Проф. Иво Христов, социолог и геополитически анализатор, обясни пред БНР, че има индикации за това, че "САЩ вече не са в състояние да дирижират ситуацията в Близкия изток, както можеха да го правят преди десетина години".
"Байдън няма да се срещне с Египет, Йордания и палестинската власт на Западния бряг. Днес той е в Израел с два мотива. Единият е предизборен – да събере подкрепата на мощното израелско лоби в САЩ. Това е и опит, ако може да стопира наземната операция на Израел в Газа".
С атаката на "Хамас“ беше сложен кръст на американския проект за създаването на алтернативен коридор от Индия през ОАЕ, Саудитска Арабия, Йордания и Израел към Европа, обясни още проф. Христов.
САЩ, Русия и Китай могат да окажат въздействие върху конфликта в Близкия изток. От регионалните държави влияние имат Турция, Иран и Саудитска Арабия, посочи той.
Контролът върху Близкия и Среден изток има важен стратегически залог, каза проф. Иво Христов.
"Основният конкурент на САЩ за хегемон в света е Китай. Двата основни пазара за пласиране на китайска продукция бяха Северна Америка и Европа. Китай се явява втори или трети по важност търговски партньор на ЕС. Китайската експанзия може да се осъществи по море и суша – през дълбините на Евразия. Китай е притискан да не се разгърне в Пасифика и в глобален аспект.
Без енергетика Китай е нищо и е необходимо да бъде задушен достъпа му до енергийни ресурси, които се намират в Русия в Близкия изток. В момента страната черпи и от двете места.
Китай е строител на метрото в Тел Авив, участва и в разширяването на пристанището в Хайфа. За да бъде изхвърлен от региона, трябва да бъде настанена друга велика сила. Ако тя не може да контролира региона, той трябва да се потопи в хаос и така да се сложи край на възможността Китай да го използва като транзитен коридор за своите стоки и като източник на енергийни суровини. Поводи съществуват от 50 години. Въпросът е на кого е изгодно".
Палестинците са държани в това състояние, защото е изгодно и за Израел, и за арабските съседи на Израел, заяви Христов.
"70 години те са като животни в лагери. Няма интерес от създаването на Палестинска държава".
Израел може да унищожи "Хамас", но въпросът е на каква цена и какво ще последва, посочи анализаторът.
"Израел обаче не може да води дълга позиционна война. Има малка стратегическа дълбочина".
В Газа живият 2,5 милиона души, напомни още той.
"Това е бивша египетска територия, която Израел завзема по време на Шестдневната война. Как могат да бъдат унищожени 2.5 милиона души? Египет не ги допуска на територията си. Ивицата Газа е под 24-часов мониторинг с всички възможни средства. Израел атакува с дълбочинни бомби, които се взривяват на дълбочина от 20-30 метра, но "Хамас“ вече заявиха, че огромна част от инфраструктурата им е на 60 метра дълбочина".
За първи път е поставено под въпрос екзистенциалното съществуване на държавата Израел, смята проф. Иво Христов. Той отбеляза също, че и израелците, и палестинците са пионки в една цинична игра за овладяване на целия регион.
Ние сме в Трета световна война - тя е точкова и мрежова, каза проф. Иво Христов в предаването "12+3".
"Започна с нарастваща интензивност на точкови конфликти във всяка част на света – Украйна, Карабах, Южен Кавказ, Сирия, Близкият изток, кюрдският проблем, замразеният конфликт между Пакистан и Индия. Намираме се във втората фаза на разгръщаща се Трета световна война, която ще има за цел прекалибриране на основната геометрия на силовите структури в света. Тя ще доведе до съвършено нова структура след не повече от десетина години".
България е заплаха сама за себе си, обясни проф. Христов.
"Тя се намира в най-жалкото състояние за последните 120 години".
Непосредствените заплахи за Европа от кризата в Близкия изток са огромни, отбеляза анализаторът.
"Европа вече е париран континент. Вижте какъв е процентът на мюсюлманското население в Германия, Франция, Испания и Белгия".
Еднополюсният свят си отиде, посочи той.
"Вървим към създаването на силова цивилизационна конфигурация от макрорегиони. С националните държави е свършено, но и с глобалните империи - също. Въпросът е за границите между новите структури".
Цялото интервю на Даниела Големинова с проф. Иво Христов може да чуете в звуковия файл.
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..