Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въвеждат продуктова такса за потреблението и рециклирането на текстил

| Репортаж
Снимка: Наталия Ганчовска

Производители, търговци и потребители на текстил ще плащат продуктова такса за потреблението и рециклирането на текстил. Европейска директива задължава до 2025 година страните от ЕС да създадат ефективна, работеща система за разделно събиране на отпадъци от текстил.

Колко далече е България от европейската практика и ще успее ли за две години да организира механизъм за оползотворяването на текстила? 

През последните 10 години продажбите на облекло у нас са нараснали с 40%, текстилният отпадък е повече от 54% и достига 7 кг на жител, а изхвърленият битов текстил е повече от 100 000 тона. Някои дрехи се изхвърлят само след няколко обличания, защо вече не са модерни. А могат да се пренасочат за повторна употреба или рециклиране.


За да се ограничи огромното производство, потребление и изхвърляне на облекло, все още годно за употреба, у нас предстои да бъде въведена продуктова такса, тъй като текстилът е сред най-големите индустриални замърсители. Освен че изисква огромно количество вода и суровина, отделя и химикали, микропластмаса и въглеродни емисии.

По думите на Севдалин Спасов, председател на Асоциация "Кръгов текстил", промените в закона вече са направени, следва Министерството на околната среда и води да издаде наредба:

"Европа препоръчва да се приложи така наречената разширена отговорност на производителя, тоест производителите и търговците на нови дрехи и обувки да заплащат продуктови такси, които да подпомагат процеса по рециклиране и оползотворяване на текстила. Това е разширена отговорност на производителите, респективно ще преценят, но обикновено крайният потребител поема тежестта, няма какво да си кривим душата". 

Севдалин Спасов
В момента в България има не повече от 300 специализирани контейнера за текстилен отпадък в повече от 40 населени места. В София са 100, останалите са разпределени в по-големите градове. Във Варна има завод за рециклиране на текстил. Това е твърде малко за създаване на организиран механизъм, но налична основа за разработването на цялостна система за разделно събиране, оползотворяване и рециклиране на текстилния отпадък, смята Севдалин Спасов.

"България трябва да извърви по-голямата част от пътя през следващите две години, за да изпълни изискванията по Директивата за отпадъците, в частта за текстила, където основните насоки са разделно събиране с цел повторна употреба и рециклиране", каза Розалина Петрова от кабинета на европейския комисар по околната среда.

Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

Заводът във Варна

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джеймс Шер: Тръмп няма правомощията еднолично да обещава на Путин неутралитет на Украйна

Доналд Тръмп и Владимир Путин са готови да разговарят - дори да се срещнат - за да сложат край на войната в Украйна. Вероятно и да свалят поне малко градуса на напрежението между двете най-големи ядрени сили в света. И двамата дадоха заявки за това пред медиите. Какви преговори тогава може да има между Кремъл и Киев? "Преди 2014 година и..

публикувано на 21.12.24 в 10:00

Затягат контрола по пътищата в Гърция

В Гърция от днес затягат контрола по пътищата. Има засилено присъствие на полицейски екипи по цялата пътна мрежа на страната. Трафикът също е засилен. Гърците от днес пътуват за коледните празници. Властите препоръчват да се шофира с повишено внимание, поради дъжд почти в цялата страна и сняг по високите места. Органите на реда..

публикувано на 21.12.24 в 09:53

Стотици мотористи в ролята на Дядо Коледа, помагат на домове за деца

Стотици софийски мотористи ще влязат в ролята на Дядо Коледа, Снежанка или джуджета като се включат в традиционното "Коледно мото каране" в помощ на домове за деца в неравностойно положение. То ще започне в 12 часа пред Националния исторически музей. Шествието се провежда за девета поредна година и има за цел както да подпомогне..

публикувано на 21.12.24 в 09:41

Ден на траур в Хърватия след смъртта на 7-годишно дете, нападнато с нож в училище

В Загреб днес е Ден на траур в памет на 7-годишното дете, загинало при вчерашното нападение с нож, извършено от 19-годишен мъж в основно училище. При случилото се бяха ранени други три деца, както и двама възрастни. Младеж е ранил с нож учителка и шест деца в основно училище в Загреб Арестуван беше извършителят, за когото се съобщава,..

публикувано на 21.12.24 в 09:19

След нападението с жертви и десетки ранени: Шолц пристига в Магдебург

Очаква се германският канцлер Олаф Шолц да пристигне в град Магдебург, където снощи  мъж се вряза с кола в посетителите на Коледен базар и отне живота на двама души. При нападението, мотивите за което все още се изясняват, пострадаха над 50 души. Съобщава се, че извършителят, 50-годишен лекар от Саудитска Арабия, е наел автомобила малко..

публикувано на 21.12.24 в 09:13
Д-р Димитър Димитров

Д-р Димитър Димитров: Областната болница в Благоевград е "Малкият Пирогов"

"Малкият Пирогов"- така хората от Благоевград започнаха да наричат областната болница, след като цял екип от лекари в столичната спешна болница дойдоха да работят в две от най-натоварените отделения - хирургия и травматология.  Само за 9 месеца новият изпълнителен директор на лечебното заведение успя да преодолее острият недостиг на..

публикувано на 21.12.24 в 09:10
Къщата, в която е живял Владимир Димитров-Майстора в Шишковци.

На благотворителен базар събират средства за превръщането на жп гара в културен център

Коледен благотворителен базар се организира днес от 14 часа в кюстендилското село Шишковци, където е живял и рисувал най-известните си картини Владимир Димитров-Майстора. Ще  бъдат предложени местни, характерни за този край, традиционни кулинарни ястия и предизвикателства. Гостите на селото ще имат възможност да посетят къщата музей "Владимир..

публикувано на 21.12.24 в 08:56