Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Илиев: Надявам се от София да стартира промяна на политическата култура по отношение на младите хора

Лигата на младите гласоподаватели успя да събере петимата водещи кандидати за кметското място в София

Мирослав Цеков: Дано да сме провокирали интереса на младите хора и те да отидат до урните

| Интервю
Мирослав Цеков
Снимка: Ирина Недева

Лигата на младите гласоподаватели успя да събере на едно място петимата водещи кандидати в борбата за кметското място в София.

"Те се съгласиха да се включат заедно за първи път пред публика и това е огромна чест за нас", обясни пред БНР Мирослав Цеков, председател на Националния младежки форум.

"За тях е ключово да се борят за гласовете на младите. В София се намират около 22% от всички младежи в страната – над 200 хиляди".

Ивайло Илиев, главен секретар на Студентския клуб на политолога, посочи в предаването "Хоризонт до обед", че това е изпитната сесия на политиците пред младите хора.

Мирослав Цеков отбеляза, че при местните избори доста по-трудно може да се говори общо

"Политиките и проблемите на местно ниво са по-близо до хората".

Той припомни, че Лигата на младите гласоподаватели е публикувала в началото на кампанията отворено писмо, насочено към всички кандидати за кметове и общински съветници в страната. 

"Беше фокусирано в няколко основни искания по отношения на младежките политики – да се основават на факти и доказателства. Кметовете и общинските съвети да инвестират в изследване на проблемите на младите хора. Другото основно искане е да има последователен и целенасочен подход, който се основава на стратегическо планиране. Местната власт да включва максимално младите в изработването и оценката на тези политики."

Ивайло Илиев разказа, че е имало реален дебат по политики, който е надскочил предизборното ниво

"Стори ми се конструктивно от гледна точка на обсъждането на политики. Работата за младите хора не бива да е просто предизборна".

Идеята беше да гарантираме балансираност на формата. Има над 150 въпроса от публиката, разясни Мирослав Цеков.

Ивайло Илиев отбеляза, че е била постигната максимална равнопоставеност. 

"Публиката усети този реален досег с кандидатите в една нережисирана обстановка. Имаше въпрос "За кой от опоненти си бихте гласували, ако не бяхте кандидат?“.

За нас беше важно да покажем, че по една тама, като младежките политики, може да се постигне консенсус между кандидати, които имат много силни идеологически различия, каза Мирослав Цеков.

Ивайло Илиев се надява от София да стартира промяна на политическата култура по отношение на младите хора и тяхното представителство в политическите среди. 

Мирослав Цеков напомни, че младият избирател е доста непредсказуем. 

"Надяваме се да сме провокирали интереса на младите хора и те да отидат до урните".

При нас настроенията не просто резонират на обществените нагласи, но са дори и допълнително нюансирани, допълни Ивайло Илиев.

Дебатът е записан и може да бъде гледан онлайн.

Тази вечер от 18.30 часа във Философския факултет на СУ ще се проведе информационно събитие за функционирането на местната власт.

Цялото интервю на Ирина Недева с Мирослав Цеков и Ивайло Илиев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34