При археологически проучвания на древна крепост на връх Св. Неделя, между родопските градове Златоград и Неделино, откриха уникален за надморската височина кладенец. Първият прочит на археолозите е, че водното съоражение, което тепърва ще бъде проучвано, е захранвало крепостта.
Извършваните от археолозите проф. Николай Овчаров и д-р Николай Бояджиев разкопки се финансират от общините Златоград и Неделино. Те се подготвят от 5-6 години, но едва сега става възможна същинската дейност на терен.
Народната памет е запазила спомена за героичната отбрана на тукашните крепости в драматичните времена на османското нашествие в този край. Именно на такова място през следващите три седмици ще се проведат археологическите проучвания, пояснява проф. Николай Овчаров.
"Тук има страшно много легенди. Около Златоград се носят непрекъснато легенди. Т. нар. Кръстата гора – четири параклиса, които са на кръст. Тук е единият от краищата на кръста, на този връх – Св. Неделя, на който през 1924 г. е построен този параклис. Имало е оброчище, на това място явно е имало някакви далечни спомени в населението. През годините са откривани доста неща на върха. Виждат се части от крепостни стени, при правенето на основите на параклиса излиза един цял питус и няколко фрагментирани, делви от 5-6 век на видима възраст. И най-интересното – кладенецът на върха на планината. Тук сме на около 900 метра надморска височина, кладенецът е дълбок почти 20 метра. До този момент не е откриван на такава височина кладенец, което може да значи само едно – този кладенец е обслужвал крепостта. Крепостта, която очевидно се е намирала тук, е имала автономно водоснабдяване. Това е нещо уникално."
Наред с археологическите разкопки, кладенецът ще бъде изцяло изследван и ще бъде замерена истинската му дълбочина, уточнява проф. Овчаров. Той смята това за уникален пример за подобно водоснабдително съоръжение в целия район на Родопите.
Още през първите дни от разкопките са установени ранно-византийски градежи от 5-6 век, информира д-р Николай Бояджиев, ръководител на археологическите проучвания.
"Първите дни се попадна на крепостна стена с дебелина 1,30 м, градена от камъни, споени с хоросан. Тя със сигурност се датира в 5-6 век, времето на голямото крепостно строителство на Балканския полуостров. Очакваме да засечем и средновековен период на обитаване. Кладенецът е на южното било на крепостта. Интересно съоръжение, в нашата част на Родопите, западната, не ми е известно да има друг кладенец. Водоснабдяването е ставало с щерни, събирана е атмосферна вода. Видимо наоколо няма изявен водоизточник. На тази голяма височина такъв дълбок кладенец е доста интересно като такъв тип съоръжение."
Археологическите проучвания ще продължат до началото на ноември.
Снимки: Радостина Чернокова
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..