Начинът на хранене може да ускори или да забави процесите на стареене. Може да доведе до умора и до много енергия. Може да повлияе на съня, репродукцията, работоспособността, процеса на учене. Всичко, с което се представяме.
А съвременният свят е превърнал храната от необходим в емоционален елемент.
"Храната е всичко. Чрез храната ние захранване нашата армия в тялото, чрез всички клетки на нашите органи", каза в предаването "Нощен Хоризонт" д-р Енджи Касабие, диетолог с дългогодишен опит в оптимизирането на здравето чрез диети и правилно хранене.
Родена в Бейрут. Тя е завършила Медицинския университет в София, асистент е, има докторска степен по Хранене и диетика във Вашингтонския университет. Завършила е и здравен мениджмънт, има и докторска степен в Националната спортна академия.
"Когато клетките са живи и се хранят правилно, когато са хидратирани, чрез тях достига всичко, което ни е нужно - белтъчини, въглехидрати, мазнини, минерали, макроелементи. Тогава ние не застаряваме и не се разболяваме. Според мен преяждат и по-богатите хора. Има и бедни, които също се хранят правилно - тук не става дума всеки ден на преяждаме с аспержи и авокадо, а да се храним рационално. Не е нужно да сме богати, за да сме здрави. Все още в някаква степен в България държим едно добро ниво на хранене, все още имаме качество в храната, което е голямо богатство, а в по-богатите държави дори има по-голям процент хора с наднормено тегло", поясни още диетоложката, която има последователи в цял свят.
Така че, ако има затлъстели хора в по-бедните страни, това може да се дължи и на стреса, който изживяват.
"Според мен при хората, които искат да отслабнат, но не могат, или да напълнеят, но не могат, проблемът е психически - това е стресът, който изживяваме, и може би заради скъсаната връзка с Бога", сподели още д-р Касабие.
Според нея вярата и благодарността водят до добро здраве.
"Повечето хора ме търсят, защото искат да отслабнат, но аз винаги търся връзката със здравето им, търся причината за напълняването. При мен идват и хора, които искат да напълнеят. Те не знаят каква е истинската причина за техния проблем. Трябва да живеем малко в мир с това, което имаме, да се наслаждаваме на живота, да не бързаме, да не искаме още и още. Ако сме благодарни на Бог за това, което имаме, той ще ни даде повече и ще живеем в по-малко стрес. А не, когато станем на 70 години, да разберем, че не сме живели истински – от там идват проблемите", каза още диетологът.
Тя е категорична, че няма храна, която да ни разболява, или така, която да не ни разболява:
"Трябва да имаме баланс между храните, които приемаме - не можем да ядем само ябълки или само бургери. Не трябва да прекаляваме с храната си, да имаме прием на течности, въглехидрати, протеини, минерали и витамини - постоянен баланс. Обездвижването би ни убило. Защото движението е животът - мускулите се съхраняват. Също и да имаме и връзка с природата и слънцето. Иначе и некачествената храна, и обездвижването водят до депресия, хронична умора. Аз, например, правя първия си преглед на човека през кожата, тоест, за мен е важен погледът отвътре – навън", поясни д-р Касабие.
Още по темата в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..