Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартина Стефанова: Центърът плаче за програма за реставрация на старите сгради

| Интервю
Снимка: КвАРТал Фестивал

"Културата не е забавление, не са кебапчета и театър по избор. Културата е това, което движи цивилизацията". Това коментира пред БНР Мартина Стефанова - журналист и организатор на КвАРТал Фестивал.

"Ние сме на това цивилизационно развитие, именно благодарение на културните процеси. Все повече и повече откъсвайки се от културата, ние ставаме варвари, ние губим критичното мислене. Първото нещо, което трябва да се развива в едно общество, за да прогресира, е именно културата. След 1989 г. ние вървим по инерция. Културата трябва да излезе от тази периферия, защото скоро ще можем да се върнем в пещерите ... Това е една от причините защо не се говори за културното наследство и защо културата е излишна", коментира тя. 

Когато няма култура, хората не могат да разберат защо някоя сграда е ценна и тя се възприема като един апетитен имот за строителство, добави още Стефанова и изказа мнение: "За редица кметове над 30 години това е приоритетът - да се бутат тези сгради, да се взимат едни пари и затова София, центърът, започва да прилича на модерно "Илиянци"". 

По думите й архитектурното наследство не присъства и в Плана за възстановяване. То не е в приоритетите на никоя политическа партия, отбеляза журналистът в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

Улиците "Бачо Киро", "Екзарх Йосиф", "Веслец", "Цар Симеон", "Сердика" - това е Стара София, това е нашият софийски капан, посочи Мартина Стефанова. Тя разказа за "Зелената къща с бръшляните", която е една от къщите, предвидени за бутане. По думите й никой не се е заел с това да защити тези къщи:

"Имаме проучване, че над 80-90% са извадени от списъка и са подготвени да се продават за терен за строителство. Това не е променено. В момента тази къща на ул. "Бачо Киро" 22 е готова да падне същата жертва на това, докато ние не превърнем центъра наистина в едно луксозно "Илиянци"". 

След като въпросът стана публичен, продажбата на втория етаж от къщата, който е общинска собственост, спря за дни, разказа Стефанова и добави, че засега бутането на къщата е отменено.

Няма цялостна политика и контрол, категорична бе тя. 

По думите й проблемът на санирането е не само че обезличава сградите, но се и унищожават елементите по тях. Според нея центърът плаче за програма, която да помогне за реставрация на старите сгради.

Нямам нищо против новото строителство, но когато то е в синхрон и когато то е там, където му е мястото, коментира още Мартина Стефанова.

Какво още разказа тя за старите къщи в Стара София чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58
Марио Мишев

Марио Мишев: Днешните политици нямат моралното право да изричат "Съединението прави силата"

Ние сме късметлии, че като народ имаме богата история и можем да избираме какво да разказваме . Не всеки народ разполага с тази привилегия – да има древна история. Това каза в интервю за БНР Марио Мишев, съосновател на сдружение и издателство "Българска история". По думите му, родолюбието е въпрос на вътрешно усещане и в миналото то е..

публикувано на 06.09.24 в 08:26