

"Няколко институции дърпат водите към себе си, което е много лоша практика. Докато тя не се реши, всички проекти за водород ще имат този проблем. Очакваните климатични промени също не допринасят за намаляване на напрежението сред хората. Водата трябва да е първо за нуждите на хората, след това за екологичните нужди, след това за земеделие и изхранване и чак след това за всички останали". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 зрелостници в Ямболско не са допуснати до матура

Близо 130 зрелостници от Ямболска област не са допуснати до матура по български език и литература, съобщиха от Регионалното управление на образованието. Зрелостен изпит ще се проведе в 17 от общо 18 средни училища в областта. Над  830 са подадените заявления за полагане държавния зрелостен изпит, допуснати са 705 ученици, уточни..

публикувано на 21.05.25 в 04:53
Град Бет Лахия в Ивицата Газа на 20.05.2025 г.

Израел отхвърли критиките на ЕС за Газа

Израел разкритикува решението на Европейския съюз да преразгледа споразумението за сътрудничество между евроблока и еврейската държава заради нейната засилена офанзива в Ивицата Газа, предаде Франс прес. "Изцяло отхвърляме посоката, възприета в изявлението, която отразява пълно неразбиране на сложната реалност, пред която е изправен Израел", написа в..

публикувано на 21.05.25 в 03:51

Доналд Тръмп обяви система за отбрана "Златен купол"

Американският президент Доналд Тръмп обяви планове за изграждане на система за противоракетна отбрана, наречена "Златен купол", предаде Франс прес. В Белия дом Тръмп заяви, че вече е избран проект на системата, която ще защитава Съединените щати дори от ракети, изстреляни от космоса. Очаква се тя да заработи преди края на мандата на Тръмп.  "Имам..

публикувано на 21.05.25 в 03:46

В Кипър започва изграждането на жилища по социален проект

В Кипър официално започва първият етап от правителствения план за изграждане на жилища с достъпен наем за нуждаещи се семейства. Споразумение за изпълнението му подписват днес Кипърската организация за развитие на земята и община Лимасол. Строителството на първия в страната комплекс от достъпни жилища под наем стартира след близо три години..

публикувано на 21.05.25 в 03:43

"Таймс": САЩ искат от Великобритания да увеличи рязко разходите си за отбрана

Администрацията на Доналд Тръмп иска Великобритания да увеличи разходите си за отбрана с десетки милиарди паунда, за да даде пример на Европа, пише „Таймс“, цитирайки източници от Пентагона. Ръководителите на Пентагона са казали на британските си колеги, че президентът на САЩ би бил „по-щастлив“, ако Обединеното кралство увеличи бюджета си за отбрана,..

публикувано на 21.05.25 в 03:31

Британските паспорти може да не работят за електронните портали по летищата в ЕС през лятото

Има съмнения дали притежателите на британски паспорти ще могат да използват електронни портали по летищата в ЕС това лято, съобщи Би Би Си. Това беше една от договореностите в обявеното в понеделник споразумение за "рестартиране" на Брекзит. Представител на Европейската комисия заяви пред Би Би Си, че гражданите на Обединеното кралство няма да имат..

публикувано на 21.05.25 в 02:56

Еднакъв интерес се регистрира сред чужденци и родни туристи към СПА хотелите по Черноморието

Интересът към СПА и медикъл СПА хотелите по Черноморието се разпределя по равно между чуждестранните и българските туристи, докато във вътрешността на страната интересът е доминиран от българските посетители. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в рамките на четвъртата Националната конференция за здравен туризъм, която се..

публикувано на 20.05.25 в 22:15